Kutu Oyunu
Koloni

Koloni

5 star 5 star

6 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların strateji ve dikkat becerilerini kullanarak renkli geometrik parçaları yan yana getirip en geniş koloniyi oluşturmaya çalıştıkları, rekabet içeren keyifli bir kutu oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitici, Zeka Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Oyun Tablası, 28 Adet Oyun Kartı
  • Geliştirici : Redka

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Stratejik Düşünme
Oyuncuların en geniş koloniyi oluşturabilmek için renkli geometrik parçaları nasıl yerleştireceklerini, kolonilerini nasıl büyüteceklerini ve rakibinin koloni oluşturmasını nasıl engelleyeceklerini iyi düşünmeleri gerekiyor.
Oyuncuların, rakiplerinin hamleleri sonrasında alternatif çözümler üretmeleri önemli.
Parçaları oyun alanına stratejik şekilde yerleştirmek, görsel algıyı geliştirebilir.
Parçaları doğru yerleştirmek için dikkatli düşünmek ve oyuna odaklanmak gerekiyor.

Oyun Hakkında

“Koloni” iki kişiyle oynanan bir zekâ ve strateji oyunu. Tetris oyunundaki taşlar gibi küçük karelerin birleşmesiyle oluşan 28 adet geometrik şeklin yapboz mantığıyla yerleştirilmesi esasına dayanan oyunda amaç, oyun alanı üzerinde aynı renkte kareleri yan yana getirip en büyük koloniyi oluşturmak.

Oyuncular kırmızı ve mavi renkten birini seçerek oyuna başlarlar. Kırmızı ve mavi renkte karelerin bir arada olduğu geometrik oyun parçalarından; kırmızı rengi seçen oyuncu üzeri siyah nokta ile işaretlenmiş kırmızı karelerin bulunduğu, maviyi seçen oyuncu da üzeri siyah nokta ile işaretlenmiş mavi karelerin bulunduğu parçaları alır.

Hangi rengin oyuna başlayacağı kura ile belirlenebilir ya da yaşı küçük olan oyuncu oyuna başlayabilir. Oyuncular sırayla parçaları yapboz oynar gibi oyun alanına yerleştirirler. Birbirleriyle bitişik hale getirilen aynı renkteki kareler koloni oluşturur. Oyunun amacı, en büyük koloniyi kurmak. Oyuncular, bir yandan olabildiğince büyük bir koloni oluşturmaya diğer yandan da rakiplerinin koloni oluşturmasını engellemeye çalışırlar.

Oyun alanında parça yerleştirecek yer kalmadığı zaman oyun sona erer. Oyuncular, oluşturdukları kolonilerden en büyüğüne ait birim kareleri sayarlar. Ellerinde kalan parçalarda rakip oyuncunun renginde kaç birim kare varsa onları da rakibin oluşturduğu koloniye eklerler. En çok kareye sahip, en geniş koloniyi oluşturan oyuncu oyunu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Koloni, oyuncuların zekâ ve strateji becerilerini test eden rekabete dayalı bir oyun.

Kuralları ve mantığı basit olsa da, oyunda çocuklar kendi parçalarını yerleştirirken rakiplerinin koloni oluşturmasını da engellemeli ve kendi kolonilerini olabildiğince genişletmeye çalışmalılar. Bunlar stratejik düşünme ve problem çözme becerilerini destekliyor. Parçaları oyun alanına stratejik şekilde yerleştirmeye çalışmak görsel zekayı da geliştirebilir. Oyun, çocukların dikkat ve konsantrasyonlarının güçlenmesine de yardımcı olabilir.

Parçalar oyun alanına yerleştirilirken rekabet ve taktiksel düşünme ön plana çıkıyor ve oyunculara heyecanlı bir oyun deneyimi yaşatıyor. İki oyuncu arasında rekabet ve iletişim kurma şansı, çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerini de sağlayabilir.  

ÇİÇEK Öneriyor

Oyuna başlarken çocuğunuza hangi rengi tercih ettiğini sorarak kişisel tercihini ifade etmesine ve karar verme yeteneklerini kullanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Oyun sırasında çocuğunuza daha iyi hamlelerin nasıl yapılabileceği konusunda geri bildirimde bulunabilirsiniz. Örnek stratejiler göstererek esnek düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

“Bir sonraki hamleni nasıl planlıyorsun?", "Bu parçayı nereye yerleştirmeyi düşünüyorsun? Neden?" gibi sorular sorarak stratejik düşünme ve planlama becerilerini destekleyebilirsiniz.

Oyun sırasında rekabetçi bir ortam olabilir. Çocuğunuzun rakibiyle nasıl iletişim kurduğunu, kaybetme ve kazanma durumlarında nasıl tepkiler verdiğini gözlemleyerek, onunla uygun olan sosyal davranışlar hakkında konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun