Trivial Pursuit 2000’ler

4 star 4 star

16 Yaş

Kutu Oyunları

Oyuncuların bilgi birikimlerini yarıştırdığı heyecanlı bir genel kültür oyunu.

Künye

  • Tür : Genel Kültür
  • Ortalama Oyun Süresi : 80 Dakika
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 2-6
  • Komponentler/Unsurlar : 300 Soru-Cevap Kartı, 6 Kart Kutusu, 6 Puan Kalıbı, 36 Puan Dilimi, 1 Zar, 1 Kural Kitapçığı, 1 Oyun Alanı. Oyun kartları standart kalitede basılmıştır. Uzun süreli kullanımda aşınabilir.
  • Geliştirici : Hasbro

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Genel Kültür
Oyuncular bildikleri konularda hafızlarını tazeleyebilir, bilmedikleri konuları da oyunu oynarken öğrenebilirler.
Farklı alanlardan çeşitli genel kültür sorularına ilişkin bilgileri hatırlamak ve daha önceki oyunlardan duyulan cevapları anımsamak hafızayı geliştirebilir.
Oyundaki bilgiler geniş bir kültür yelpazesinden seçilmiş. Farklı ülkelerin tarihlerine ve kültürlerine dair çok farklı alanlarda yeni bilgiler edinilebilir.

Oyun Hakkında

Trivial Pursuit 2000’ler, bireysel ya da gruplarla oynanabilen ve oynadıkça bilgi dağarcığını geliştiren eğlenceli bir genel kültür oyunudur. 1981 yılında üretilen masa oyunu Trivial Pursuit’in güncellenmiş versiyonudur.

Oyunda amaç; oyun piyonu olan puan kalıbıyla alandaki çarkın tamamını dolaşmak, farklı renklerdeki soruları cevaplayarak 6 puan dilimini kalıbın içine toplamak ve kendi başlangıç hanesine dönen ilk oyuncu olmak. Ancak oyunu kazanmak için bu yeterli olmuyor, final sorusunu da doğru cevaplamak gerekiyor. Soru kartları ‘Yer ve Mekanlar’, ‘Eğlence’, ‘Olaylar’, ‘Sanat’, ‘Bilim ve Teknoloji’, ‘Spor ve Hobi’ olmak üzere toplam 6 farklı kategoride 300 konu başlığı altında 1800 adet sorudan oluşuyor.

Oyunun kurulumu ve öğrenmesi oldukça kolay. Her oyuncu sırayla favori soru kategorisinin renginde bir puan kalıbı alır ve başlangıç noktasına yerleştirir. Oyuncu böylece oyunun sonunda cevaplayacağı soru kategorisini de belirlemiş olur. Soru kartlarının yerleştirildiği kart tutucular oyun çarkının merkezindeki yerlerine yerleştirilir. En kocaman gülümsemeye sahip oyuncu uyuna başlar J Oyuncu zarı atar ve gelen sayı kadar istediği yöne doğru ilerler. Rakip oyuncu, oyuncunun durduğu karede yer alan kategori kutusundan bir kart çekerek oyuncuya kartın üzerindeki konunun ne olduğunu söyler. Oyuncu o konuda kendine güvenirse soruyu cevaplayabilir, güvenmiyorsa başka bir oyuncuya meydan okuyarak soruyu ona sorabilir. Kendisi soruyu doğru bilirse soruyla aynı renkteki puan dilimini alır ve ilerler. Meydan okunan oyuncu soruyu bilirse, oyuncu bulunduğu hanede kalır ama diğer oyuncular bir hane ilerler. Her renkten bir puan dilimi kazanarak puan kalıbını dolduran oyuncu başladığı ortadaki alana geri döner. Ortaya ilk gelen oyuncuya, rakipleri, başlangıçta seçtiği renkte yer alan kategoriden bir soru sorar. Soruyu doğru bilirse oyunu kazanır ve oyun sonlanır.  Bilemezse şansını denemek için sıranın tekrar kendisine gelmesini bekler.                                                        

Ebeveyne Notlar      

‘Trivial Pursuit 2000’ler’de oyuncu sayısı her ne kadar 2-6 kişilik olarak belirtilmiş olsa da, takımlar halinde oynanabilmesi nedeniyle, oyuncu sayısı 12’ye kadar çıkarılabilir.

Sorulara cevap vermek için güçlü bir hafızaya sahip olmak oldukça önemli. Oyun, hem bilgileri tazelemek hem de cevaplanamayan sorulara ait bilgileri öğrenmek için güzel bir fırsat sunuyor.  Kategorilerin ve konu başlıklarının geniş bir yelpazeye sahip olması da, çocukların merak duygusunu besleyebilir ve pek çok alanda eğlenerek yeni bilgiler edinmelerine katkı sağlayabilir.

Oyunun aile ve geniş gruplarla oynanması hedeflendiği için yaş sınırı 16+ olarak belirlenmiş. Ancak sorular pek çok farklı yaş grubuna hitap edebilecek nitelikte hazırlanmış. Örneğin: “2011’de, hangi gezegene tek yönlü bir yolculuk yapacak 4 şanslı insanı bulmak için bir proje başlatılmıştır?” ya da “Neşeli Ayaklar 2’de, uçabildiği için hayranlık duyulan ve penguen sanılan oysa doğuştan uçabilen karakter Kudretli Sven hangi hayvandır?”

Çocuklar bildikleri sorularla karşılaştıklarında motive olabilir, yetişkinlere hitap eden sorularla karşılaştıklarındaysa motivasyonları düşebilir. Bu nedenle çocuklarınızın yaş grubunu dikkate alarak onlara zor gelebilecek soruları oyunun başında destelerden çıkarabilirsiniz.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunun aile ile ya da geniş gruplar halinde oynanması çocuğunuzu da motive edecektir. Soru kartlarını, çocuğunuzun yaşını dikkate alarak elemeniz, onun oyuna ilgisini artıracaktır.

Çocuğunuzun başarılı olduğu, merak ettiği ve üzerine eğildiği alanları takip ederek bu konularda bilgisini geliştirmesine yardımcı olacak önerilerde bulunabilir ya da araştırmaya teşvik ederek bu bilgileri sizinle de paylaşmasını isteyebilirsiniz.

Her oynandığında bilgilerin tekrar ediliyor olmasının, bu bilgilerin hafızaya yerleşmesini sağladığını söyleyerek, günlük yaşamda da yeni öğrendiği bilgileri fırsat buldukça tekrar etmesinin ve bu bilgileri başka konularla ilişkilendirmesinin o bilginin hafızadaki kalıcılığını artırdığını anlatabilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun