Kutu Oyunu
Rengini Bul

Rengini Bul

5 star 5 star

3 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların hafıza, dikkat ve görsel algı becerilerini kullanarak zarda gelen rengi platformdaki piyonların altında bulmaya çalıştıkları, eğitici ve eğlenceli bir oyun.

Künye

  • Tür : Eğitici, Aile, Hafıza
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 1 veya Daha Fazla Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Oyun Platformu, 1 Adet Zar ve 24 Adet Oyun Piyonu
  • Geliştirici : Redka

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Hafıza
Oyunda başarılı olabilmek için her oyuncunun, sıra kendine geldiğinde, hangi piyonun altında hangi rengin olduğunu hatırlaması gerekiyor.
Oyuncuların, piyonların altındaki renkleri dikkatlice gözlemlemeleri önemli.
Diğer oyunculara kolaylık sağlamamak için renkleri olabildiğince ilk seferde doğru tahmin etmek ve piyonların altındaki renkleri akılda tutup hatırlamaya çalışmak çocukların stratejik düşünme becerilerini geliştirir.
Çocukların renkler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları daha hızlı algılayabilmelerine katkı sağlar.

Kutu Oyunu Hakkında

“Rengini Bul” bir veya daha fazla oyuncuyla oynanan bir hafıza oyunu. Temel amacı, zarda gelen rengi, platformdaki piyonların altında gizlenmiş olan renkler arasında bulabilmek.

Oyun; 24 piyon ve 1 zarla oynanır. Oyuna başlamadan önce, altında renkli uzantıları olan siyah piyonlar oyun platformu üzerindeki çukurlara rast gele yerleştirilir. Piyonların altındaki mor, kırmızı, mavi, yeşil, sarı veya turuncu renkli uzantılar çukurların içine gizlenmiş olur ve görülemez.

Kura veya başka bir yöntemle hangi oyuncunun oyuna başlayacağı belirlenir. İlk oyuncu zarı atar. Zarda gelen rengi, platformdaki piyonların altında bulmaya çalışır ve bunun için tek tahmin hakkı vardır. Yanlış tahminde bulunursa piyonu aldığı yere geri bırakır ve sıra diğer oyuncuya geçer.  Doğru tahmin ederse oyuncu piyonu alır ve bir zar daha atma hakkı kazanır. Bu şekilde üst üste en fazla üç kez oynama hakkı vardır. Hepsinde doğru rengi bulsa dahi dördüncü seferde sıra diğer oyuncuya geçer. En çok piyonu alan oyuncu oyunu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Oyunun temelini hafıza becerisi oluşturuyor. Oyuncuların, piyonların altında gizlenen renkleri doğru tahmin etmek için hafıza becerisini kullanmaları gerekiyor.  Oyun bu yönüyle çocukların hafızalarını güçlendirmelerini sağlar. Renkleri dikkatlice takip etmek de odaklanma ve strateji geliştirme becerilerini destekler.

Oyuncular, oyun platformundaki piyonların altındaki farklı renkleri ayırt etmek zorundalar. Bu da görsel algılarını ve renkler arasındaki benzerlikler ile farklılıkları daha hızlı algılayabilmelerine yardımcı olur. 

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu ailece oynayarak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de aile bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.

“Piyonların altındaki renkleri aklında tutmak için nasıl bir yöntem izledin? Hangi piyonun altında hangi rengin yer aldığını hatırlayamadığın zamanlarda doğru tahmini yapmak için nelerden faydalandın?” gibi sorular sorarak, oyunu oynarken hangi stratejileri kullandığını fark etmesine yardımcı olabilirsiniz.  Bu sorular, çocuğunuzun düşüncelerini ve deneyimlerini sizinle paylaşmasına olanak tanır ve iletişim becerilerini geliştirir. Yanı sıra, problem çözme ve stratejik düşünme becerilerini destekler.

“Oyunu kazanmak veya kaybetmek hakkında ne düşünüyorsun? Her iki durumu nasıl karşılıyorsun? Kazanmanın en iyi yolu nedir? Kaybetmekten ne öğrenebiliriz?” gibi soruları yönelterek kazanmak ve kaybetmek hakkında konuşabilirsiniz.

Renkler hakkında sohbet edebilirsiniz. En sevdiği rengi, neden sevdiğini ve hangi renklerin bir araya gelerek hangi renkleri oluşturduğunu konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun