Scotland Yard

4 star 4 star

8 Yaş

Kutu Oyunları

Bir suçlunun peşine düşen dedektiflerin, yerini bularak onu yakalamaya çalıştıkları tahmine dayalı bir dedektiflik oyunu.

Künye

  • Tür : Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 45 Dakika
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 3-6
  • Komponentler/Unsurlar : 130 Bilet, 29 Başlangıç Ulaşım Bileti, Seyahat Günlüğü, 6 Piyon, 1 Şapka Siperi, 1 Oyun Tahtası, 1 Kural Kitapçığı
  • Geliştirici : Ravensburger

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Düşünme ve Yorumlama
Suçlu olan Bay X’i temsil eden oyuncunun kendi hamlesine karar vermesi ve dedektifleri temsil eden oyuncuların Bay X’in bulunduğu noktayı tahmin ederek yakalamak için takım halinde çalışmak zorunda olmaları, çocukların düşünme ve yorumlama becerilerinin gelişimini destekliyor.
Oyun boyunca ulaşım kartlarını ve seyahat hatlarını doğru kullanmaya çalışmak, Bay X’in hamlelerini ve olası seyahat rotalarını tahmin ederek hareket etmek ya da Bay X’in dedektiflerin hamlelerini öngörerek strateji oluşturması dikkat becerisinin gelişimini destekliyor.
Bay X’i yakalamak için dedektiflerin bir takım halinde hareket etmeleri, kaynaklarını doğru yönetmeleri ve birlikte plan yapmaları gerekiyor.

Oyun Hakkında

Oyun ismini, İngiltere’nin başkenti Londra'daki Metropolitan Polis Teşkilatı'nın karargâhı olan Scotland Yard’dan alıyor. Oyuncular kanundan kaçan bir suçluyu ve onu yakalamaya çalışan Scotlad Yard’ın dedektiflerini canlandırıyorlar. Oyunculardan biri kovalanan Bay X’i yönetirken kalan oyuncular dedektifleri temsil ediyorlar.

Oyun, 2 ile 6 kişi arasında oynanabiliyor ve yaklaşık olarak 45 dakika sürüyor. Oyunda Bay X’i yöneten oyuncunun amacı taksi, metro ve otobüs gibi ulaşım araçlarından faydalanarak yakalanmadan şehirden kaçmaya çalışmak iken, dedektiflerin amacı ise suçlunun önünü keserek onu yakalamaya çalışmaktır.

Tüm oyuncular kovalamacaya şehrin hangi noktasından başlayacaklarını belirleyecek kartları rastgele seçerler ve piyonlarını yerleştirirler. Oyunda sadece Bay X’in piyonu yoktur, dedektiflerden kaçabilmesi için başlangıç noktasını ve hamlelerini gizli tutması gerekir. Dedektifler oyun boyunca tüm hamlelerini açık bir şekilde yaparken, Bay X hamlelerini gizler. Hamleleriyle ilgili ipucu vermemek için de bakışlarını gizleyecek bir şapka siperi takar. Bulunduğu noktayı, diğerlerinin görmesinin yasak olduğu seyahat günlüğüne yazar ve üzerini kullandığı ulaşım kartı ile kapatır. Böylece dedektifler nereye gittiğini bilmezler, ama hangi ulaşım aracını kullandığını görebilirler. Her turda ilk hamleyi Bay X yapar. Sadece 3., 8., 13. ve 18. turlarda kendisini gösterir. Bu turlarda dedektifler Bay X’in bulunduğu noktayı gördükleri için olası hareket yönünü engellemeyi deneyebilirler. 

Oyun toplam 22 tur sürer. Dedektiflerin bu tur sayısı içinde Bay X’i yakalamaları gerekir. Dedektiflerden biri Bay X’in bulunduğu noktada turunu bitirirse Bay X yakalanmış sayılır ve oyun sona erer. Bunun olmadığı durumda ise Bay X dedektiflerden kaçmış sayılır ve oyunu onu yöneten oyuncu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Öğrenmesi kolay bir oyun. Kurulumu ise yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor. Dedektifleri yöneten oyuncuların başarılı olabilmeleri için iş birliği yapmaları şart. Dedektifler birbirlerine destek olup planlı hareket edebilirlerse Bay X’e yaklaşabilir ve onu yakalayabilirler.

Bay X’i yöneten oyuncunun bulunduğu noktayı belli etmemek için beden diline dikkat etmesi çok önemli. Dedektiflerin ve Bay X’in doğru hamleleri yaparak oyunda başarılı olabilmeleri için düşünmeleri, akıl yürütmeleri ve çeşitli stratejiler oluşturmaları gerekiyor. Bu yüzden oyun daha çok 8 yaş ve üzeri çocuklara hitap ediyor. Daha küçük yaştaki çocuklar oyunu takip etmekte ve doğru hamleleri yapmakta zorlanabilirler. 

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu oynarken, hamleleri zihninde hayal edebilmesi ve oyunu daha iyi kavrayabilmesi için çocuğunuzla birlikte Scotland Yard’ın yerini, nasıl bir teşkilat olduğunu ve Londra’nın ulaşım sistemini araştırabilirsiniz. 

Birlikte çalışmanın ve takım halinde hareket etmenin oyunda sağladığı avantajlara dikkat çekerek, takım olmanın günlük hayatta ne tür avantajlarının olduğu ve nerelerde kullanılabileceği üzerine konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun