Ticket to Ride Europe

5 star 5 star

7 Yaş

Kutu Oyunları

Tren yollarının inşa edilmesiyle Avrupa’nın demiryollarıyla birleştirildiği bir aile oyunudur.

Künye

  • Geliştirici : Days of Wonder
  • Tür : Strateji
  • Süre : 30-60 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-5
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Oyun Tahtası, 15 Renkli Tren İstasyonu, 240 Renkli Tren Vagonu, 110 Tren Kartı, 46 Hedef Bilet Kartı, 5 Ahşap Puan Piyonu, 1 Kural Kitapçığı

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Hobi
Dengeli taktik-şans oranı, öğrenme ve oynama kolaylığı ile kutu oyunlarına başlamak ve daha farklı oyunlara adım atmak için ideal bir seçenek.
Diğer oyuncuların vagon yerleştirmelerine ve haritanın geneline hakim olmak oldukça önemli.

Oyun Hakkında

Oyunda, Avrupa şehirlerini birbirine bağlamaya çalışan demiryolu şirketlerini canlandırmaktayız. Amacımız en değerli demiryollarını inşa edip en çok puan toplayan oyuncu olmak. Oyunda puan kazanmanın 4 farklı yolu bulunmaktadır: komşu şehirleri birbirine bağlamak, araya başka oyuncu girmeden hedef bilet kartında yer alan iki şehri bağlamak, en uzun tren yolunu oluşturmak ve oyun bittiğinde kalan materyalimizi puanımıza katmaktır.

“Hedef bilet kartları” her oyuncunun oyun başında bir uzun, üç kısa mesafe olarak çektiği, tamamlandığında ekstra puan getiren rotalara verilen isimdir. Oyun sonunda tamamlanamamış ise, değeri kadar puanın kaybedilmesine yol açar. Hedef bilet kartları ve dörder adet vagon kartı dağıtıldıktan sonra beş vagon kartı açık olarak haritanın altına yerleştirilir, oyuncular hedef bilet kartlarından vazgeçmek istediklerini seçip kapalı bir şekilde desteye geri yerleştirir ve oyun başlar. Bir turda oyuncular vagon kartı çekmek, hat yapmak, hedef bilet kartı çekmek veya tren istasyonu inşa etmek hamlelerinden birini gerçekleştirebilir.

Hat yapmak, oyunun temel mekaniğidir. Hat yapmak için, gözümüze kestirdiğimiz tren yolu hattının renklerine sahip vagon kartlarının bulunması gerekiyor. Örneğin İzmir’den Ankara’ya üç vagonlu turuncu bir hat bulunuyor ve bu yola hat yapmak için de elimde 3 turuncu vagon kartı bulunuyorsa hat yapabiliriz. Elimizde yeterli kart yoksa, vagon kartı çekip turuncuları toplamaya çalışmaya ya da her renk yerine geçen joker lokomotif kullanmaya çalışabiliriz. Elinizdeki hedef biletleri tamamlayabileceğinizi düşünüyorsanız, ekstra risk alarak, yeni hedef biletler de alabilirsiniz. İstasyon inşası ise Avrupa’ya özel eklentilerden olup inşa ettiğiniz şehre temas eden başka bir oyuncuya ait bir hattı kullanma hakkı verir. Diğer hatlardan farklı olarak her vapur hattı bir lokomotif gerektirmektedir. Oyun bir oyuncunun iki renkli tren vagonu kaldığında son bulur, puanlar sayılır ve en yüksek puanlı oyuncu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Avrupa türü oyunların en popülerlerinden Ticket to Ride serisinin ikinci oyunu olan Ticket to Ride: Europe bir  strateji ve aile oyunudur. Oyunu kural kitapçığının sonundaki kodla yapımcının sitesine kayıt ettirerek yeni oyun varyantlarına erişebilirsiniz.

Kolay öğrenilebilir olması ve yazılı materyale dayanması, küçük yaştaki çocuklara öğretmek konusunda avantaj sağlıyor. Hızlı bir oynanışa sahip olması oyuna fazla zaman ayıramadığınız günlerde işe yarayacaktır. Oyunun öne çıkan kazanımları arasında risk hesabı ve karar almak bulunuyor. Taktik geliştirmeyi ve plan yapmayı pekiştirmesinin yanı sıra, hırslı bir rekabet içermemesi ile şiddet ve mücadelenin ön planda olduğu oyunlara kıyasla daha barışçıl bir tecrübe sunuyor. Bunlara ek olarak oyunun haritası, ülke ve şehirlerin yerlerinin öğrenilmesi için faydalı bir araç olarak kullanılabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla ulaşım ağları, insanların çevreyi kullanma şekilleri ve trenler hakkında konuşabilirsiniz. Günümüzde ülkeler arası ulaşım bağlantılarının artmasından bahsederek oyun üzerinden tarih, küreselleşme ve ulaşım konularında bilgi verebilirsiniz. Çocuğunuza merak ettiği ülkeleri, gitmek istediği yerleri sorabilir ve gittiğiniz ülkeleri anlatarak bu konularda sohbet edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun