Kutu Oyunu
Bil Bakalım Kim?

Bil Bakalım Kim?

5 star 5 star

5 + Yaş

Kutu Oyunu

Dikkat, hafıza ve akıl yürütme becerilerinin aktif şekilde kullanıldığı bir tahmin oyunu.

Künye

  • Tür : Bulmaca
  • Ortalama Oyun Süresi : Süre Sınırı Yok
  • Oyuncu Sayısı : 2
  • Komponentler/Unsurlar : 2 Oyun Alanı, 48 Karakter Kartı, 24 Gizli Karakter Kartı, 2 Puan Gösterici, Oyun Kılavuzu.
  • Geliştirici : Hasbro Gaming

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Dikkat
Her iki oyuncunun da, rakibindeki gizli karakteri ondan önce tahmin etmek için odaklanması ve seçenekleri en aza indirmek için oyun alanındaki karakter kartlarını dikkatli inceleyerek doğru sorular sorması gerekiyor.
Oyuncular, seçenekleri en aza indirmek için, oyun alanındaki karakterlerin ortak özelliklerini iyi analiz etmeli ve en fazla olan ortak özelliklere öncelik verecek soruları sorarak rakibindeki gizli karakteri en hızlı şekilde tahmin etmeye çalışmalılar.
Oyuncuların, gizli karakteri tahmin edebilmek için rakiplerinin verdiği cevapları akılda tutmaları ve buna göre tahmin yürütmeleri gerekiyor.

Oyun Hakkında

“Bil Bakalım Kim?”, hafıza ve tahmine dayalı eğlenceli bir kutu oyunu. Amaç, kartlardaki karakterlerin fiziksel özelliklerine dair sorular sorarak, rakip oyuncunun seçtiği gizli karakteri doğru tahmin etmeye çalışmak. 

Oyun; pencerelerden oluşan oyun alanına, üzerinde farklı insan portrelerinin bulunduğu karakter kartları yerleştirilerek oynanıyor. Her bir karakter kartında gözlüklü-gözlüksüz, saçlı-saçsız, şapkalı-şapkasız, esmer-sarışın, sakallı-sakalsız farklı ve benzer fiziksel özelliklere sahip kadın ve erkek karakterlerin resimleri bulunuyor. Karakterlere İngilizce isimler verilmiş. Her bir karakterden biri mavi, diğeri kırmızı, üçüncüsü sarı zeminli olacak şekilde üçer adet kart bulunuyor. Kırmızı çerçeveli olan 24 adet kart kırmızı oyun alanını seçen oyuncuya, mavi çerçeveli olan 24 adet kart da mavi oyun alanını seçen oyuncuya dağıtılır. Oyuncular bu kartları alır ve kendi oyun alanındaki pencerelere yerleştirir. Her oyuncu yalnızca kendi oyun alanındaki karakterleri görmelidir.  

24 adet olan sarı renkli kartlar ise ‘gizli karakter’ kartı olarak tanımlanıyor. Gizli karakter kartlarının destesi karıştırılır ve her iki oyuncu da diğer oyuncuya göstermeyecek şekilde desteden birer kart seçer ve kendi oyun alanındaki gizli karakter kartı bölmesine yerleştirir.

Oyuna yaşı küçük olan oyuncu başlar ve rakibinin seçtiği karakteri bulmak için ona sadece ‘evet’ ya da ‘hayır’ şeklinde cevaplayacağı sorular sorar: ‘Gizli karakterin şapka takıyor mu?’ ‘Saçları sarı mı?’ ‘Gözlük takıyor mu?’ ‘Erkek mi?’ gibi. Karşı taraftaki oyuncu bu soruları yalnızca ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ ile cevaplar. Oyuncu aldığı cevaba göre bu özelliği taşımayan karakterlerin bulunduğu pencereleri kapatır. Örneğin; ‘Gizli karakterin şapka takıyor mu?’ sorusuna rakip oyuncunun ‘hayır’ cevabı verdiğini düşünelim. Bu durumda soruyu soran oyuncu, kendi oyun alanındaki şapka takmış olan karakterlerin olduğu pencereleri kapatarak bu seçenekleri eler. Soru sorma sırası diğer oyuncuya geçer. Oyuncular, en az soru ile pek çok karakteri hızla eleyerek rakibinden önce gizli karakter kartındakinin kim olduğunu bulmaya çalışırlar. Yanlış tahminde bulunurlarsa oyunu kaybetmiş sayılırlar. Dolayısıyla tahmin etmek için yalnızca bir hakları var. 

Oyun turnuva şeklinde de oynanabiliyor. Tüm kurallar aynı olacak şekilde, oyuncular yaptıkları her doğru tahminde 1’er puan kazanıyor ve puan göstericiye yazıyorlar. 5 puana ulaşan oyuncu şampiyon oluyor.

Ebeveyne Notlar

‘Bil Bakalım Kim?’; iki kişi ile oynanan ve dikkat, hafıza, mantık yürütme gibi becerileri destekleyen, eğitici ve eğlenceli bir oyun.

Oyunda karakterlerin benzer ve farklı özelliklerini tespit edebilmek için dikkatli olmak ve karakterlere odaklanmak oldukça önemli. Diğer önemli nokta ise, rakibin önündeki gizli karakteri bulmak için karakterlerin ortak özelliklerini iyi analiz etmek ve bu özelliklere yönelik sorular sorarak en az soruyla en fazla sayıda karakteri elemeye çalışmak. Örneğin; açık kalan pencerelerde tüm karakterlerin sarışın olduğunu, ancak bunlardan 5’inin gözlüklü, 1’inin şapkalı, 1’inin de kısa saçlı olduğunu varsayalım. Bu durumda tahmin etmeye çalışan oyuncunun, en az soru ile en fazla kartı eleyebilmek için ‘Gizli karakterin gözlüklü mü?’ sorusunu sorması gerekiyor.

Oyunu oynayan çocuklar karakterlerin İngilizce isimlerini telaffuz etmekte zorlanırlarsa, gizli karakteri, oyun alanındaki aynı karakterin yer aldığı kartı göstererek de açıklayabilirler.

Oyunun kurulumu kılavuzda görseller aracılığıyla tasvir edilmiş ve kuralları son derece basit. Oyun alanı plastikten, karakter kartları ise kartondan üretilmiş. Kartların yerleştirildiği pencereleri açıp kapatırken kırılmaması veya parçanın yerinden çıkmaması için dikkatli olmak gerekiyor. Bu nedenle kurulum sırasında, bazı çocuklar kartları yerleştirmek için yetişkin desteğine ihtiyaç duyabilirler. 

ÇİÇEK Öneriyor

Bazı çocuklar oyunun başlangıç aşamasında, rakibine soru sormak konusunda yönlendirilmeye ihtiyaç duyabilirler. Çocuğunuz için böyle bir destek gerektiğini düşünürseniz oyuna başlamadan önce ne tür sorular sorabileceği konusunda pratik yapabilirsiniz.

Çocuğunuzla oyundaki karakterlerin farklı ve ortak olan özelliklerini inceleyebilir, benzerlikler ve farklılıklar üzerine sohbet edebilirsiniz. 

Kartlar üzerindeki insan portreleri duyguları yansıtacak şekilde tasarlanmış: Bazıları gülüyor, bazıları şaşkın, bazıları ise somurtkan görünüyor. Çocuğunuzla kartları inceleyerek karakterlerin duygularını tahmin etmeye çalışabilir, duygulara yönelik farkındalık kazanması konusunda ona yardımcı olabilirsiniz.

Arkadaşlarının, bir başkasını dış görünüşü nedeniyle eleştirdiğine ya da onunla alay ettiğine şahit olup olmadığını sorabilir, insanlara dış görünüşünden dolayı ön yargılı yaklaşmanın ve alay etmenin doğurabileceği olumsuz sonuçlar üzerine konuşabilirsiniz. Böyle bir şeye maruz kalıp kalmadığını, kaldıysa neler hissettiğini ve durumla nasıl baş ettiğini sorarak, onu başkalarını da bu konuda anlamaya ve onlarla empati kurmaya yönlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun