Kutu Oyunu
Hızlı ve Dikkatli

Hızlı ve Dikkatli

5 star 5 star

6 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların, ortadan çektikleri karttaki görselin aynısını kendi panolarında bulmaya çalıştıkları, ilk bulabilen olmak için de zamanla yarıştıkları; dikkati ve görsel hafızayı güçlendiren eğlenceli bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Kart Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 - 25 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 - 5 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 8 Adet Büyük Oyun Panosu, 70 Adet Oyun Kartı, 1 Adet Zil
  • Geliştirici : Ayben Ertem

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Dikkat
Oyuncunun, ortadan çektiği kartın üstündeki görseli elindeki görsel panosunda hızlı şekilde bulabilmesi için dikkatli olması gerekiyor.
Çekilen kartın üstündeki görseli, seçilen pano üzerinde bulmaya çalışmak, oyuncuların görsel hafızasını güçlendirebilir.

Oyun Hakkında

Hızlı ve Dikkatli; görsel eşleştirmeye dayalı, ailece oynanabilecek eğitici ve eğlenceli bir kart oyunu. Amaç, kartlarda ve panolarda yer alan ortak görseli ilk bulan oyuncu olmak.

2 - 5 kişinin oynayabileceği oyunda, toplam 70 adet oyun kartı ve 8 adet büyük oyun panosu var. Her bir oyun kartında toplam 8, panolarda ise çok sayıda görsel yer alıyor. Kart ve panolarda birbirinin aynısı olan bir adet görsel bulunuyor. Oyuncunun, çektiği kartlarda ve elindeki panoda aynı olan görseli ilk bulan olması gerekiyor. En çok puanı toplayan oyuncu kazanıyor.

Ebeveyne Notlar

“Hızlı ve Dikkatli” oyunu, Uzman Psikolog Ayben Ertem’in hem aileler hem de çocuklarla çalışan uzmanların faydalanabileceği; çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyen etkinliklerden oluşan ‘Terapötik Oyunlar Serisi’nde yer alan bir oyun.

Oyunu kurması ve mantığını kavraması oldukça basit, ancak kazanması hiç kolay değil. Çünkü, yerden çekilen kartların üstündeki görsellerden yalnızca bir tanesi oyuncunun elindeki panodaki görseller arasında yer alıyor. Üstelik, bu görselin panoda çok sayıda benzeri var ve benzerlikler de çok fazla. Öte yandan, panolardaki görsellerin hem sayıları hem de boyutları farklılıklar gösteriyor. Dolayısıyla panodaki görseller arasından karttaki görselin aynısını bulmak oldukça zor. Tüm bunlar, oyuncunun hızlı ve dikkatli olmasını gerektiriyor. Oyun, bir yandan oyuncuların görsel hafıza ve dikkat becerilerini test ederken bir yandan da bu becerilerinin gelişimini destekliyor. 

Oyunda, rekabeti arttıran bir faktör daha var. Her oyuncu, tur aralarında istediği kadar, oyun sırasında ise bir defa pano değiştirme hakkına sahip. Oyuncu pano değişimini, tur aralarında diğer oyuncuların kullanmadığı panolardan bir tane seçerek, tur sırasında ise herkesin sağındaki kişiye elindeki panoyu vermesiyle gerçekleştiriyor. Ancak bunun, diğer oyuncular “buldum” demeden önce zile basılarak yapılması gerekiyor. Bu sayede, oyunun başında daha fazla görsel içeren bir pano denk gelen oyuncu, daha az görsel içeren panoya sahip oyuncular gibi görseli daha hızlı bulma ve daha fazla puan kazanma fırsatını elde etmiş oluyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunda karttaki bir görselin aynısını panoda bulabilmek için bütün panoyu dikkatle taramak gerekiyor. Bazı görseller çok küçük tasarlanmış olduğu için de fark etmesi zor olabiliyor. Bu nedenle çocuğunuz başlangıçta biraz yavaş hareket edip desteğe ihtiyaç duyabilir. Bunun için oyuna başlamadan önce pano ve kartlardaki görselleri çocuğunuzla birlikte inceleyebilir, işini kolaylaştıracak küçük pratikler yapabilirsiniz.

Hızlı olmaktan kaynaklanabilecek hatalar için çocuğunuza, oyunun heyecanıyla bazı hatalar yapılabileceğini, bunun gayet doğal olduğunu anlatabilir ve hatalardan yeni şeyler öğrenebileceğimizi vurgulayabilirsiniz.

Çocuğunuzun oyunu kaybetmesi halinde üzüldüğünü hissederseniz, bunun sadece bir oyun olduğuna ve önemli olanın kazanmak değil hep birlikte eğlenmek olduğuna dikkat çekebilirsiniz.

Çocuğunuz oyun sırasında yanlış eşleştirme yaptığını kabul etmezse ya da sürekli kazanan olmak isterse; onun gibi diğerlerinin de kazanmak isteyeceğini, ancak oyunun yalnızca bir kazananın olabileceğini söyleyebilir ve bu kuralların her oyuncu için geçerli olduğunu hatırlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun