Munchkin

3 star 3 star

13 Yaş

Kutu Oyunları

Zindandan hazineleri toplamak için canavarlar ve diğer oyuncularla mücadele edilmesi gereken bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Rol Yapma, Kart, Mücadele, Fantezi-Mizah
  • Ortalama Oyun Süresi : 60-120
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 3-6
  • Komponentler/Unsurlar : 168 Kart, 1 Zar, 1 Kural Kitapçığı. Oyun kartları standart kalitede basılmıştır. Uzun süreli kullanımda aşınabilir.
  • Geliştirici : Steve Jackson Games

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Cesaret
Zindanda yaratıklarla mücadele etmek, zorluklarla başa çıkmak ve korkutucu ögelerle yüzleşmek gerekiyor.
Oyuncular canavarlara karşı birlikte mücadele ettikleri takdirde onları daha kolay yenebiliyorlar.
Tüm odaları tek tek keşfetmek zaman alabilir ve oyuncular oyunda gerileyebilirler. Ancak sabırlı olmak, oyunda başarı getiriyor.
Negatif Temalar
  • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Yakalanmamak koşuluyla oyunda hile yapmak serbest. Ayrıca, oyunu kazanmak için diğer oyuncuların hazinelerini çalmak ve onları canavarlar karşısında güçsüz düşürmek gerekiyor. Bu durum, oyunu oynayan çocuklarda hile yapmanın kazanmak için bir gereklilik olduğu algısını oluşturabilir.
Canavarları yenmek için, kazanılan silahlarla onları öldürmek gerekiyor. Canavarlar yenmek, ancak öldürmemek ödülleri azaltıyor. Bu yönüyle oyun, şiddeti başarı için gerekli bir öge olarak sunuyor.

Oyun Hakkında

Munchkin, mizah içeren eğlence odaklı bir kart oyunudur. Oyunun teması ve hedefi Kızma Birader’e benzer bir anlayışla, mücadele ederek eğlenmektir. Bir grup maceracı, bir zindanı keşfederek buradaki hazineyi toplamaya çalışıyor. Oyuncular; elf, cüce, ork ve buçukluk gibi kökenleri yüzüklerin efendisi üçlemesine dayanan kurgu varlıkları ve onların kendi özelliklerine göre belirlenen maceralarını canlandırıyorlar. Maceracılar canavarları yenerek, hazine satarak veya çıkan özel kartları kullanarak seviyelerini yükseltebiliyorlar. Maceracısı 10. seviyeye ulaşan ilk oyuncu oyunu kazanıyor.

Canavarlarla savaşmak oyunun temelini oluşturuyor. Maceracının gücü canavarın gücünden fazlaysa canavarı yenip öldürebiliyor. Gücün miktarı maceracının geldiği türe, hazineden çıkan eşyalara ve diğer oyuncuların yardımlarından kazanılan puanlara göre hesaplanıyor. Diğer oyuncuların yardıma çağrılması durumunda, yardıma gelenler hazinenin bir kısmına ortak olup oyuncuyla beraber mücadele edebiliyor ya da oyunu kazanmaya yakın olan oyuncunun karşısındaki canavarı güçlendirmeyi veya onun maceracısını zayıflatmayı seçebiliyorlar.

Munchkin’in can alıcı noktalarından biri, oyuncuların diğer oyuncuları oyun dışı bırakamamasıdır. İlk el dışında oyuncular ellerinde 5’in üzerinde kart bulunduramıyorlar. Oynayamadıkları kartları da en zayıf oyuncuya bağışlamak zorundalar. Bu durumda oyuncuların, kimsenin çok geride kalmaması için iş birliği yapmaları, ancak lider olabilmek için de rekabet etmeleri gerekiyor.                                                        

Ebeveyne Notlar      

Munchkin, oyuncuların birbirlerine bazen yardım ettikleri, çoğunlukla da çeşitli hilelerle birbirlerinin ilerleyişini durdurdukları bir strateji oyunudur. Oyunda doğru anı beklemek, uzun vadeli hamleleri düşünmek ve kışkırtmalar karşısında soğukkanlı kalmak önemli. Bu, sabırlı olmayı teşvik ediyor. Keşif yapmak ve canavarlarla savaşmak için cesur adımlar atmak; belirli bir noktaya kadar ilerlemek için de iş birliği yapmak, dayanışmak ve risk hesaplaması yapmak gerekiyor.

Öte yandan oyun, genel olarak mizah amacı taşıyan kurgusal bir senaryoya sahip olsa da belirli bir seviyeye ulaşabilmek için oyuncuyu hile yapmaya, çalmaya ve canavarları öldürmeye yönlendiriyor. Oyun, grafik olarak da, ilerleme sistemi açısından da şiddet öğeleri barındırıyor. Çocukların mizah ve ödüller aracılığıyla bu hamleleri yapmaya yönlendirilmeleri onların farkında olmadan bu tip kötü örnek oluşturabilecek davranışları benimsemelerine ve normalleştirmelerine yol açabilmektedir.

Oyun, hem bu özellikleri hem de hamleleri yapabilmek için belirli bir zihinsel beceri gerektirmesi sebebiyle, önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için karmaşık ve uygunsuz olabilir. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza oyundaki çoğu unsurun mizah amaçlı tasarlandığını açıklayarak gerçek hayatta adil rekabetin önemli olduğunu anlatabilirsiniz. Oyundaki rekabet ortamında yapılan hamleler üzerinden örnekler vererek hem rekabet hem de takım olmak üzerine konuşabilirsiniz. Takım davranışlarında dayanışmanın ve cesaretin gerekliliğini anlatabilir, centilmenliğin önemine vurgu yapabilirsiniz.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun