Kutu Oyunu
Bu Senin Seçimin!

Bu Senin Seçimin!

4 star 4 star

3 + Yaş

Kutu Oyunu

Çocukları davranışlar ile sonuçları arasındaki ilişki üzerine düşünmeye teşvik ederek sebep-sonuç ilişkisi kurma ve karar verme becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilecek farkındalık geliştirici bir kutu oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici, Kart Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 1
  • Komponentler/Unsurlar : 28 Adet Mavi Çerçeveli Davranış Kartı, 28 Adet Kırmızı Çerçeveli Sonuç Kartı, Kullanma Kılavuzu
  • Geliştirici : Ayben Psikolojik Hizmetler Eğitim ve Dış Tic. Ltd. Sti.

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Çocuklar kartlardaki resimlerde yer alan davranışların yol açabileceği sonuçlar üzerine düşünerek sebep-sonuç ilişkisi kurma ve karar verme becerilerini geliştirebilirler.
Çocuklar davranışlar ve sonuçları üzerine fikir yürütürken başkalarının ihtiyaç, istek ve duygularıyla empati kurmayı öğrenebilirler.

Oyun Hakkında

Davranış kartları ile sonuç kartlarını eşleştirmek yoluyla davranışların bir sonucunun olduğunu çocuklara fark ettirmeyi amaçlayan bir kutu oyunu.

Oyunun kutusunda 28 adet mavi çerçeveli davranış kartı ve 28 adet kırmızı çerçeveli sonuç kartı bulunuyor. Mavi davranış kartlarında odasını dağıtmak, ders çalışmamak, arkadaşlarıyla alay etmek ya da oyuncağını paylaşmamak gibi 28 farklı davranış sergileyen çocuk resmedilmiş. Kırmızı sonuç kartlarında ise odası dağınık olduğu için aradığını bulamayan ya da oyuncağını paylaşmadığı için arkadaşının üzüldüğünü gören, yani o davranışın sonucunu yaşayan çocuklar resmedilmiş.

Oyunu oynarken çocukların her bir kart için kendilerine “Burada ne olmuş? Bunun sonucunda ne yaşanmış olabilir?” gibi sorular sorarak davranış kartı üzerinde düşünmesi gerekiyor. Oyuna ebeveynler de katılarak davranışların sorgulaması konusunda çocuklara destek verebilirler. Oyunun kullanma kılavuzunda çocukların davranışlarıyla ilgili mantık yürütme becerisini geliştirebilecek başka öneriler de sunuluyor. Örneğin, antrenman yapmadığı için yarışmayı kaybeden bir çocuk (Mavi Kart) sonuç olarak kızgın hissediyor (Kırmızı Kart). Kılavuzda, ebeveynlerin bu kartlar aracılığıyla çocuğuyla sıkı çalışmanın önemi ya da o çocuğun hissettiği kızgınlık duygusu üzerine konuşulabilecekleri önerisinde bulunuluyor. Yanı sıra cezanın etkili bir yöntem olmadığı, çocuğun davranışlarının sonuçlarıyla karşılaşmasının geliştirici bir etken olduğu gibi bilgiler veriliyor.

Ebeveyne Notlar

Oyun, çocukların günlük hayatta yaptıkları bir davranışın mutlaka bir de sonucunun olduğunu anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Çocuklar oyun aracılığıyla olumsuz sonuçlara yol açan davranışları fark ederek bilinçli seçimler yapabilir ve diğerlerinin ihtiyaç, istek ve duygularıyla empati kurmayı öğrenebilirler. Akıl yürüterek kendi hayatında olumsuz sonuçlar deneyimlemeden uygun davranışlar sergilemeye yönelebilirler. Ayrıca, kartlardaki resimleri yorumlayıp eşleştirirken akıl yürütme, sebep-sonuç ilişkisi kurma ve karar verme gibi becerilerini de geliştirebilirler.

Öte yandan, oyunda kural olarak her davranışa sadece bir sonucun tanımlanması ve oyuncudan sadece o sonuç kartını bulmasının istenmesi çocuklarda kafa karışıklığına yol açabilir. Çünkü bazı davranış kartları birden çok sonuç kartı ile eşleşebiliyor. Diğer taraftan davranış kartlarının hepsi sonuç kartlarıyla doğrudan eşleştirilebilecek kadar net tasvir edilmemiş. Örneğin, odası dağınık olan ve üstünü giyinmemiş bir çocuk görselinden bazı çocuklar “kıyafetini giymediği için hasta olmuş olabilir” gibi bir çıkarım yaparken, bazıları da “odası dağınık olduğu için kıyafetini bulamamış” yorumunu yapabilirler. Dolayısıyla çocuklar davranış kartlarını farklı yorumlayıp farklı eşleştirebilirler. Kendilerini tek bir sonuç bulmaya şartlandırdıklarında kafaları karışıp zorlanabilirler. Yanı sıra resimler sulu boya ile canlı renkler kullanılarak yapılsa da bazı kartlardaki duygu ifadelerinin net olmaması, tanımlanan durumla duygunun bağdaştırılmasını zorlaştırabilir.

Oyun yuvarlak bir masa etrafında grup olarak da oynanabilir. Fakat daha küçük yaş gruplarında kart seçeneklerinin çok olması çocukların dikkatini dağıtabileceği için kart sayısını az tutmak oyunu daha verimli kılacaktır.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla davranış ve sonuç kartlarındaki durumlar üzerine konuşup duygusal farkındalığının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Kendisinin de benzer durumlarla karşılaşıp karşılaşmadığını sorarak ne tür sonuçlar yaşadığı ve ne gibi çıkarımlar yaptığı üzerine sohbet edebilirsiniz.

Oyun her ne kadar oyuncuyu tek bir sonuca yönlendirse de siz çocuğunuzu ilişkili olabilecek farklı sonuçlar seçmeye de teşvik edebilir ve neden o sonucu tercih ettiğini sorgulatarak mantık yürütme becerisinin gelişimine destek olabilirsiniz.

Çocuğunuza, oyunda var olanların dışında bir davranış ve onun yol açabileceği sonuçla ilgili resimler çizerek yeni mavi ve kırmızı kartlar oluşturmasını önerebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz oyunda kavradığı davranış-sonuç ilişkisini başka davranışlara da uyarlayabilirler.

Çocuğunuzla kartları kullanarak bir hikâye oluşturabilir ve bu sayede duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını ortaya koymasına ve yaratıcılığını geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun