Kutu Oyunu
Pentago

Pentago

5 star 5 star

6 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların seçtikleri renkteki beş misketi rakiplerinden önce yatay, dikey ya da çapraz şekilde yan yana getirerek bir dizi oluşturmaya çalıştıkları, strateji ve planlama gerektiren ödüllü bir oyun.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Zeka Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : 15-20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Oyun Platformu, 36 Adet Misket, 1 Adet Oyun Kılavuzu
  • Geliştirici : Curious

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Mantıksal Düşünme
Oyuncuların kendi misketleriyle dikey, yatay ya da çapraz şekilde beş misketlik bir dizi yapabilmek ve rakiplerinin dizi yapmasını engellemek için farklı stratejiler düşünmeleri ve rakiplerinin hamlelerini tahmin etmeye çalışmaları gerekiyor. Bu adımlar mantıksal düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gelişimini destekliyor.
Rakibin stratejisini bozmak ve kendi dizisini oluşturmak için çeşitli stratejiler geliştirmek, çocukların problem çözme becerilerini güçlendirebilir.
Oyuncuların rakiplerinin hamlelerini takip edip engelleyebilmek ve kendi stratejilerini uygulayabilmek için dikkatli ve konsantre olmaları oldukça önemli. Oyunu oynayan çocuklar, bu sayede dikkat sürelerini uzatabilirler.
Oyuncuların, oyun alanındaki hangi bölmeyi ne yöne çevirdiklerinde hangi misketlerin yan yana geleceğini görsel olarak zihinlerinde canlandırmaları ve buna göre stratejik kararlar vermeleri gerekiyor. Bu süreç, çocukların görsel algılarını geliştirmelerine yardımcı olur.
Oyun, çocukların el hareketlerini ve gözlerini senkronize şekilde kullanmalarını gerektiriyor. Taşları doğru şekilde yerleştirmek ve oyun bölmelerini döndürmek için el göz koordinasyonu önemli.
Oyuncuların oyunda başarılı olabilmeleri için tekrar tekrar yeni strateji ve hamleler geliştirmek durumunda olmaları, sabırlı olmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Oyun Hakkında

“Pentago” iki kişi arasında oynanan strateji tabanlı bir oyun. Amaç; kendi rengindeki 5 misketi yan yana getiren ilk oyuncu olmak.

Oyun, hareket ettirilebilir dört bölmeden oluşan ve üzerinde küçük çukurların yer aldığı oyun tahtasında oynanır. Oyuncular siyah ve beyaz renkteki misketlerden birini seçer. Her oyuncunun 18 adet misketi vardır. Oyuna başlayan oyuncu, seçtiği bölmedeki çukurlardan birine bir misket yerleştirir ve oyun bölmesini 90 derece saat yönünde çevirir. Hamle sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular misketlerini yerleştirdikten sonra, sadece içinde misket olan bölmelerden birini çevirebilirler, boş olan bölmeler çevrilemez. Ancak, oyuna başlayan oyuncu ilk misketini yerleştirdiği için, misket koyduğu bölmeyi çevirmek zorundadır.

Oyuncular yaptıkları bu hamlelerle bir yandan seçtikleri renkte beş misketlik bir dizi yapmaya, diğer yandan da rakiplerinin dizi oluşturmasını engellemeye çalışırlar. Kendi rengindeki beş misketi yatay, dikey veya çapraz şekilde yan yana getiren ilk oyuncu oyunu kazanır. Tüm çukurlar dolar ve kimse beşli dizi yapamazsa oyun berabere biter. 

Ebeveyne Notlar

Pentago, çocukların mantıksal düşünme, problem çözme, dikkat, görsel algı, el-göz koordinasyonu ve sabretme becerilerini geliştirebilecekleri ödüllü bir oyun.

Oyunun kuralları oldukça basit, ancak beş misketlik bir dizi oluşturmak o kadar kolay değil. Oyun tahtasındaki bölmelerin sürekli çevrilmesi, dizi oluşturmak konusunda avantaj sağladığı gibi dizilerin bozulmasına da neden olabiliyor. Bu yüzden oyuncuların rakiplerinin hareketlerini iyi takip etmeleri ve stratejilerini sürekli olarak değiştirmeleri gerekiyor. Bu da çocukların gelecek adımları öngörebilme, stratejik düşünme ve planlama yapma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Pentago, oyuncuları problem çözme becerilerini kullanmaya da yönlendiriyor. Rakibin stratejilerini bozmak ve dizi oluşturmak için çeşitli stratejiler geliştirmek, çocukların alternatif çözüm yolları bulma becerilerini güçlendirebilir. Aynı zamanda sabırlı olmayı öğrenmelerine de yardımcı olabilir.

Pentago'da yapılan her hamle çok önemli. Bu da oyuncuları, rakiplerinin hamlelerini takip edip engelleyebilmek ve kendi stratejilerini uygulayabilmek için dikkatli olmaya yönlendiriyor. Oyun aracılığıyla çocukların odaklanma ve dikkat becerileri güçlenebilir. Ayrıca, aynı renkte bir dizi oluşturmak için misketleri dizmek ve oyun tahtasını döndürmek, çocukların görsel algı ve el-göz koordinasyonu becerilerini geliştirebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu oynamadan önce çocuğunuzla strateji ve planlama kavramları hakkında konuşabilirsiniz. Nasıl hamleler yapabileceğini, rakibin hareketlerini nasıl tahmin edebileceğini ve en iyi stratejiyi nasıl geliştirebileceğini örneklerle anlatabilirsiniz.

Çocuğunuz oyun sırasında hatalar yapabilir, geliştirdiği stratejiler bozulabilir ya da işe yaramayabilir. Bu durumda çocuğunuzla hata yapmanın normal olduğunu ve önemli olanın hatalardan ders çıkarmak olduğunu konuşabilirsiniz. Bir hata yaptığında ya da geliştirdiği strateji rakibi tarafından bozulduğunda, yeni stratejileri nasıl geliştirebileceğini uygulamalı şekilde gösterebilirsiniz. 

Oyun, rekabetçi bir yapıya sahip, çocuğunuz hem kazanmayı hem de kaybetmeyi deneyimleyebilir. Böyle bir durumda onu anlamaya çalışın ve becerilerin geliştirilebilir olduğunu ifade edin. Oyunlarda kazanmak kadar kaybetmenin de normal olduğunu, bu şekilde tecrübe kazanarak kendimizi geliştirebildiğimizi vurgulayarak onu rahatlatın.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun