Kutu Oyunu
BrainBox İcatlar

BrainBox İcatlar

5 star 5 star

8 + Yaş

Kutu Oyunu

Çocukları ilginç icatlar ve onların hikâyeleri konusunda bilgilendiren; dikkat, hafıza ve genel kültür gelişimini destekleyebilecek eğlenceli bir soru-cevap oyunu.

Künye

  • Tür : Genel Kültür, Hafıza, Kart Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : 5-10 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : Her Sayıda Oyuncuyla Oynanabilir
  • Komponentler/Unsurlar : 70 Adet Bilgi-Soru Kartı, 1 Adet Kural Kartı, 1 Adet Kum Saati, 1 Adet Zar
  • Geliştirici : The Green Board Game

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Genel Kültür
Çocuklar cep telefonu, uçak, ataş, fare kapanı, radyo, ekmek kızartma makinesi, şemsiye gibi objelerin yanı sıra ulaşım, yolculuk, iletişim ve programlama gibi alanlardaki icatlar konusundaki bilgilerle genel kültürlerini geliştirebilirler.
Beceriler
  • Dikkat
Oyuncuların kartlardaki bilgileri dikkatle incelemeleri ve görsel unsurlara odaklanmaları gerekiyor.
Kartlar üzerindeki görsellerin ve bilgilerin kısa sürede incelenerek akılda tutulması gerekiyor.

Oyun Hakkında

BrainBox İcatlar, her sayıda katılımcıyla oynanabilecek, eğlendirerek öğreten bir genel kültür oyunu.

Oyunda toplam 70 adet bilgi-soru kartı bulunuyor. Kartların ön yüzünde bir icada ait yazılı ve görsel bilgiler bulunuyor. Oyuncuların, kum saatindeki süre bitene kadar bu bilgileri inceleyip, sonra kartın arka yüzünde yer alan soruları cevaplamaları gerekiyor.

Kart oyununa konu edilen icatlar ‘günlük yaşam’, ‘iletişim-programlama’, ‘eğlence-yaşam tarzı’, ‘madencilik-savaş’, ‘çiftçilik’, ‘bilim-tıp’, ‘uzay-yeryüzü’, ‘ulaşım-yolculuk’ ve ‘garip icatlar’ olmak üzere dokuz farklı kategoride toplanmış. Kartların, bilgilerin olduğu resimli yüzünde icadın nerede, ne zaman, kimin tarafından, hangi ülkede icat edildiği, ilk kim tarafından kullanıldığı, ne zaman piyasaya sürüldüğü, ağırlığı, uzunluğu, yüksekliği gibi bilgiler yer alıyor. Örneğin, cep telefonu icadının yer aldığı kartta bu cihazın 1973 yılında, Martin Cooper tarafından A.B.D’de icat edildiği, ilk telefon görüşmesini Cooper ve rakibi Joe Engel’in yaptığı ve Cooper’ın bu icat için Uzay Yolu dizisinden ilham aldığını anlatan görüntüler yer alıyor. Arka yüzünde ise ‘Bu icadın mucidi kimdir?’, ‘Mucit kimden ilham almıştır?’, ‘Resimde kaç tane cep telefonu var?’ gibi sorular bulunuyor. Her kartın resimli yüzünde ayrıca, o icadın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir ‘önem puanı’ yer alıyor. 1 ve 10 rakamları arasında değişen bu önem puanı ve icatlara ait bilgiler, Londra’daki Bilim Müzesi’nden referans alınmış.

Oyun tek oyuncu için farklı, iki veya daha fazla oyuncu için farklı kurallarla oynanıyor. Oyun tek oyuncuyla oynanıyorsa zar kullanılmıyor. Önce oynama süresi belirleniyor. Oyun kılavuzunda bu süre 5-10 dakika olarak öneriliyor. Oyuncu soruların cevaplarını yazmak için yanına kâğıt, kalem alıyor ve kutudan bir kart seçiyor. Kum saatini çevirip, süre bitinceye kadar kartı inceliyor. Daha sonra kartın arkasını çevirip burada yer alan sekiz soruyu kâğıt üzerine not ederek cevaplamaya çalışıyor. Tüm soruları doğru yanıtladığı taktirde kartı kazanıyor. Aksi taktirde kartı tekrar kutuya koyuyor. Önceden belirlenen oyun süresi sona erdiğinde oyuncu toplam kaç kart kazandığını sayıyor.

Oyun iki veya daha fazla oyuncu ile oynanacaksa zar kullanılıyor. Oyun zarının, altı yüzlü normal zarlardan farklı olarak sekiz yüzü bulunuyor. Yine oynama süresi belirlendikten sonra yaşı en küçük olan oyuncu kutudan bir kart seçiyor ve kum saatini çevirerek süreyi başlatıyor. 10 saniye olan bu süre bitene kadar kartın resimli yüzünü inceliyor, süre bitince kartı yanındaki oyuncuya veriyor ve zarı atıyor. Kartı alan oyuncu, zardaki sayıya karşılık gelen soruyu kartı inceleyen oyuncuya soruyor. Oyuncu doğru yanıtlarsa kartı kazanıyor, yanlış olması durumunda kartı tekrar kutuya koyuyor ve sıra sonraki oyuncuya geçiyor. Oyun için belirlenen süre sona erdiğinde en çok kartı toplayan oyuncu oyunu kazanıyor.

Ebeveyne Notlar

’BrainBox İcatlar’, yaşamımızı değiştiren icatlar konusunda verdiği bilgilerle çocukların hem genel kültür hem de dikkat ve hafıza becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilecek bir kart oyunu.

Oyun, çocukları icatlarla ve günlük yaşamda kullandıkları materyallerin buluş hikayeleriyle tanıştırıyor. Bu yönüyle fen bilgisi-teknoloji konularına merakı olan, dikkat, hafıza ve genel kültür becerilerini geliştirmek isteyen veya bu becerileri geliştirmek konusunda desteğe ihtiyaç duyan çocuklar için faydalı olabilecek bir oyun.

Kuralları son derece basit ve anlaşılır. Görsellerinde çocukların ilgisini çekebilecek renkler ve resimler kullanılmış. Malzemeler geri dönüştürülebilen materyallerden üretilmiş.

Oyunun İngilizce versiyonu da mevcut. Bu versiyonu, tüm kazanımlara ek olarak çocukların yabancı dil gelişimini de destekleyebilir.

Oyunun ‘Hayvanlar’, ‘Matematik’, ‘Resimlerim’ gibi farklı versiyonları da bulunuyor.  Her birinin hedeflediği yaş grubu farklılık gösterse de hepsi benzer mantıkla oynanıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

 Oyunu oynadıktan sonra çocuğunuzla kartlardaki icatlarda yer alan bilgiler üzerine konuşabilir, bu icatlarla ilgili verilen bilgilerden hangilerini ilk defa duyduğu, hangilerini önceden bildiği ve en çok hangi icadın ilgisini çektiği üzerine sohbet edebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte bir icat yapma fikrinin mucitlerde nasıl ortaya çıkmış olabileceği konusunda fikir yürürtebilir, ona çoğu icadın bir ihtiyaç sonucu ortaya çıktığını anlatabilirsiniz. ”Sen nasıl bir şey icat etmek isterdin?”diye sorarak çocuğunuzu günlük hayatta karşılaştığı sorunlara çözüm üretmeye, bunun için gerektiğinde farklı yöntemler geliştirmeye teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzla oyun malzemelerinin geri dönüştürülebilen materyallerden üretildiği bilgisini paylaşarak, geri dönüşümün doğa ve gezegenemiz için önemine vurgu yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun