Kutu Oyunu
Küre

Küre

5 star 5 star

7 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların yatay, dikey veya çapraz doğrultuda kendi iki taşının arasına rakibinin taşını sıkıştırarak oyun dışına almaya çalıştıkları; stratejik düşünme, problem çözme ve dikkat becerilerinin gelişimini destekleyen, Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası kapsamında oynanan ödüllü bir oyun.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Zeka Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : 10-20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Oyun Tablası, 7 Adet Mor Küre, 7 Adet Turuncu Küre, 1 Adet Oyun Kılavuzu
  • Geliştirici : Curious

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Stratejik Düşünme
Oyuncuların yatay, dikey veya çapraz doğrultuda kendi iki taşının arasına rakibin taşını sıkıştırabilmek için hamlelerini planlamaları, rakibin hareketlerini tahmin etmeleri ve en kazançlı stratejileri belirlemeleri gerekiyor. Bu, çocukların var olan durumu analiz etme, seçenekleri değerlendirme ve hedefe yönelik stratejiler geliştirme becerilerini geliştirir.
Rakibin planlarını bozmak ve yeni stratejiler geliştirmek problem çözme becerisini destekler.
Oyuncuların rakiplerinin hamlelerini engelleyebilmek ve kendi stratejilerini uygulayabilmek için oyunu dikkatle takip etmeleri oldukça önemli. Oyunu oynayan çocuklar, bu sayede dikkat becerilerini güçlendirebilirler.

Oyun Hakkında

2. Akıl ve Zeka Oyunları Tasarım Yarışması ödülünün sahibi olan bu eğitici ve eğlenceli oyun, Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası kapsamında oynanan oyunlardan birisi. İki kişilik bu strateji oyununda amaç; yatay, dikey veya çapraz doğrultuda kendi iki taşının arasına rakibin taşını sıkıştırarak oyun alanının dışına çıkarmak.

Oyun, üzerinde 49 adet çukurun yer aldığı oyun tablasında oynanır.  Oyunda 7 adet mor ve 7 adet turuncu küre taş bulunur. Oyunculardan biri mor, diğeri ise turuncu rengi seçer. Oyuncular taşlarını kendi bölgelerinin başlangıç sırasına dizerler. Oyuna mor rengi seçen oyuncu başlar. Başlarken taşlar yalnızca ileriye doğru ya da çapraz hareket edebilir, sağa veya sola hareket edemez. Başlangıç sırasından ayrılan taşlar bir daha başlangıç sırasına geri dönemezler. Başladıktan sonra taşlar ileri, geri, sağa, sola veya çapraza doğru hareket edebilir. Oyun tablasında yatay, dikey ya da çapraz doğrultuda aynı renk 4 adet taş bulunamaz. Taşların aralarında boşluk olmasının veya rakibin taşının olmasının bir önemi yoktur. Rakibin bir taşını yatay dikey ve çapraz doğrultuda iki taşının arasına sıkıştıran oyuncu, rakibinin taşını alır ve oyun alanının dışına çıkarır. Rakibinin toplam dört taşını oyundan çıkaran oyuncu oyunu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Küre; kuralları ve mantığı basit olsa da strateji, planlama ve dikkat gerektiren bir zekâ oyunu. Rakibin taşını kendi taşlarının arasına sıkıştırmak için oyuncuların kurallar çerçevesinde plan yapmaları ve en kazançlı hamleleri belirlemeleri gerekiyor. Bunun için hem taşların oyun tablasındaki konumlarını hem de rakibinin sonraki olası hamlelerini tahmin etmeleri oldukça önemli. Oyun bu yönleriyle çocukların plan yapma, strateji oluşturma, problem çözme ve dikkat becerilerini geliştirebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyuna başlamadan önce oyunun amacını, kurallarını ve taşların nasıl hareket edeceğini açıklayarak çocuğunuzun oyuna hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar hamlelerini düşünmek ve karar vermek için zamana ihtiyaç duyabilirler. Sabırlı olmalı ve çocuğunuza ihtiyacı olan zamanı vermelisiniz. Aceleci olmanız, çocuğunuzu öfkelendirebilir ya da kendini yetersiz hissettirebilir.

Oyun çocuğunuzun ilgisini çekerse, onu ülkemizde düzenlenen turnuvalara katılmaya yönlendirebilir ya da evinizde kendi turnuvalarınızı düzenleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun