Kutu Oyunu
Look Look (Bak Bak)

Look Look (Bak Bak)

5 star 5 star

6 + Yaş

Kutu Oyunu

Görsel eşleştimeye ve matematiksel işlem yapmaya dayalı; seçici dikkat, görsel hafıza, hızlı düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gelişimine destek verebilecek, eğlenceli ve eğitici bir oyun.

Künye

  • Tür : Eğlence, Bulmaca
  • Ortalama Oyun Süresi : 30 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-6 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : Farklı Renklerde 8 Adet Kart Çerçevesi, Görsellerin ve Sayıların Bulunduğu 8 Adet Çift Taraflı Görsel Kartı, 1 Adet Merkez Kartı, 68 Adet Yönerge Kartı, Kuralları Anlatan Broşür.
  • Geliştirici : MindWare

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Matematik
Oyuncunun, ne yapması gerektiğini belirten yönerge kartlarının bazılarında, toplama ve çıkarma işlemi sembolleri yer alıyor. Oyuncunun işlemi yapabilmesi için öncelikle yönerge kartında gösterilen renkli iki çerçeveyi bulup, bu çerçevelerin içindeki kartların üzerinde yer alan rakamlarla toplama ya da çıkarma işlemi yapması isteniyor. Oyun bu yönüyle çocukları, toplama ve çıkarma işlemlerini daha hızlandırmaları konusunda destekleyebilir.
Beceriler
  • Dikkat
Diğer oyunculardan önce oyun kartlarındaki görsellerin aynısını bulabilmek ve matematik işlemlerini yapabilmek için oyun boyunca dikkatli olmak ve odaklanmak gerekiyor. Oyun bu yönüyle, çocukların seçici dikkat becerilerinin gelişimine destek verebilir.
Oyuncunun, yönerge kartlarını inceleyerek, hızlı düşünüp akıl yürüterek diğer oyunculardan önce kendisinden bekleneni yapması gerekiyor.
Oyuncunun istenen eşleştirmeleri doğru yapabilmesi için tüm kartları incelemesi ve görseller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmesi gerekiyor. Oyun bu yönüyle, çocukların görsel hafızalarının gelişimini destekleyebilir.

Oyun Hakkında

Look Look; çocukların farklı görselleri eşleştirmeye çalıştıkları ve toplama, çıkarma gibi matematik işlemleri yaptıkları eğlenceli ve öğretici bir oyun. Amaç, kartlardaki yönergeleri takip ederek ilk eşleştiren ya da ilk işlem yapan olup kartların arkasındaki harflerle ‘Look Look (Bak Bak)’ ifadesini yazan ilk kişi olmak.

Oyun alanının ortasına, üstüne yönerge kartı destesinin konulacağı ‘Merkez Kartı’ yerleştirilir. Ardından çevresine, 3x3 olacak şekilde farklı renklerdeki çerçeveler sıralanır. Çerçevelerinin içine de, üzerinde farklı yaratıkların, hayvanların, şekillerin, renk halkalarının ve sayıların yer aldığı görsel kartları yerleştirilir. İki yüzü olan bu kartların hangi yüzünün yukarıya bakacağı önemli değil. Bu iki yüzde resim, şekil ve sayıların sadece yerleri ve açıları farklılaştırılmış. Daha sonra yönerge kartı destesi, ön yüzü yukarı bakacak şekilde merkez kartının üstüne yerleştirilir. Bu kartların ön yüzünde oyunculardan yapması istenen göreve dair görseller, arka yüzünde ise ‘L’, ‘O’ ve ‘K’ harflerinden bir tanesi bulunuyor. Oyuncular bir yandan kartların ön yüzündeki yönergeye göre eşleştirmeleri ve matematik işlemlerini yapmaya, bir yandan da kartların arka yüzündeki harflerle ‘Look Look (Bak Bak)’ ifadesini yazan ilk oyuncu olmaya çalışırlar.

Oyun kartlarındaki yönergelerle oyuncu temel olarak eşleştirme ve matematik işlemleri yapılmaya yönlendiriliyor. Eşleştirme işlemi kapsamında; bazıları rengi verilen çerçevenin içindeki kartta, bazıları ise tüm kartlarda olmak üzere canavarların, hayvanların, renk halkalarının ve simgelerin aynısının bulunması gerekiyor. Matematik işlemleri kapsamında ise çerçeve renkleri verilen kartlardaki sayılar arasında toplama ve çıkarma işlemlerinin yapılması isteniyor.

Herhangi bir oyuncunun, destenin en üstündeki kartı çevirmesiyle oyun başlar. Tüm oyuncular, desteden çekilen kart üzerinde yer alan yaratık, hayvan, sembol ya da renkli halkaların resmini, yönergede verilen renkte çerçevesi olan kartlarda ya da tüm kartlarda ararlar ve bulduklarında ‘look look (bak bak)’ diye bağırırlar. Doğru cevabı veren oyuncu o kartı kazanır. Oyuncuların yanlış cevap vermesi durumunda o tur tekrar eder. Ancak her oyuncunun 2 defa yanlış cevap verme hakkı var. 3’üncüsünde ceza olarak önceden kazanmış olduğu kartı, kart destesinin en altına koymak zorunda. Tüm oyuncular, bu şekilde, olabildiğince çok kart toplayarak, kartların arka yüzündeki harflerle ‘Look Look’ ifadesini yazan ilk kişi olmaya çalışırlar.  

Ebeveyne Notlar

Look Look (Bak Bak), çocukların bir yandan eğlenirken bir yandan da seçici dikkat, görsel hafıza, hızlı düşünme ve akıl yürütme becerilerini geliştirebilecekleri, ailece oynanabilecek eğlenceli bir kutu oyunu.

Oyun, temelde birbirinin aynısı olan iki görseli eşleştirmeye dayanıyor. Ancak klasik eşleştirme oyunlarından farklı olarak hızlı düşünmeyi, görsel hafızayı ve matematik bilgisini test eden detaylar da eklenmiş. Bu nedenle doğru eşleştirmeyi yapmak hiç de göründüğü kadar kolay değil. Kartların üzerindeki görseller birbirine çok benzer şekilde tasarlanmış. Örneğin, bir karttaki dört ayaklı canavar görselinin çok benzeri başka bir kart üzerine üç ayaklı resmedilmiş olabiliyor. Bu nedenle oyuncuların odaklanmaları, kartları dikkatli incelemeleri, hızlı düşünmeleri ve rakiplerinden daha hızlı cevap vermeleri gerekiyor. Bazı kartlarda da oyuncuların hangi iki görseli eşleştireceği doğrudan söylenmiyor. Örneğin, üzerinde soru işareti (?) sembolünün olduğu kart çekildiği takdirde oyuncuların önce üzerindeki renklerle aynı renkteki çerçeveleri, ardından da bu iki çerçeve içindeki kartta aynı olan hayvancığı bulmaları gerekiyor. Kartın üstünde hayvan görseli olmadığı halde, soru işaretinin hayvan görselini simgelediğini oyuncunun aklında tutması gerekiyor. Bazı durumlarda da yönerge kartında verilen renkteki çerçeveler içindeki rakamlar arasında matematik işleminin yapılması bekleniyor.

Oyun yönergelerle biraz zorlaştırılmış olsa da, temelde basit ve eğlenceli bir oyun mantığına sahip. 6 kişiye ulaşabilen oyuncu sayısıyla ailece kaliteli zaman geçirmek için ideal. Kartlar üzerindeki görsellerin ezberlenmeye başlanıp heyecanın azaldığı anlarda çerçeve içindeki kartların arka yüzleri çevrilerek oyun çeşitlendirilebilir ve heyecanı yeniden artırılabilir.

Look Look kutu oyunu bu yönleriyle; dikkat, akıl yürütme, hızlı düşünme, matematik ve görsel hafıza becerilerini geliştirmek isteyen çocuklar için iyi bir fırsat sunuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyundaki kartlar üzerinde pek çok görsel var ve bazen bir görselin aynısını bulabilmek için oyun alanındaki tüm kartları tek tek dikkatle taramak gerekiyor. Bazı görseller de çok küçük tasarlanmış olduğu için fark etmesi zor olabiliyor. Bu nedenle çocuğunuz başlangıçta biraz yavaş hareket edip desteğe ihtiyaç duyabilir. Bunun için oyuna başlamadan önce oyun alanını ve kartlardaki benzerlikleri ve farklılıkları çocuğunuzla birlikte inceleyebilir, işini kolaylaştıracak küçük pratikler yapabilirsiniz. Ya da görseldeki küçük bir ayrıntıyı aklında tutup oyun alanındaki benzer görsellerde o ayrıntıya odaklanarak seçeneklerini azaltabileceği önerisinde bulunabilirsiniz. Örneğin, ‘sivri kulaklı ve üç ayaklı canavar’, ‘yuvarlak kuyruklu ve çizgi gözlü canavar’ gibi.

Çocuğunuzla birlikte kalem ve kâğıt kullanmadan oyundaki gibi basit matematik işlemlerini zihinden yapma pratikleri yapabilirsiniz. Hatta bunun için birbirinize bazı matematik soruları hazırlayarak aile içinde bir turnuva düzenleyebilir, cevap sürenizin kaydını tutarak olabilecek en kısa sürede işlem yapmaya çalışabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun işlem yapma hızı artacaktır.

Kartlar üzerindeki sevimli canavar resimlerinden ilham alarak, siz de kendi canavarlarınızı tasarlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun