Kutu Oyunu
Taco Kedi Keçi Peynir Pizza

Taco Kedi Keçi Peynir Pizza

5 star 5 star

8 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların, söyledikleri kelime ile açtıkları kart arasında eşleşme olduğu zaman ya da aksiyon kartlarının hareketlerini yaptıktan sonra elini ortaya koyan ilk oyuncu olmaya çalıştıkları; dikkati ve hafızayı güçlendiren, ailece oynanabilecek eğlenceli bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Eğlence
  • Ortalama Oyun Süresi : 10-15 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-8 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 64 Adet Oyun Kartı, Türkçe ve İngilizce Oyun Kılavuzu
  • Geliştirici : Blue Orange

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Dikkat
Her bir oyuncu, elindeki kartı ortaya açarken, ‘’Taco’’, ‘’Kedi’’, ‘’Keçi’’, ‘’Peynir’’ ve ‘’Pizza’’ kelimelerinden sırada olanı söyleyip, açtığı kart ile bu kelimenin eşleşip eşleşmediğini kontrol eder. Eşleşmesi durumunda ortaya elini koyan ilk kişi olmaya çalışır. Aksiyon kartları geldiğinde ise o karta uygun hareketin hangisi olduğunu hatırlayıp bu hareketi yaparak elini ortaya koyan ilk kişi olmaya çalışır. Bunlar çocukların konsantrasyon becerisini geliştirebilir.
‘’Taco’’, ‘’Kedi’’, ‘’Keçi’’, ‘’Peynir’’ ve ‘’Pizza’’ kelimelerini akılda tutarak sırayla söylemek, kartların üzerindeki resimlere bakarak söylenen kelimeyle eşleşip eşleşmediğini fark etmek ve aksiyon kartları çıktığında hangi hareketlerin yapılacağını hatırlamak hem görsel hem de işitsel hafızanın gelişimini destekleyebilir.

Oyun Hakkında

‘’Taco, Kedi, Keçi, Peynir, Pizza’’; görsel ve işitsel hafıza ile dikkat becerilerinin kullanıldığı, ailece oynanabilecek eğlenceli bir kart oyunu. Oyunun hedefi; sırayla söylenen bu kelimelerle eşleşen bir kart veya bir aksiyon kartı geldiğinde ortadaki desteye elini koyan ve elindeki kartları ilk bitiren oyuncu olmak.

En az iki, en fazla sekiz kişiyle oynanabilen oyunda, 55 adet ‘Eşleşme Kartı’ ve 9 adet ‘Aksiyon Kartı’ olmak üzere toplam 64 adet oyun kartı bulunuyor. Eşleşme Kartları üzerinde Taco, Kedi, Keçi, Peynir ve Pizza; Aksiyon Kartları üzerinde ise Goril, Sincap ve Narval karakterlerinin resimleri yer alıyor.  

Oyuna başlamadan önce tüm kartlar karıştırılır ve kapalı bir şekilde tüm oyunculara eşit miktarda dağıtılır. Oyuncu sayısına bağlı olarak kart arttığı takdirde oyun kutusuna geri koyulur. Oyuna, kartları dağıtan oyuncunun solundaki kişiden başlanır ve saat yönünde ilerlenir. İlk oyuncu, kart destesinin en üstündeki kartı ‘’Taco’’ diyerek açar ve ortaya koyar. Sonraki oyuncular sıra kendilerine geldikçe bir tekerleme gibi sırasıyla ‘’Kedi’’, ‘’Keçi’’, ‘’Peynir’’, ‘’Pizza’’, ‘’Taco’’, ‘’Kedi’’, ‘’Keçi’’,…  der ve ortadaki kart destesinin üzerine koyar. Bu, bir oyuncunun söylediği kelime ile ortaya açtığı kartın üzerindeki resim eşleşene kadar sürer. Örneğin bir oyuncu ‘’Kedi’’ dediğinde ortaya ‘’Kedi’’ kartı açılırsa, tüm oyuncuların ellerini hızla ortadaki kart destesinin üstüne koymaları gerekir. Eli en üstte kalan oyuncu, ortaya açılan kart destesindeki tüm kartları alır ve kendi kart destesinin en altına koyarak turun kaybedeni olur.

Oyun, turu kaybeden oyuncunun ‘’Taco’’ diyerek tekrar elindeki destenin en üstündeki kartı ortaya açması ve diğer oyuncuların sırayla ‘’Kedi’’, ‘’Keçi’’, ‘’Peynir’’ ve ‘’Pizza’’… demesiyle devam eder. Aksiyon Kartı açılması halinde ise, oyuncular her kart için belirlenen hareketi yaparak ellerini ortadaki kart destesinin üzerine koymaya çalışırlar. Goril geldiğinde elleriyle göğsünü yumruklar, sincap geldiğinde ellerini yumruk yaparak masaya vurur, Narval geldiğinde de avuçlarını birleştirip başlarının üzerinde tutarak bir boynuz oluştururlar.

Oyun, bir oyuncunun son kartını açmasıyla biter. Ancak bunun için bu oyuncunun, eşleştirme yapıldığında ya da aksiyon kartı geldiğinde, elinin en üstte kalmamasına dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde oyunu kaybedeceği ve yerdeki kartları toplayacağı için oyun devam eder.

Oyunda dikkat edilmesi gereken başka kurallar da var: Oyuncu, ortaya koymadan önce karta bakarsa, elini ortadaki kart destesine yanlışlıkla koyar ya da elini uzatırken vazgeçerse, ne söylemesi gerektiğini unutur ve yanlış bir şey söylerse ya da oyunun ritmini bozacak bir şey yaparsa turu kaybeder ve ortada açık olan tüm kartları alır.

Ebeveyne Notlar

Taco, Kedi, Keçi, Peynir, Pizza; el hızını ve reaksiyon yeteneğini test eden bir oyun. Diğer oyuncuların ortaya koydukları kartları ve söyledikleri kelimeleri takip etmek, kelimelerin söyleniş sırasını ve Aksiyon Kartları’nın hareketlerini hafızada tutmak, hızlı hareket etmek ve kurallara uymak büyük önem taşıyor.

Başlangıçta kurallar biraz kafa karıştırıcı gelse de birkaç denemeyle mantığı kolayca öğrenilebilecek bir oyun. Ancak, hız ve hafızaya dayalı olduğu için kurallar öğrenilse de hata yapmaya oldukça açık ve birden fazla beceriyi aynı anda kullanmayı gerektiriyor. Oyuncular hızlı hareket etmeye çalışırken söyleyecekleri kelimeyi unutabilir, yanlış kelime söyleyebilir ya da oyunun verdiği heyecanla ellerini ortadaki kart destesinin üzerine koyarken zamanlamayı tutturamayabilirler. Tüm bunlar, oyundaki heyecanı ve eğlenceyi artıran unsurlar. Özellikle Aksiyon Kartları geldiğinde yapılan hareketler, oyuna farklı bir renk katıyor ve çocukların oyuna odaklanarak keyif almalarını kolaylaştırıyor. Çocuklar bir yandan oyun oynarken bir yandan da hızlı düşünme ve hareket etme, konsantrasyon, işitsel ve görsel hafıza becerilerini geliştirme fırsatı bulabilirler.

Oyunu oynayabilmek için iki kişi yeterli olsa da, kalabalık gruplar halinde oynamak çok daha eğlenceli olacaktır. Özellikle aileyle birlikte keyifli vakit geçirmeyi sağlayabilecek dinamik bir oyun.

Nasıl oynanacağına dair kuralları içeren kullanım kılavuzu, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde sunulmuş. Her ikisinde de kurallar detaylı şekilde anlatılmış. Canlı renklere ve kaliteli bir baskıya sahip olan kartlar, dayanıklı malzemeden üretilmiş.

Çiçek Öneriyor

Birlikte eğlenceli bir deneyim yaşamak için oyunu ailece oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun, oyunun nasıl oynandığını daha iyi anlayabilmesi için oyuna başlamadan önce oyun kılavuzunu birlikte inceleyebilir ve anlamadığı bir kural olursa tekrar üzerinden geçebilirsiniz.

Hızlı olmaktan kaynaklanabilecek hatalar için çocuğunuzla, oyuna başlamadan önce küçük pratikler yapabilirsiniz. Oyun esnasında resimleri karıştırma olasılığının önüne geçmek için kart destelerini dikkatlice inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuza oyunun heyecanıyla ve aynı zamanda oyunu öğrenirken bazı hatalar yapılabileceğini, bunun gayet doğal bir durum olduğunu anlatabilir ve hatalarımızdan öğrenecek çok şey olduğunu söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzun oyunu kaybetmesi halinde üzüldüğünü hissederseniz ona bunun sadece bir oyun olduğunu ve önemli olanın kazanmak değil hep birlikte eğlenmek olduğunu anlatabilirsiniz.

Çocuğunuza “Eşleşme kartları olan Taco, Kedi, Keçi, Peynir ve Pizza dışında beş farklı nesne seçme şansın olsaydı hangilerini seçerdin?” diye sorarak yaratıcı düşünme becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte Goril, Narval ve Sincap’tan oluşan aksiyon kartlarına ek olarak kendi seçeceği hayvanlardan oluşan üç yeni aksiyon kartı oluşturabilir, bu hayvanlar için yapılacak özel hareketler belirleyebilir ve seçtiği hayvanların resimlerini çizmesini isteyerek bu kartları destenize ekleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun