Kutu Oyunu
Magic Blocks

Magic Blocks

4 star 4 star

4 + Yaş

Kutu Oyunu

Farklı geometrik şekillerdeki ahşap blokların üst üste dizilmesiyle çeşitli yapıların oluşturulduğu bir denge inşa oyunu.

Künye

  • Tür : Denge İnşa
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 1
  • Komponentler/Unsurlar : Geometrik şekillerde 18 adet yapı bloğu, 60 adet farklı yapı modeli içerin görev kitapçığı, blokları muhafaza etmek için 1 adet bez kese
  • Geliştirici : Bemi Ahşap Oyuncak

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Görev kitapçığındaki yapıların aynısını inşa etmek için geometrik şekillerden oluşan ahşap blokların dengede kalacak şekilde üst üste nasıl dizileceğinin çözülmesi ve uygulanması gerekiyor. Bunun için de yapıda ağırlık merkezinin hangi bloklar üzerinde olacağını planlamak gerekiyor.
Yapıları inşa edebilmek için her bir parçanın diziliş sırasını, yönünü, aralarındaki mesafeyi ayarlamak ve gerekli dengeyi kurmak için dikkatli olmak gerekiyor.
Blokları doğru şekilde üst üste koyarak dengede duran bir yapı inşa etmeye çalışmak el kaslarının gelişimini destekliyor.

Oyun Hakkında

Magic Blocks (Sihirli Bloklar), farklı geometrik şekillerdeki ahşap blokları üst üste dizerek dengede duran yapılar inşa etmeye dayalı bir oyun. Geometrik şekillerle yön, mesafe ve denge kavramlarını keşfetme ve öğrenme imkanı sunuyor.

Oyun kutusunun içinde farklı geometrik şekillerden oluşan 18 adet ahşap blok ile içinde 60 adet farklı yapı modeli olan ve bunların nasıl inşa edileceğini gösteren bir kitapçık bulunuyor.

Oyuncunun, kitapçıktaki yapıları dikey olarak inşa etmesi gerekiyor. Bunun için hangi şekildeki bloklardan kaç adet kullanılması gerektiği, kitapçıkta belirtiliyor. Yapı modelleri kolaydan zora doğru sıralanmış. İlk 20 yapı okul öncesi yaş grubunun yapabileceği seviyedeyken, 20-40 arası olanlar ilköğretim, 40. yapıdan sonrası ise ortaöğretim çocukları ve yetişkinlerin yapabileceği seviyede. Yapı modelleri ‘perspektif görünüm’, ‘ön ve arka görünüm’, ‘sağ ve sol görünüm’, ‘aşağıdan görünüm’, ‘yukarıdan görünüm’ olmak üzere farklı açılardan görselleştirilmiş.

İlk 20 yapı 2 boyutlu ve siyah, gri renklerle modellenmiş. Bu aşamaya kadar parçaların yapılar içindeki konumunu belirlemek daha kolayken, 40. yapıdan sonra biraz daha karmaşıklaşıyor. Bu aşamadan sonra blokların önceki modellerden daha farklı yönlerde yerleştirilmesi ve yan yana birden fazla sıra halinde dizilmesi gerekebiliyor. Bu nedenle ipucu vermek amacıyla bloklar şekillerine göre renklendirilmiş ve kitapçıkta bir de cevap anahtarı verilmiş.

Bazı yapılar, çizimlerde gösterilenden farklı yöntemlerle de inşa edilebiliyor. Bu nedenle, oyuncunun parçaların hepsini kullanarak yapıyı eksiksiz inşa etmesi durumunda da model doğru kabul ediliyor.

Ebeveyne Notlar

Magic Blocks (Sihirli Bloklar) görsel algı, problem çözme, dikkat, planlama ve el-göz koordinasyonu becerilerinin gelişimini destekleyen bir denge inşa oyunu. İnşa edilecek yapının modelini dikkatli incelemek, ağırlık merkezini tespit etmek, doğru parçaları seçmek ve parçaları dengede duracak şekilde yerleştirmek gerekiyor.

Kitapçıktaki ilk modeller yapımı daha basit olduğu için 2 boyutlu ve siyah, gri renklerle görselleştirilmiş. Ancak bu nedenle bazı parçalar yapı içinde saklı kalabiliyor. Örneğin, çift sıra halinde dizilmiş önlü arkalı durması gereken iki parçanın, çizimlerde yalnızca ön tarafta olanı gösteriliyor. Oyun bu yönüyle, zihnimizin “eksikleri tamamlama ve boşlukları doldurma” özelliğinden yararlanarak, oyuncunun sunulan görsel, parça sayısı ve dengede durma koşulları gibi birden fazla unsuru bir arada düşünerek çözüm üretmesini sağlamayı amaçlıyor. 40. aşamadan sonra, hem yapı modelleri karmaşıklaştığı hem de yapı içine gizlenmiş parçalar arttığı için, işlemi kolaylaştırmak adına bloklar şekillerine göre renklendirilmiş ve kitapçıkta bir de cevap anahtarı sunulmuş.

Yapıların zorluk seviyeleri farklı yaş gruplarına göre ayrılmış olsa da, daha büyük yaş gruplarının da ilk aşamadan başlayarak yapıları inşa etmeye çalışması, daha zor seçeneklere alışması açısından faydalı olacaktır.

Yapıların inşa edilme süresi kişinin yaşı, el-göz koordinasyonu, problem çözme ve planlama becerilerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle bazı çocuklar başlangıçta biraz zorlanabilirler. Ancak yapılar tekrar tekrar inşa edildikçe algılama, farklı bakış açılarıyla düşünme ve el kaslarını kullanma becerileri gelişecektir.

Oyun parçaları sağlıklı bir malzeme olan ahşaptan üretilmiş. Ancak, satın aldığınızda oyuna başlamadan önce parçaları kontrol etmenizi öneriyoruz. Parçaların yüzeylerinde üretim hatasından kaynaklanabilecek orantısızlıklar parçaların dengede durmalarını engelleyebiliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyuna başlarken yapılarda kullanılacak parçaları birlikte inceleyip, çocuğunuza hangi blokları ne şekilde kullanabileceği konusunda bilgi verebilirsiniz.

Çocuğunuza çizimlerdeki parçaların 2 boyutlu olarak resmedildiğini, ancak bir bölümü görünmeyen şekilleri algılarken zihnimizde tamamlama, boşlukları doldurma eğilimimiz olduğunu, bu nedenle de çizimleri 3 boyutlu olarak algıladığımızı açıklayabilir ve parçaların çeşitli açılardan görünümlerini inceleyerek bunu test edebilirsiniz.

Çocuğunuzu kitapçıktaki yapıların dışında kendi yapılarını inşa etmeye yönlendirerek, hayal gücü ve yaratıcılık becerilerinin gelişimini destekleyebilirsiniz. Yapıları inşa ederken kullanılan hedef koymak, başarmak, azmetmek, çaba sarf etmek, sabırlı olmak gibi beceriler üzerine sohbet edebilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun