Kutu Oyunu
Brainbox Matematik

Brainbox Matematik

5 star 5 star

7 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuyu, ilkokul düzeyinde matematik bilgileriyle test ederek hafıza ve dikkat becerilerinin gelişimini destekleyen eğlenceli bir soru-cevap oyunu.

Künye

  • Tür : Hafıza, Kart Oyunu, Eğitici
  • Ortalama Oyun Süresi : 10 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 1 veya 1
  • Komponentler/Unsurlar : 55 Adet Resimli Soru Kartı, 1 Adet Kural Kartı, 1 Adet Kum Saati, 1 Adet Zar
  • Geliştirici : The Green Board Game

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Matematik
Çocuklar iki veya üç boyutlu şekiller, ölçü birimleri, açılar, kesirler, para birimleri, alan, çevre gibi çeşitli matematik konularına ve kavramlarına dair fikir edinebilirler.
Beceriler
  • Hafıza
Seçilen kartların üstündeki görsellerin ve bilgilerin kısa süre incelenerek renk, sayı, şekil gibi unsurların akılda tutulması ve bunlarla ilgili soruların cevaplanması gerekiyor. Oyun bu özellikleriyle, çocukların hem görsel hem de kısa süreli hafıza becerilerin gelişmesine destek veriyor.
Oyuncuların, bilgileri akılda tutabilmek ve sorulara doğru yanıtı verebilmek için kartlar üzerindeki her bir detayı dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Oyun Hakkında

‘BrainBox Matematik’, her sayıda katılımcıyla oynanabilecek, hafızayı geliştirmeye destek veren eğlenceli bir kart oyunu.

Oyunda toplam 55 adet bilgi-soru kartı bulunuyor. Kartların ön yüzünde alan, çevre, açılar, para ve ölçü birimleri gibi çeşitli matematik konularına dair yazılı ve görsel bilgiler bulunuyor. Oyuncuların, kartların resimli tarafını kum saatindeki süre kadar inceleyip, ardından arka yüzündeki soruları doğru cevaplamaları gerekiyor.

Oyun tek ve fazla oyuncu için ayrı kurallarla oynanıyor. Tek kişi oynarken oyuncu kutudaki kartlardan birini seçer ve kum saatindeki süre kadar kartı inceler. Sonra kartın arkasındaki 8 soruyu bir kâğıt üzerinde cevaplamaya çalışır. Tüm soruları doğru cevaplarsa kartı kazanır. Aksi takdirde kartı tekrar kutuya koyar. Önceden belirlenen süre sonunda toplam kaç kart kazandığını sayar. Oyun iki veya daha fazla kişi ile oynanıyorsa; yaşı en küçük olan oyuncu kutudan bir adet kart seçerek oyuna başlar. Kum saatindeki süre kadar kartın resimli yüzünü inceleyip kartı yanındaki oyuncuya verir ve zarı atar. Kartı alan oyuncu, soruyu cevaplayacak oyuncuya zardaki sayıya karşılık gelen soruyu sorar.  Doğru yanıtlarsa kartı kazanır, yanlış cevaplanması durumunda kart tekrar kutuya konulur ve sıra bir sonraki oyuncuya geçer. Belirlenmiş olan sürenin sonunda en çok kartı toplayan oyuncu kazanır.

Ebeveyne Notlar

“BrainBox Matematik” oyunu, çocukların çeşitli matematik konuları hakkında bilgi edinmelerini ve hafızalarını geliştirmelerini sağlayan eğlenceli bir kart oyunu.

Her bir soru kartında ilkokul 2. sınıf müfredatında bulunan ölçü birimleri, zaman, açılar, kesirler, alan ve çevre gibi matematik konularından biri hakkında bilgiler verilip, çocukların bunları dikkatle incelemeleri isteniyor. Ardından sıra hafızayı ve dikkati test etmeye geliyor. Çocuklar kendilerine sorulan sorulara doğru yanıtlar vermeye çalışırken, dikkat ve hafızalarını geliştirebilir yanı sıra matematik bilgilerini de güçlendirebilirler. Özellikle hafıza, dikkat ya da matematik konusunda desteğe ihtiyaç duyan çocukların faydalanabileceği bir oyun.

Oyunun ‘Hayvanlar’, ‘İcatlar’, ‘Dünya’ ve ‘Resimlerim’ gibi farklı versiyonları da bulunuyor. Hedeflediği yaş grupları farklılık gösterse de bu oyunlar da benzer mantıkla oynanıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunun süresi 10 dakika olarak önerilse de çocuğunuzun yaşına, dikkat seviyesine ve oyunu ne kadar süre oynamak istediğine göre bu süreyi değiştirerek oyunu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun motivasyonunu ve yapabileceğine olan inancını artırmak için, doğru cevapladığı sorular için onu tebrik edebilir ya da basit ödüller verebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte oyunu oynarken, kartlarda yer alan ölçü birimleri, alan, çevre, para ve açılar gibi konular hakkında konuşabilirsiniz.

Oyuncuların soruları doğru cevaplaması için bir zaman sınırı olması nedeniyle çocuğunuzla zaman yönetimi ve hızlı düşünme becerisi hakkında konuşabilirsiniz.

Oyun bittikten sonra çocuğunuzla oyun esnasında öğrendiği matematik konuları ve kavramları hakkında konuşarak matematik kavramlarına olan ilgisini artırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun