Kutu Oyunu
Hoppers (Haydi Zıplat!)

Hoppers (Haydi Zıplat!)

5 star 5 star

5 + Yaş

Kutu Oyunu

Kurbağaların birbirinin üstünden atlatılarak dama oyunu mantığıyla oynanan; dikkat, hafıza, mantıksal düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyerek çocukları sabır ve azimle yeni çözümler üretmeye yönlendirebilecek eğlenceli bir zekâ oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Zeka Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 1 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Adet Oyun Alanı, 40 Adet Görev Kartı, 12 Adet Kurbağa Piyonu
  • Geliştirici : Thinkfun

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Mantıksal Düşünme
Oyun alanındaki kurbağaları birbirinin üzerinden zıplatıp üstünden atlananları toplayarak geriye tek kurbağanın kalmasını sağlayabilmek için farklı hamle seçeneklerini değerlendirmek ve hangisinin en iyi sonucu sağlayacağına karar vermek gerekiyor.
Kurbağaların dizilimi her bir görev kartında değişkenlik gösteriyor. Her bir dizilimde alternatif çözüm yolları düşünüp tekrar tekrar denemek problem çözme becerisinin gelişimini destekliyor.
Oyunda birbirini takip eden hamlelerle sonuca ulaşıldığı için kurbağaları hareket ettirmeden önce dikkatli düşünmek ve planlama yapmak önemli.
Kurbağaları görev kartlarındaki düzene göre oyun alanına yerleştirmek, kısa süreli bellek ve görsel hafızanın gelişimine katkı sağlıyor.
Kartlardaki görevler aşama aşama zorlaştığı için ilerleyen süreçlerde kurbağaları teke düşürmek de güçleşiyor. Yeni çözüm yolları üretmeye çalışmak çocukları sabretmeye ve azimle tekrar tekrar denemeye teşvik ediyor.

Oyun Hakkında

Hoppers (Haydi Zıplat!), tek kişiyle oynanan bir zekâ ve strateji oyunu. Amaç, gölette nilüfer yaprakları üstünde oturan kurbağaları doğru hamlelerle birbirinin üzerinden zıplatıp, üstünden atlananları göletten çıkararak sadece bir kurbağanın kalmasını sağlamak.

Oyun basitten zora doğru giden 40 adet görev kartı, 12 adet kurbağa piyonu ve kurbağaların üzerine yerleştirileceği oyun alanından oluşuyor. Oyuna bir görev kartı seçilerek başlanır. Kurbağa piyonları görev kartında resmedilen düzende oyun alanındaki nilüfer yapraklarının üzerine yerleştirilir. Kurbağalar, dama oyununda olduğu gibi, birbirlerinin üzerinden atlatılarak boş nilüfer yapraklarına yerleştirilir. Üstünden atlanan her kurbağa ise oyun dışına çıkarılır. Kurallara göre kurbağalar boş bir nilüfer yaprağının üzerinden ya da aynı anda iki kurbağanın üzerinden atlayamaz. Oyun alanında yalnızca bir kurbağa kaldığında görev başarıyla tamamlanmış olur ve bir sonraki görev kartına geçilir. Görev kartları basitten zora doğru ilerleyecek şekilde numaralandırılmış ve yeşil, turuncu, mavi ve kırmızı renklerle seviyelere ayrıştırılmış. Özellikle kırmızı kartlardaki görevler tekrar takrar denemeyi gerektirecek bir zorluğa ulaşıyor.

Oyunun daha büyük yaş grubu için üretilen versiyonu da mevcut. Geliştiricinin 8 yaş ve üzeri için uygun olduğunu belirttiği versiyonda; 11 adet yeşil ve 1 adet kırmızı kurbağa piyonu bulunuyor. Oyuncunun, uygun hamleleri yaparak gölette sadece kırmızı kurbağanın kalmasını sağlaması gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Kuralları ve mantığı oldukça basit olan Hoppers (Haydi Zıplat!) oyununda kurbağaları atlatırken strateji üretmek ve planlama yapmak büyük önem taşıyor. Oyun bu yönleriyle çocukların dikkat, mantıksal düşünme, problem çözme, plan yapma ve strateji oluşturma becerilerini geliştiriyor.

Kartlardaki görevler zorlaştıkça birbirini takip eden hamlelerle kurbağaların sayısını teke indirmek de güçleşiyor. Dolayısıyla hamlelere baştan başlayıp tekrar tekrar denemek gerekiyor. Bu da çocukları hatalarından dersler çıkarmaya, sabretmeye ve azimle tekrar tekrar alternatif çözümler denemeye yönlendiriyor. Kurbağaları görev kartındaki düzene göre oyun alanına yerleştirmek de kısa süreli bellek ve görsel algı becerilerinin gelişimini destekliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyuna başlarken çocuğunuza oyunun kurallarını ve kurbağaların nasıl hareket edeceğini açıklamanız, birkaç da pratik yapmanız oyuna ısınmasına yardımcı olur. Oyuna adaptasyonunu sağlamak için başlangıç seviyesinden başlayarak zorluk seviyesini zamanla artırabilirsiniz.

Bazı çocuklar kurbağa piyonlarını hareket ettirirken strateji üretmekte zorlanabilir, kendilerini başarısız hissedebilir veya sonuca ulaşamadıkları için oyunu bırakmak isteyebilirler. Böyle durumlarda ona biraz zaman tanıyın, yönlendirici ip uçları vererek birlikte strateji geliştirmeye çalışın. Yanı sıra oyunun bir eğlence ve öğrenme deneyimi olduğunu hatırlatabilir, sabredip denemeye devam ettiği takdirde başarıya ulaşabileceğini söyleyerek onu motive edebilirsiniz.

Görevlerin başarıyla tamamlanması çocuklarda kendine güven duygusunu artıracaktır. Başardığı görevler sonrası çocuğunuzu tebrik edin ve onu daha zorlu seviyelerdeki görevleri tamamlaması için teşvik edin.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun