Kutu Oyunu
Kare Tangram

Kare Tangram

5 star 5 star

3 + Yaş

Kutu Oyunu

Geometrik parçalarla farklı desenlerin oluşturulmaya çalışıldığı; dikkat, problem çözme ve görsel-uzamsal düşünme becerilerinin gelişimini destekleyen bulmaca temelli bir zekâ oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitim, Bulmaca
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırlaması Yok
  • Oyuncu Sayısı : 1
  • Komponentler/Unsurlar : 7 Adet Plastik Geometrik Parça, 1 Adet Görev Kitapçığı (92 Görevli)
  • Geliştirici : Zet Zeka

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Görev kitapçığındaki desenlerin oluşturulması için, hangi parçanın nereye ve ne şekilde yerleştirileceğinin önce zihinde görsel olarak canlandırılması önemli. Desen doğru şekilde oluşmuyorsa, doğrusunu yapabilmek için zihinde görselleştirilip bu görüntü üzerinde parçaların yerlerinin değiştirilmesi ya da belirli açılarda çevrilmesi gerekiyor.
Görev kitapçığındaki desenlerin aynısını oluşturabilmek için şekillerin dikkatli incelenmesi ve oyuna odaklanılması gerekiyor.

Oyun Hakkında

‘Kare Tangram’ çocukların dikkat, problem çözme ve görsel-uzamsal düşünme becerilerinin gelişimini destekleyen bir bulmaca oyunu.

Oyun; kare, paralelkenar ve üçgenden oluşan 7 adet geometrik şekilden oluşuyor. Görev kitapçığında bu geometrik şekillerden yapılabilecek 92 adet desen yer alıyor. Amaç; geometrik şekilleri kullanarak bu desenlerin aynısını oluşturmaya çalışmak.

Oyun tek kişiyle oynanıyor. Oyunda herhangi bir kural ya da zaman kısıtlaması yok. Oyuncu, her bir deseni yapabilmek için istediği kadar zaman kullanabiliyor ve doğru olup olmadığını kontrol etmek için görev kitapçığında bulunan cevap anahtarına bakabiliyor.

Görev kitapçığındaki desenler zorluk derecelerine göre ‘Başlangıç’, ‘Orta’, ‘İleri’ ve ‘Üst’ olmak üzere 4 düzeyden oluşuyor. Başlangıç ve orta düzeydeki görevler Level 1 olarak tanımlanan birinci düzeyi, ileri düzeydeki görevler Level 2’yi, üst düzeydeki görevler ise Level 3’ü oluşturuyor.

Başlangıç düzeyi, görev kitapçığındaki ilk on görevi kapsıyor. Bu düzey, okul öncesi yaş dönemindeki çocukların seviyesine uygun. Yapılması gereken görevlerde yalnızca büyük, orta ve küçük olmak üzere farklı boyutlardaki üçgenler kullanılıyor. Orta düzey ise görev kitapçığındaki 11 ile 20 arasındaki görevleri içeriyor ve bu desenlerde, paralelkenar ve kare de dahil edilerek yedi adet geometrik parçanın tamamı kullanılıyor. İleri düzey 21 ile 60 arası görevlerden oluşuyor ve ilkokul düzeyine hitap ediyor. Üst düzey ise 61 ile 100 arası görevleri içeriyor ve ortaokul ile daha üst yaş gruplarına hitap eden görevlerden oluşuyor. Düzey arttıkça desenlerin zorluk seviyesi ve sayfalardaki desen sayısı da artıyor.

Ebeveyne Notlar

İlk olarak Çin’de ortaya çıktığı düşünülen ve eski çağlara ait geleneksel bir zekâ oyunu olan Tangram’ın temeli bulmaca mantığına dayanıyor. Matematiğin gelişmesiyle birlikte dünyaya yayılarak pek çok versiyonu üretilmiş.

Çocuklar oyunu oynarken, görev kitapçığındaki desenleri oluşturabilmek için hem odaklanma hem de problem çözme becerilerini kullanıyorlar. Hangi parça nereye, hangi açıyla yerleştirildiğinde o desenin oluşabileceğini bulabilmek için önce zihinlerinde canlandırmaları önemli. Aksi taktirde, seviye ilerledikçe karmaşıklaşan desenleri tamamlamakta zorlanabilirler.

Oyun, çocukların dikkat sürelerinin uzamasına ve görsel-uzamsal düşünme ile problem çözme becerilerinin gelişmesine destek olabilir. Yine, farklı şekillerden bir desen oluşturmaya çalışırlarken çocuklar sabırlı olmayı öğrenebilir, benzer ve farklı olanı ayırt etme becerisini geliştirebilir ve parça-bütün ilişkisini kavrayabilirler. Oyun, çocukların geometrik şekilleri tanımasına ve öğrenmesine destek vermek için de iyi bir tercih olabilir.  

Oyundaki geometrik şekillerin yapımında çocukların sağlığına zarar vermeyen bir plastik hammadde ve orijinal boya kullanılmış. Görev kitapçığı da çabuk yıpranmayacak şekilde dayanıklı bir yapıda üretilmiş. Geometrik şekillerin köşeleri çocuklara uygun olacak şekilde tasarlansa da kenarları çok küçük çocuklar için dikkatli olmayı gerektirebilir.

Çiçek Öneriyor

Çocuğunuz oyunu ilk kez oynayacaksa ve şekilleri bilmiyorsa, oyuna başlamadan önce onunla birlikte geometrik şekilleri inceleyebilir, şekillerin özelliklerini ve isimlerini anlatıp oyuna ısınmasına yardımcı olabilirsiniz.

Başlangıç ve orta düzeydeki görevler küçük yaş grubuna yönelik olduğu için, alıştırma olması adına desenlerin kitapçık üzerinde tamamlanması faydalı olabilir. Çocuğunuzun bazı desenleri yapmakta zorlandığını fark ederseniz, daha önce yaptığı desenleri esas alıp, mantık yürüterek parçaları yerleştirmesini önerebilirsiniz. Doğru deseni yapamaması halinde, geometrik parçaların nasıl yerleştirilebileceğiyle ilgili birlikte fikir yürütebilir, ihtiyaç duyduğu zamanlarda ona basit, yönlendirici ipuçları verebilirsiniz.

Oyunu daha heyecanlı hale getirmek için her desene belirli bir süre verebilirsiniz. Bu sayede, onu problem çözerken daha hızlı düşünmeye teşvik edebilir ve zamanını yönetmeyi öğrenmesine destek verebilirsiniz.

Birlikte, kendi desenlerinizi oluşturarak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de çocuğunuzun hayal gücünün gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRME



BENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun