Kutu Oyunu
PENGOLOO

PENGOLOO

5 star 5 star

4 + Yaş

Kutu Oyunu

Hafızayı güçlendirme ve strateji geliştirme becerilerine destek verebilecek, renk eşleştirmeye dayalı bir “aynısını bulma” oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici
  • Ortalama Oyun Süresi : 15 dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-4
  • Komponentler/Unsurlar : 12 penguen, 12 renkli yumurta, 4 buz dağı puanlama tahtası, 2 renkli zar, kural kitabı
  • Geliştirici : Thierry Denounal-Blue Orange

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Hafıza
Zarlar atıldığında gelen renklerdeki yumurtaları bulabilmek için penguenler kaldırılıp bakılıyor, doğru renk değilse geriye kapatılıyor. Oyuncuların, ortada üstü tekrar kapatılan ya da rakiplerin kazanarak kendi buz dağlarına yerleştirdikleri penguenlerin altındaki yumurtaların renklerini akıllarında tutup sıra kendilerine geldiğinde nerede olduğunu hatırlayarak bulmaları gerekiyor.
Zarla atılan renkteki yumurtayı bulmak için hem daha önce açılmış, ancak bilinemediği için tekrar kapatılmış olan hem de diğer oyuncuların doğru tahmin ederek kazandığı penguenlerin altındaki yumurtaların renklerini dikkatle takip etmek ve bunun için odaklanmak gerekiyor.
Oyuncular, rakiplerinin önünü keserek oyunu kazanmalarına engel olmak için onların doğru tahminde bulunarak elde ettikleri penguen yumurtalarını almayı hedefleyebilirler. Oyunun bu özelliği planlama, strateji geliştirme ve mantık yürütme becerilerinin gelişimini de destekliyor.

Oyun Hakkında

En az 2, en çok 4 kişiyle oynanabilen Pengoloo adlı oyunda, 12 tane aynı renk ve görünüşe sahip penguen, penguenlerin içine saklanabilen farklı renklerde yumurtalar, her yüzeyinde farklı bir rengin bulunduğu 2 adet zar ve oyuncuların kazandıkları penguenleri üzerine dizebilecekleri buz dağı şeklinde tasarlanmış bir puan tahtası bulunuyor.

Oyunda hedef, atılan zarlarda gelen renklerdeki yumurtaların hangi penguenin içine gizlenmiş olduğunu tahmin etmek ve doğru tahminlerle puan tahtasında 6 tane pengueni ilk toplayan olabilmek.

Oyunu oynayabilmek için, içine farklı renklerde yumurtaların gizlenmiş olduğu penguenler, yumurtanın renklerine bakılmadan ortaya dizilir. Görülmüş olma ihtimaline karşı şöyle bir karıştırılarak oyun için hazırlanır. Herkes önüne, doğru tahmin ettiği yumurtaların gizlendiği penguenleri dizmek için birer tane buzdağı şeklindeki puan tahtasını alır.

Yaşı en küçük olan oyuncu zarları atar. Zarlarda çıkan renklerle aynı renkteki yumurtaları bulmak için ortada bulunan penguenlerden iki tanesini seçer ve kaldırarak içlerine gizlenmiş yumurtalara bakar. Zardaki ile aynı renkteki yumurtayı bulursa, yumurtayı alır ve üzerine yeniden pengueni geçirerek önündeki buzdağı şeklindeki puanlama tahtasına yerleştirir. Bulamaması durumundaysa, yumurtaların üzerini, yeri aynı kalacak şekilde penguenlerle kapatır. Sıra, diğer oyuncuya geçer.

6 tane pengueni ilk olarak puan tahtasına yerleştirmeyi başaran oyuncu, oyunu kazanır. Ortada penguen kalmamasına rağmen kimse 6 penguene ulaşamamışsa, buz dağı tahtasının üzerinde en çok pengueni olan oyuncu oyunu kazanır. Herkeste eşit sayıda penguen bulunması durumundaysa, en son pengueni alan oyuncu kazanır.  

6 yaş altı için oyun bu kurallarla oynanırken, 6 yaş üstü için heyecanı, rekabeti ve oyunun kazanımlarını biraz daha artırmak için, oyuncu attığı zarlarda çıkan renkleri rakip oyuncuların buz dağı tahtalarında bulunan penguenlerden de alabilir. Böylece rakiplerinin 6 penguene ulaşmasını engelleyerek rekabette avantajlı hale gelebilir.

Ebeveyne Notlar

Pengoloo, dikkat, odaklanma, görsel hafıza ve strateji geliştirme becerilerinin aktif şekilde kullanıldığı, ailece oynanabilecek eğlenceli ve eğitici bir kutu oyunu. Temelde, hepimizin yakından bildiği, görsel hafızayı geliştirmeyi amaçlayan “aynısını bulma" oyununun modernize edilmiş bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz.

İlgi çekici, eğlenceli, eğitici olması ve önerilen yaşa uygun becerilerin gelişimini desteklemesi nedeniyle ‘Dr.Toy 10 Best Games’, ‘Parenting Magazine Mom-Tested’ ve ‘PickNappa Gold Award’ ödüllerini almış.

Oyunda ortadaki penguen yumurtalarının rengini ve yerini hafızada tutmak çok önemli. Öte yandan, diğer oyuncuların almış olduğu penguen yumurtalarının renklerini ve puan tahtasındaki yerini de takip etmek gerekiyor. Rakibinin topladığı yumurtaların renklerini doğru tahmin edebilmek, onun 6 penguene ulaşmasını engelliyor ve oyuncuya avantaj sağlıyor. Oyunun bu özelliği, bir yandan oyundaki rekabet ortamını ve heyecanı artırırken, bir yandan da oyuncuların planlama, strateji geliştirme ve mantık yürütme becerilerinin gelişimini destekliyor. 

Oyun yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Ancak rekabet koşullarına bağlı olarak uzayabilir. Her ne kadar 4 yaş ve üzeri çocuklara hitap ediyor gibi görünse de, biraz destekle 3 yaş grubu için de uygun ve öğretici olabilir. Oyun bu yaş grubu için hafıza becerisinin yanı sıra, renkleri ve sayıları öğrenme konusunda da faydalı olabilir.

Oyunun ahşap ve plastikten üretilmiş iki farklı versiyonu satılıyor. İçerik olarak tamamen aynı olsalar da malzeme kalitesi ve kullanım ömrü açısından farklılıklar gösterecektir. Öte yandan, oyun kurallarının yazılı olduğu kitapçığın da İngilizce ve Türkçe olan iki versiyonu bulunuyor. İngilizce bilmeyen çocuklara oyunun kurallarının tercüme edilmesi ve oyunu kavrayıncaya kadar eşlik edilmesi gerekecektir. Dolayısıyla oyunu alırken bu farklılıkları göz önünde bulundurmanızda fayda var. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun yaşı küçükse, oyun malzemelerini incelemeniz, çocuğunuzun oyuna olan merakını arttırabilir. Renkleri bilmeyen çocuklara, zarlardan veya penguen yumurtalarından yararlanarak renkleri, benzer şekilde buz dağı tahtalarını kullanarak da rakamları eğlenceli bir şekilde öğretebilirsiniz.

Oyuna kodlama becerisini destekleyecek kısa etkinlikler de ekleyebilirsiniz. Örneğin, “Mavinin yanında yeşil, yeşilin arkasında da sarı var” gibi cümleleri aralıklı olarak tekrar ederseniz çocuğunuz kodlama yöntemiyle hafızada tutma becerisini geliştirebilir.

Renklerin yerlerini hatırlamakta zorlanan çocuklar için oyunu biraz daha basitleştirebilirsiniz. Örneğin, 6 renkte yumurtayı kullanmak yerine başlangıçta 4 rengi kullanarak oynayabilirsiniz. Daha sonra zorluk derecesini çocuğunuzun durumuna göre arttırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun