Kutu Oyunu
Cluedo Junior Kırık Oyuncak Dosyası

Cluedo Junior Kırık Oyuncak Dosyası

5 star 5 star

6 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların dedektif rolüne girerek bir evin içinde hangi oyuncağın, kim tarafından, ne zaman kırıldığını bulmaya çalıştıkları eğlenceli bir oyun.

Künye

  • Tür : Eğlence
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 - 30 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-6 oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : Oyun alanı, 6 adet oyuncu piyonu, 6 adet mobilya kartı, 7 adet beyaz piyon, 7 adet sarı piyon, dedektif not defteri, zar ve çıkartma kağıtları, oyunu anlatan karton parça
  • Geliştirici : Hasbro Gaming

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Dikkat
Oyuncular, hangi oyuncağın kim tarafından, ne zaman kırıldığını doğru tahmin etmek için ipuçlarını dikkatle takip etmeliler. İpucu kaçırmamak için oyun boyunca her adıma odaklanılması gerekiyor.

Oyun Hakkında

‘Cluedo Junior Kırık Oyuncak Dosyası’; dedektiflik temalı oyunların klasiklerinden biri olan ‘Cluedo Yalanın Peşinde’ isimli kutu oyununun daha küçük yaş grubu için üretilen versiyonudur. Büyükler için üretilen Cluedo Yalanın Peşinde’de, oyuncular, bir evde işlenen cinayetin katilini bulmaya çalışırlarken, Cluedo Junior Kırık Oyuncak Dosyası’nda evdeki hangi oyuncağı, kimin, ne zaman kırdığını bulmaları gerekiyor. Her iki oyununun da temel mantığı aynı; oyuncular dedektif rolüne girerek oyundaki gizemi çözerler.

Oyun, 2 ile 6 kişi arasında oynanabiliyor ve yaklaşık 20-25 dakika kadar sürüyor. Oyuncular, kendilerine bir oyun karakteri seçip zar atarak, bir evin odalarının resmedildiği oyun alanı üzerinde ilerliyorlar. Oyun alanı üzerinde çalışma masası, saksı, bilardo masası gibi mobilyaları temsil eden piyonlar bulunuyor. İpuçları bu mobilya ve oyuncu piyonlarının altına gizleniyor.

Zarın yüzündeki renk ve sayılar, oyuncuların oyun alanı üzerinde yapacakları hamleleri belirliyor; sayılar oyuncu piyonlarının evin içinde kaç adım ilerleyeceğini gösteriyor, renkler ise hangi ipuçlarına bakabileceğini. Sarı renk gelirse mobilya piyonlarının, beyaz renk gelirse oyuncu piyonlarının altına gizlenmiş olan ipuçları açılıyor. Ancak oyuncu elde ettiği bu ipuçlarıyla hangi oyuncağın, kimin tarafından, hangi saatte kırıldığını değil; doğru sonucu bulmak için elemesi gereken seçenekleri buluyor.

Her oyuncunun elinde kırılmış olabilecek oyuncaklar, oyuncağı kırabilecek kişiler ve oyuncağın kırılmış olabileceği saatlerin listelendiği küçük bir not sayfası bulunuyor. Oyuncular zar atıp, bu olayla ilgisi olmayan ipuçlarını buldukça, not sayfalarının üzerinde bu seçenekleri eleyip, kalan seçenekler içinden hangi oyuncağı, hangi oyun karakterinin, saat kaçta kırmış olabileceğini tahmin etmeye çalışıyorlar. Dedektiflik dosyasını ilk çözen, yani doğru tahmini ilk yapan, oyunu kazanıyor. Yanlış tahminde bulunan kişi oyun dışı kalıyor ve kalan oyuncular devam ediyorlar.

Ebeveyne Notlar

“Cluedo Junior Kırık Oyuncak Dosyası” içinde gizem olması ve merak uyandırması nedeniyle, hemen her çocuğun ilgisini çekebilecek bir oyun.

Oyunda zar eşliğinde adım adım ilerleniyor. Her ne kadar oyuncular zarda gelen renk ve sayıya göre hareket etseler de, hangi yöne gideceklerine kendileri, çevrede toplanabilecek ipuçlarına göre karar veriyorlar. Bunun için de rotayı düşünüp akıl yürüterek belirlemeleri gerekiyor. Öte yandan, topladıkları ipuçlarına göre not sayfasındaki seçenekleri elemeleri ve kalan seçenekleri bir araya getirip doğru tahminde bulunmaları bekleniyor. Tüm bu adımlar dikkatli olma, odaklanma ve akıl yürütme becerilerini kullanmayı gerektiriyor. Öte yandan, diğer oyuncuların hamlelerini yapmasını beklemek ve yapılan hamlelere göre not kağıdı üzerindeki seçenekleri adım adım elemek gibi işlemler sayesinde, çocukların sabretme ve bekleme becerileri de gelişebilir.

Oyun malzemeleri plastik ve kalın kartondan oluşuyor. Tasarımda canlı ve çocukların ilgisini çekebilecek renkler kullanılmış. Bazı parçalar küçük olduğu için, önerdiğimiz yaşın altındaki çocukların bu parçaları ağızlarına alma ihtimali göz önünde bulundurularak dikkatli olmak gerekiyor. Oyunun kurallarının anlatıldığı kılavuz oldukça anlaşılır. Anlatım, görsel örneklerle de desteklenmiş.

ÇİÇEK ÖNERİYOR

Oyunu oynamadan önce çocuğunuza oyunun kurallarını anlatabilir ve birlikte inceleyerek, oyuna hazırlık yapabilirsiniz.

Oyunda zarda gelene göre hareket etmenin önemli olduğunu ancak bunun yanı sıra seçtiği oyun karakterini yönlendirirken çevredeki ipuçlarını dikkate almanın ve rotayı buna göre çizmenin ona oyunda avantaj sağlayacağını anlatabilir, buna yönelik pratikler yapabilirsiniz.

Oyun ilgisini çektiyse bu tarz gizem barındıran ve merak uyandıran oyun, film ve kitap araştırmaları yapabilirsiniz.

Sorgulamaya yönlendirmek ve problem çözme becerisinin gelişimini desteklemek için siz de bir dedektiflik oyunu kurgulayabilirsiniz. Örneğin; evinizdeki bir oyuncağı saklayıp  birbirinize küçük ipuçları vererek onu bulmaya çalışabilirsiniz. Ya da birlikte içinde gizem barındıran bir hikaye yazmaya çalışabilirsiniz. Küçük bir hikaye kurgulayın, gerisini çocuğunuz tamamlasın ya da birlikte bir senaryo yazın. Bu, hem iletişimizini hem de çocuğunuzun yaratıcılığını güçlendirecektir.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun