Kutu Oyunu
Hızlı Bardaklar

Hızlı Bardaklar

5 star 5 star

5 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyun kartlarındaki objelerin renklerinin, karttaki yerleşim motifine uygun şekilde renkli bardaklarla oluşturulmaya çalışıldığı; konsantrasyon, görsel algı ve el-göz koordinasyonu becerisi gerektiren bir grup oyunu.

Künye

  • Tür : Bulmaca/Aile
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-4 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 43 adet resimli görev kartı, 5 renkte 4 set gruplanmış 20 adet bardak, 1 adet zil ve oyun kılavuzu.
  • Geliştirici : Amigo

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Kartlardaki nesnelerin renklerinin doğru dizilimini yapabilmek için bardakların üst üste mi, yan yana mı, önlü arkalı mı yoksa kümeler halinde mi yerleştirileceğini doğru anlamak gerekiyor.
Görev kartlarının üzerindeki objelere odaklanılarak, karttaki düzenin ve renk sıralamasının dikkatli şekilde incelenmesi gerekiyor.
Kartların üzerindeki objelerin düzenini ve renk sıralamasını akılda tutmak gerekiyor. Oyun bu yönüyle, görsel algı becerisinin gelişimini destekliyor.
Bardakları, hızlı şekilde görev kartları ile uyumlu dizmek el-göz koordinasyon becerisi gerektiriyor. Bardakları tekrar tekrar dizmek el kaslarını kullanma becerisinin gelişimini destekliyor.

Oyun Hakkında

Hızlı olmanın önemli olduğu, görsel hafıza ve konsantrasyon gerektiren, eğlenceli bir grup oyunu. 2-4 ve 4-6 kişilik olmak üzere, iki farklı versiyonu bulunuyor. Oyunda hedef; görev kartlarının üzerine resmedilen objelerdeki renkleri, bardakları kullanarak oyun alanında aynı sırada ve düzende en hızlı şekilde dizmek.

Oyuna başlarken her bir oyuncuya mavi, sarı, yeşil, siyah ve kırmızı renkten oluşan bir bardak seti verilir. Oyuncular baş aşağı olacak şekilde bardakları önlerine yan yana dizerler. Görev kartı destesi karıştırılır ve görsellerin bulunduğu taraf aşağıya bakacak şekilde oyun alanının ortasına yerleştirilir. Destenin hemen yanına da zil konulur.

Herhangi bir oyuncu, kart destesinin en üstündeki kartı çevirerek herkesin göreceği şekilde destenin üstüne koyar. Kart açılır açılmaz, tüm oyuncular görev kartını dikkatle inceleyip, bardaklarını resimdeki düzende ve renk sırasında dizerler. Kartlardaki objelerin yatay, dikey ya da kümeler halinde resmedilme şekli, bardakların nasıl dizileceğini göstermektedir. Zile ilk basan oyuncunun dizilimi kontrol edilir. Bardaklar karttaki sırada ve düzendeyse, oyuncu o kartı kazanır. Bardak dizilimi görev kartındaki ile uyumlu değilse, görevi ikinci olarak tamamlayan oyuncunun, onun da diziliminde hata varsa sırayla üçüncü ve sonra dördüncü tamamlayan oyuncunun bardak dizilimi kontrol edilir. 43 görev kartının her biri açıldıktan sonra, en çok kartı toplayan oyuncu oyunu kazanır. 

Ebeveyne Notlar

Oyun, akıl yürütme, el-göz koordinasyonu, görsel algı ve dikkat becerilerinin gelişimini destekliyor. Görev kartı üzerinde resmedilen objelerin renklerinin dizilim sırasının ve yerleşim motifinin, renkli bardaklarla oluşturulması temeline dayanıyor. Ancak dizilimleri yapmak o kadar kolay değil. Çünkü kartların üzerindeki objelerin dizilim yönü ve yerleşim motifleri çok farklı. Örneğin kalemler yan yana iken, dondurma topları üst üste dizilim gösteriyor. Bazıları ise, üzerinde yeşil yapraklar bulunan kırmızı gövdeli palmiye ile üzerinde sarı yapraklar bulunan mavi gövdeli palmiye ağaçları arasına kurulmuş siyah hamakta olduğu gibi, kümeler şeklinde farklı bir yerleşim motifine sahip oluyor. Bu örnekte oyuncuların önce kırmızı renkli bardağın üstüne mavi renkli bardağı koymaları, ardından yanına siyah renkli bardakla hamağı yerleştirmeleri ve sağ tarafına da mavi renk bardağı getirmeleri ve üstüne sarı renk bardağı koymaları gerekiyor. Bunu yapabilmek için kartları dikkatle incelemek, renk sırasını anlamak, hafızada tutmak ve dizilimi olabildiğince hızlı yapmak önemli.

Kartlardaki objelerin dizilimlerinin yapılma süresi, oyuncuların görsel algı, akıl yürütme, el-göz koordinasyonu ve dikkat becerilerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle, bazı çocuklar oyunun başlangıcında bardaklarla nasıl bir dizilim yapmaları gerektiği konusunda zorlanabilir veya desteğe ihtiyaç duyabilirler. Oyuna devam ettikçe ve dizilimler tekrar tekrar yapıldıkça, hız ve beceri artacaktır.

Oyun 5 yaş ve üzeri çocuklar için uygun, ancak biraz destekle 4 yaş grubu çocuklar da oynayabilir. Özellikle bir işe konsantre olmak ve onu tamamlamakta zorlanan çocuklar için faydalı bir alternatif olabilir. Dikkat ve sebat etme becerilerinin yanı sıra eşleştirme, sıralama ve gruplandırma yapmayı öğrenme konusunda da faydalı olabilir.

Oyunun malzemeleri plastik, ancak dayanıklı; kolay kolay yıpranmaz. Zilin ses çıkarma düzeneği de sağlam tasarlanmış. Yine de oyunu alırken zile basarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Oyunun piyasada farklı üreticiler tarafından Pratik Bardaklar, Turbo Bardaklar ve Akıllı Bardaklar isimleriyle satışa sunulan versiyonları da bulunuyor. Üreticileri farklı olsa da oyunların mantığı temel olarak aynı. Ancak malzeme kaliteleri ve kartlar üzerindeki görseller farklılık gösterebilir. Bu nedenle satın alırken, malzeme kalitesini göz önünde bulundurarak tercih yapmanızı öneririz.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla birlikte oyun malzemelerini incelemeniz, çocuğunuzun oyuna olan merakını arttırabilir. Görev kartlarını incelerken ‘Arabalar hangi renk sırasına göre dizilmiş?’, ‘Hangi renk kuş, ağacın en üst dalında duruyor?’ gibi sorularla çocuğunuzun dikkat becerisini ölçebilir, kartları nasıl yorumlaması gerektiğini anlaması için destek verebilirsiniz.

Sıralama ve dizilim yapma konusunda zorlanan çocuklar için, görev kartlarından ilk önce yatay ve dikey şekillerde sade motiflere sahip görselleri seçip alıştırma oyunları oynayabilirsiniz. Daha sonra palmiyelerde olduğu gibi daha karışık düzenleme motiflerine sahip kartları da dahil ederek, çocuğunuzun oyuna ısınmasına yardımcı olabilirsiniz.  

Kartlardaki renk dizilimlerini aklında tutabilmesi için kendi kullandığınız yöntemleri tavsiye edebilirsiniz. Örneğin; kartlardaki objelerin şeklinden çok, renklerine ve yerlerine dikkat etmesinin önemli olduğunu söyleyerek, ‘Kırmızının üstünde mavi, yeşilin üstünde sarı, ortalarında siyah var’ şeklinde bir kodlama ile renkleri aklında tutmayı önerebilirsiniz.

Renkli bardakları kullanarak farklı oyun düzenekleri kurabilirsiniz. Örneğin, küçük bir nesneyi aynı renkteki bir bardağın altına koyup, bardakları karıştırıp, çocuğunuzdan altında nesnenin olduğu bardağı bulmasını isteyebilirsiniz. Veya bardakları yan yana dizip, topladığınız bardakla aynı renkte küçük nesneleri belli bir mesafeden bardağın içine atmaya çalışabilirsiniz. Bu şekilde keyifli oyunlarla dikkat ve odaklanma becerisinin gelişimini destekleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun