Otokrat

5 star 5 star

10 Yaş

Kutu Oyunları

Dikkat, hafıza, problem çözme ve mantık yürütme becerilerinin gelişimini destekleyen bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Aile, Parti, Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 30 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-4
  • Komponentler/Unsurlar : 72 Uzman Kartı, 4 Başkent Kartı, 4 Manipülasyon Kartı, 8 Ahşap Altın Disk
  • Geliştirici : Eilif Svensson

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Oyuncuları, sahayı ve alanlardaki sayıları takip etmek oldukça dikkatli olmayı gerektiriyor.
Her alandaki kartların toplamını hesaplamak, şehirlerde ve başkentte bulunan uzmanların toplamlarını takip etmek, gelen kartlara göre çıkarma ve toplama işlemleri yapmayı gerektiriyor.
Oyun boyunca diğer oyuncuların yerleştirdiği kartları, başkentteki kartları ve manipülasyon kartlarını takip etmek ve akılda tutmak gerekiyor.

Oyun Hakkında

Otokrat, aile oynanabilecek bir kart oyunudur3 raunttan oluşur ve 20-30 dakika arası sürer. Oyuncular oyun boyunca ellerindeki kartları kullanarak kapsayıcı ve totaliter bir yönetimi temsil eden Otokrat’ın kontrolünde olan şehirlerini geliştirmeye çalışırlar. Başkenti kontrol eden Otokrat ise, şehrinin üstünlüğünü sağlamak ve kontrolü ele geçirmek için kendisinden iyi durumda gördüğü oyuncuların kartlarını almaya ve kontrolü ele geçirmeye çalışır. Tüm oyuncular Otokrat’a yakalanmadan bağımsızlıklarını kazanmak için rekabet ederler. 

Ebeveyne Notlar

Otokrat, az sayıda komponente sahip olmasına rağmen, fütüristtik tarzdaki çizimleri ile dikkat çekiyor. Öğrenmesi ve oynaması oldukça kolay bir oyun. Malzeme kalitesi ise endüstri standartlarında.

Oyununun gizli temasını “denge” kavramı oluşturuyor. Çünkü oyuncuların şehirlerini geliştirirken Otokrat’ın gözüne batmamaları, bunun için de doğru adımları atmaları ve kontrolü elden bırakmamaları gerekiyor. Oynaması da oldukça eğlenceli bir oyun olan Otokrat, dikkat, hafıza, problem çözme ve mantık yürütme gibi becerilerin gelişimini destekliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Otokrat, otorite ile mücadele üzerine kurulu bir oyun. Bu sebeple oyundan yola çıkarak, çocuğunuzla özgürlük, bağımsızlık, iyi ve kötü gibi kavramlar üzerine konuşabilirsiniz.  

Oyun aynı zamanda oyuncuları Otokrat’ın hamleleri ve temsil ettiği baskıcı yaklaşıma karşı, akıl ve mantık yoluyla mücadele etmeye yönlendiriyor. Bu durumdan yola çıkarak, baskı ve kaba kuvvet yerine düşünerek hareket etmenin ve mantıklı planlamalar yapmanın önemini vurgulayabilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun