Tospaa

5 star 5 star

5 Yaş

Kutu Oyunları

Kodlamanın temel mantığını çocuklara erken yaşta ve ekransız bir ortamda öğretmeyi amaçlayan ödüllü bir kutu oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğitici
  • Ortalama Oyun Süresi : 10 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-4
  • Komponentler/Unsurlar : 150 Oyun Kartı, 28 Görev Kartı, 2 Bilgi Kartı, Kural Kitabı
  • Geliştirici : Gamefab

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Kutu oyunu, çocuklara temel kodlama kavramlarını bilgisayarsız bir ortamda, dokunarak ve oynayarak keşfetme imkânı sunuyor.
Farklı yöntemler deneyerek engelleri aşmak ve Tospaa olarak tanımlanan kaplumbağayı görev kartında verilen hedefe ulaştırmaya çalışmak, problem çözme becerilerinin gelişimini destekliyor.
Oyundaki temel amaç, olabildiğince az sayıda işlem kartı kullanarak Tospaa’yı gitmesi gereken hedefe ulaştırmak. Bunun için yön, koşul ve döngülerden oluşan işlem kartlarıyla iyi bir planlama yapmak ve adımları buna göre kurgulamak gerekiyor.

Oyun Hakkında

Tospaa, çocuklara dijital olmayan bir ortamda, dokunarak kodlamanın temel mantığını öğretmeyi amaçlayan eğlenceli bir kutu oyunu.

Oyun kutusunun içinde, sert ve sağlam kartondan yapılmış bir oyun alanı, bir oyun kılavuzu, zorluk derecesine göre sıralanmış görev kartları, Tospaa olarak tanımlanan kaplumbağanın hedefine ulaşmak için gittiği yolda karşılaşacağı çeşitli engelleri gösteren kartlar ve oyunda ilerlemesine yardımcı olacak işlem kartları bulunuyor.

Oyunun temel hedefi, olabildiğince az işlem kartı kullanarak Tospaa’yı görev kartında verilen hedefe ulaştırmak. Görev kartlarında bunun nasıl yapılacağına dair Sadece iki yön kartı kullanarak hedefe ulaşabilirsingibi bazı ipuçları bulunuyor. Oyuncuların, bu ipuçlarını takip ederek Tospaa’nın en kısa yoldan hedefine ulaşmasını sağlayacak kartları seçmeleri ve oyun alanına yerleştirmeleri gerekiyor. Tospaa’yı en az kart ile verilen hedefe ulaştıran oyuncu, oyunu kazanıyor.

Ebeveyne Notlar

Tospaa, kodlamayı çocuklara erken yaşta öğretmeyi ve dijital araçlar açısından eşit olmayan eğitim koşullarında kodlama eğitimini ekransız bir ortamda da erişilebilir kılmayı hedefleyen ödüllü bir oyun.

Dijital çağın yaşam koşulları gereği, kodlama becerilerinin erken yaşta kazandırılması çocuklarımıza büyük fayda sağlıyor. Ancak ne yazık ki, mevcut kodlama oyunlarının pek çoğu bireysel oyuna yönelik ve bilgisayar ortamında tasarlanıyor. Okul öncesi ve ilk öğretim çağındaki çocukların ise fiziksel etkinliklerle grup çalışmaları yapmaya ve farklı çözümler ya da bakış açıları görmeye ihtiyaçları var.

Tospaa, çocukların bu ihtiyaçlarını gözeterek fiziksel aktivite, işbirlikli öğrenme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi gibi kazanımları da kodlama eğitimiyle birleştirerek sunmayı amaçlıyor. Öte yandan kodlama eğitiminin gerektirdiği teknolojik araçlara sahip olmayan çocuklar için kodlamayı bilgisayarsız ortamda öğrenme imkânı da sağlıyor.

Tospaa, oyun mekanikleri açısından da oldukça doyurucu. Farklı versiyonlarda oynanabilecek şekilde esnek bir yapıya sahip olduğu için kodlama eğitimi sunan öğretmenler için eğlenceli bir eğitim malzemesi olarak değerlendirilebilir. Oyun kılavuzunun dilinin kodlama bilmeyen çocukların da rahatlıkla öğrenebileceği şekilde basit ve yalın olması nedeniyle ebeveynler de evde çocuklarıyla keyif alarak oynayabilirler.

Tospaa’nın aynı zamanda bilgisayar üzerinden oynanabilen bir versiyonu da bulunuyor. https://code.tospaa.org adresinden ulaşabileceğiniz bu versiyonu, kutu oyununun daha kısa ve basit halini içeriyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun yaratıcı yönünün ve problem çözme becerilerinin gelişimini desteklemek için oyundan yola çıkarak, birlikte kendi görev kartlarınızı oluşturabilirsiniz.

Birlikte çevrenizdeki elektronik cihazların, oyunların ve programların nasıl çalıştığını araştırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun