Kutu Oyunu
Peş Peşe Hayvanların Peşinde

Peş Peşe Hayvanların Peşinde

5 star 5 star

4 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların, rakiplerini engellemeye çalışarak kendi pul dizilimlerini ilk tamamlayan olmaya çalıştıkları, stratejik düşünmeyi gerektiren ve bu beceriyi geliştirebilecek bir zekâ oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitici, Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 25 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-4 Kişi
  • Komponentler/Unsurlar : 42 Adet Hayvan Kartı, 21’er Adet Kırmızı, Mavi, Sarı ve Yeşil Oyun Pulu, Katlanabilir Oyun Alanı, Oyunu Anlatan Kılavuz
  • Geliştirici : Sam Games

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Stratejik Düşünme
Oyuncuların, kendi pul dizilimlerini en hızlı şekilde tamamlamaya çalışırken bir yandan da rakiplerinin pul dizilimlerini engellemek için akıl yürütmeleri ve stratejik hamleler yapmaları gerekiyor.

Oyun Hakkında

Peş Peşe, yön kavramlarının öğrenimine imkân sunan ve problem çözme becerisinin gelişimini destekleyebilecek öğretici bir oyun. Ortalama 20-25 dakika kadar sürüyor. Oyun alanında yukarı-aşağı, sağ-sol ya da çapraz yönlerde aynı renkte 4 pulu peş peşe dizen ilk oyuncu oyunu kazanıyor.

En az 2, en fazla 4 kişiyle oynanan oyunda, önce hayvan resimlerinin bulunduğu oyun alanı ortaya yerleştirilir. Her oyuncu, pullardan istediği renk grubunu seçerek alır ve yanına koyar. Kartlar karıştırılır ve her bir oyuncuya, kimsenin görmemesi için, resimli yüzü kapalı olacak şekilde 3’er adet dağıtılır. Geriye kalan kartlar yine aynı şekilde oyun alanının yanına koyulur.

Yaşı küçük olan oyuncu başlar, onun solundaki oyuncuyla devam eder. Sırası gelen elinde bulunan 3 karttan birini seçer ve üstündeki hayvan resmi görünecek şekilde önüne koyar. Elindeki pullardan birini de açtığı kartta yer alan hayvanın, oyun alanındaki eşi üzerine kapatır. Elindeki kart sayısını hep 3’te tutmak için tekrar ortadaki kart destesinden bir kart çeker.

Oyun alanında her hayvan görselinden 2’şer adet bulunmaktadır. Hayvanlardan birinin üzeri başka oyuncu tarafından kapatılmışsa, oyuncu diğer hayvan görselinin üzerini kapatır. Ancak, ikisinin de üzeri kapatılmışsa, kartını açık şekilde önüne koyar ve kart destesinden yeni bir kart çekerek oyuna devam eder. Oyun alanı üzerine yerleştirilen pulların yerleri değiştirilemez ve geri alınamaz. Oyun devam ederken ortadaki kartlar biterse, tüm oyuncuların önlerindeki açık kartlar karıştırılır ve oyun alanının yanına resimli yüzü kapalı olacak şekilde yerleştirilir.

Kart destesinde, diğerlerinden farklı özelliklere sahip iki farklı kart daha yer almaktadır. Bunlardan biri ‘Oyunbozan Tilki’, diğeri ise ‘Yardımsever Tavşan’ kartlarıdır. Her iki karttan da 2’şer adet bulunmaktadır. Oyunbozan Tilki ile rakiplerin herhangi bir pulu oyun alanından kaldırılarak pul dizilimi engellenebiliyor. Yardımsever Tavşan ile de kendi pullarından biri istenen hayvanın üzerine yerleştirilerek pul dizilimi hızlandırılabiliyor. Oyuncular, bu hamlenin ardından ikinci bir hamle yapamazlar ve sıra diğer oyuncuya geçer.

Oyun alanının dört köşesinde ‘serbest bölge’ adı verilen alanlar yer almaktadır. Bu alanların üzerine hiç pul konulmaz. Ancak oyuncular oyunun başında, bu alanda kendi pulları varmış gibi düşünüp, belirledikleri yöne doğru 3 adet pul yerleştirerek   dizilimlerini tamamlayabilirler. Birden fazla oyuncu aynı köşedeki serbest bölge alanını kullanabilir.

Ebeveyne Notlar

Peş Peşe Hayvanların Peşinde, aynı yönde aynı renk 4 oyun pulunun yan yana dizilmesinin amaçlandığı ve oynarken stratejik düşünme ile dikkat becerilerinin geliştirilebileceği bir zekâ oyunu. Oyuncuların, kazanmak için rakiplerinin hamlelerini dikkatle takip etmeleri ve pul dizilimlerini engellemeye yönelik yeni stratejiler ile çözümler üretmeleri gerekiyor. Oyun, bu yönleriyle, hayvanları seven, eşleştirme ve strateji oyunlarından keyif alan çocuklar için eğlenceli bir alternatif olabilir.

4 yaş ve üzeri çocukların oynayabileceği zorluk seviyesinde olmakla birlikte biraz destekle 3 yaş grubu için de zihin geliştirici olabilir. Bu yaş grubu için özellikle, sayı sayma, hayvanları tanıma ve yönleri öğrenme konusunda yarar sağlayabilir.

Oyun alanı kalın ve dayanıklı mukavvadan, hayvan kartları da dayanıklı malzemeden üretilmiş. Kuralları anlatan oyun kılavuzu anlaşılır şekilde hazırlanmış. Hayvan görselleri çocukların ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış ve canlı renkler tercih edilmiş. Ancak, pullar kartondan üretildiği için yutma veya boğaza kaçma gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli olmakta fayda var.

ÇİÇEK Öneriyor

Başlamadan önce oyun alanını ve hayvan kartlarını çocuğunuzla birlikte inceleyebilir, pulları nasıl dizebileceğini göstererek oyuna alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. 

Çocuğunuzu oyuna hazırlamak için, oyunu başlangıçta sadece hayvan resimlerini eşleştirerek oynayabilirsiniz. Örneğin; hayvan kartları destesi, hayvan görsellerinin olduğu kısım kapalı olacak şekilde ortaya yerleştirilsin. Üstteki kart açılsın ve üzerindeki hayvanı oyun alanında ilk bulan kişiye puan niteliğinde bir pul verilsin. En çok pul toplayan oyunu kazansın. Bu şekilde çocuklar daha hızlı ve daha dikkatli olmaya önden alıştırılmış olur. Oyunun zorluk derecesini çocuğunuzun durumuna göre arttırabilirsiniz.

Oyunun ilk kurulumunda daire formundaki pulları bulundukları kartondan ayırma görevini çocuğunuza verebilirsiniz. Bu işlem ince motor gelişiminin desteklenmesinde faydalı olacaktır.

Çocuğunuzla, kartlar üzerindeki sevdiği hayvanlarla ilgili belgeseller izleyerek onlar hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun