Risk: Askeri Strateji Oyunu

3 star 3 star

12 Yaş

Kutu Oyunları

Dünya hâkimiyeti için rekabet edilen askeri bir strateji oyunu

Künye

  • Geliştirici : Hasbro
  • Tür : Strateji, Savaş
  • Süre : Ortlama 150 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-5
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Dünya Haritası, 5x60 (40 Piyade, 12 Süvari, 8 Topçu) Ordu Pulu, 56 Risk Kartı, 1 Kart Kutusu, 5 Zar, 1 Kural Kitapçığı.

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Oyuncuların sahip olduğu bölgeler üzerinden gerçekleştirmeyi planladığı hamleleri ve hedeflerini takip etmek ve bu bağlamda bir strateji geliştirmek gerekiyor.
Sahip olunan bölgeler ve kazanma hedefi üzerinden en uygun hamleyi gerçekleştirmek ve rakiplerinin hamlelerine karşı hamleler ortaya koymak gerekiyor.
Oyun, ön plana çıkan ve daha güçlü hale gelen oyuncunun durdurulması için diğer oyuncuların işbirliği yapmasını teşvik ediyor.
Oyuncu, kendi hedefi için strateji geliştirirken aynı zamanda bu stratejisini gizli tutmak adına sabırlı olmak zorundadır.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Oyunun bütün piyonları askeri unsurlardan oluştuğu ve mücadele tamamen savaş yöntemiyle gerçekleştiği için, şiddet, oyunun önemli bir unsurudur.

Oyun Hakkında

Risk: Askeri Strateji Oyunu, adından da anlaşılacağı üzere askeri metotlarla dünya hâkimiyeti kurmak prensibiyle hazırlanmış bir savaş stratejisi oyunudur. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından tercih edilmesiyle en çok oynanan kutu oyunlarından birisi olmuştur. 2- 5 oyuncu ile oynanabilmesi hem aile hem de arkadaş çevresi içinde oynanabilmesini sağlamaktadır.

Oyuncuların hedefi, düşman bölgelerini fethederek dünya hâkimiyetini sağlamaktır. Kurulum süresi orta seviyededir. Kural kitapçığı oyunun 4 farklı oynanma özelliğini de anlaşılır şekilde anlatmaktadır. Bu 4 oyun tipi; Gizli Görev, Klasik, 2 Kişilik Oyun ve Komuta Merkezi’dir. Oyunun genel mantığından türetilen bu 4 varyant hem çok karmaşık olmamasıyla hem de oyun akışını çeşitlendirmesiyle oyuna ilgiyi artırmak adına katkı sağlamaktadır.

Temel oyun, oyunculara rastgele dağıtılan bölge kartlarının, boşluk kalmayacak şekilde askerlerle doldurulmasıyla başlar. Oyuncular piyonları sırayla ve her sırada her oyuncunun yalnızca 1 piyon koyması usulüyle yerleştirirler. Her bir piyade 1 birliği, süvari 5 birliği topçu ise 10 birliği temsil etmektedir. Bu dizilim oyunun devamı için çok önemlidir çünkü oyuncu temel stratejisini bu dizilimle şekillendirmektedir. Oyuncular saldırı ve savunma zarı atarak gelen rakamlara göre yüksek olanın, karşı tarafın bir askerini yok etmesi usulüyle ilerlerler. Bir bölgede herhangi bir asker kalmadığı zaman saldıran taraf o bölgenin hâkimi olmuş olur. Oynanan moda göre gizli görev başarıldığında veya dünya hâkimiyeti sağlandığında oyun sona ermektedir.

Ebeveyne Notlar

Oyun, oyuncunun stratejik düşünmesine katkı sunmaktadır. Sürekli değişen oyun dinamikleri oyuncuyu her an yeni taktiklerle stratejisini güncellemeye sevk etmektedir. Bütün bu olumlu yanlarının yanı sıra dünyaya hâkim olmayı ve savaşmayı gerektirdiği için içinde bir olumsuzluk da barındırmaktadır. Bir kişinin kazanan, diğer oyuncuların kaybeden olması ve bütün farklılıkların yok edildiği tek boyutlu bir dünyayı hedeflemesi de bu olumsuzluğun altını biraz daha çizmektedir.

Oyuncunun karar alma ve risk yönetimi gibi becerilerini geliştirmesine katkı sağlayacak niteliktedir. Ayrıca oyun, sürekli bir müzakere gerektirdiği için oyunculara diplomatik beceriler de kazandırmaktadır. Yeni ittifaklarla dengelerin birden değişebilir oluşu oyundaki heyecanı yüksek tutmaktadır.  Oyunun dünya haritası üzerinde, gerçek kıta ve bölge isimleriyle oynanıyor oluşu, oyuncuların dünyanın önemli bölgelerini coğrafi olarak tanımasına da destek vermektedir.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla kıtalar, uygarlıklar, medeniyetler, göçler, insanlık tarihindeki savaşlar ve yer değiştirmeler üzerine konuşabilirsiniz. Dünya haritasından hareketle çocuğunuza, ülkeler ile gelişimleri, devletlerin büyüme gelişme ve yıkılma süreçlerini anlatabilirsiniz. Aynı şekilde oyunun piyonları olan piyadeler, süvariler ve topçular üzerinden, askeri birlikler ve ordular hakkında da bilgi verebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun