Monopoly

3 star 3 star

7 Yaş

Kutu Oyunları

Gayrimenkul satın alarak emlak tekeli olmanın hedeflendiği bir ticaret oyunu

Künye

  • Yapımcı : Hasbro
  • Tür : Ticaret, Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 1-2 Saat
  • Karmaşıklık : Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 2-6
  • Komponentler/Unsurlar : 1 Oyun Alanı, 8 Piyon, 28 Tapu Senedi Kartı, 16 Şans Kartı, 16 Kamu Fonu Kartı, 2 Zar, 1 Kural Kitapçığı, 1 Paket Monopoly Parası

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Diğer oyuncuların sahip oldukları bölgeler üzerinden gerçekleştirmeyi planladıkları adımları ve amaçlarını takip ederek hamlelerini tahmin etmek ve bu bağlamda bir strateji geliştirmek gerekiyor.
Sahip olunan bölgeler göz önünde bulundurularak en uygun hamleyi gerçekleştirmeyi ve rakiplerin hamlelerine karşı doğru hamleleri ortaya koymayı gerektiriyor.
Negatif Temalar
  • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Kazanmak için rakiplerin iflas etmeleri ve piyasadan silinmeleri gerekiyor. Rakiplerin mücadele edemeyeceği bir tekel oluşturmak, acımasız rekabet ve bencillik gibi davranışların, normal hayatta da başarı için gerekli olduğu algısı oluşabilir.
Monopoly’de İstanbul semtleri emlak değerlerine göre sıralanmıştır. Bu sıralama aynı zamanda bir önem sırası olarak da işlev görmekte, zengin ve yoksul semtler arasında bir değer sıralamasına işaret etmektedir.

Oyun Hakkında

Dünyanın en çok satan kutu oyunu unvanına sahip olan Monopoly, ticaret temalı bir oyundur. 2-6 oyuncu ile oynanabilse de en az üç kişinin bulunması oyunu daha eğlenceli kılacaktır.

Monopoly’de amacınız, oyun alanındaki mülkleri satın alarak, kiralayarak ya da daha yüksek fiyatlara satarak rakipleri iflas ettirmek ve emlak sektöründe monopol (tekel) konumuna gelmektir. Oyun, oyun tahtasının sunduğu seçenekler ekseninde ilerlediği için öğrenmesi ve oynaması oldukça kolay. Kurulum süresi orta seviyede.  Monopoly oyunları, çeşitli tematik varyasyonlara sahip. Ülkemizde Monopoly Klasik oyununun yanı sıra Monopoly Milyoner, Monopoly Dijital Bankacılık ve Monopoly Supermario da en çok ilgi gören çeşitlerinden.

Oyuna başlamadan önce başlangıç paraları oyunculara dağıtılır ve her oyuncu kendisini temsil edecek bir piyon seçer. En yüksek zarı atan oyuncu oyuna başlar. Sırası gelen oyuncu kendi turunda iki zarı da atarak gelen sayı kadar piyonunu saat yönünde ilerletir ve durduğu hanenin gerektirdiği eylemleri yapar. Zarların ikisinde de aynı rakam gelirse çift zar atılmış demektir ve bir daha ilerleme şansı kazanılır. Üçüncü defa çift zar atıldığında doğrudan kodese gidilir.

Piyonun durduğu yerde bir kamu fonu veya şans hanesi varsa, destelerden birer kart çekilebilir. Renklerle belirtilmiş emlak hanelerine veya istasyon/idare hanelerine denk gelinirse, sahipsiz haneler satın alınabilir. Hane sahipli olduğu takdirde, hane kartında belirtilen miktarda kira bedeli hanenin sahibine verilir. Boş bir haneye denk gelinip satın almamak tercih edilirse, banka, mülkü açık arttırmaya çıkartmak zorundadır. Minimum on monopoly parasıyla başlayan açık arttırmadan minimum arttırma miktarı birdir. Kimse satın almak istemezse mülk sahipsiz kalmaya devam edebilir.

Bir bölgeye ait tüm renkler, yani haneler toplandığında o hanelerden iki kat kira geliri elde edilebilir. Sahip olunan hanelere bir sonraki gelişte oyuncunun yeterli parası bulunuyorsa oraya evler veya oteller dikebilir ve gelirini daha fazla arttırabilir. Oyuncuların sırayla tahtayı gezmesi ile devam eden oyun, bir oyuncu hariç bütün oyuncular iflas ettiğinde sona erer.

Ebeveyne Notlar

Oyun, zar ile ilerleme ve üzerinde bulunulan hanenin gerektirdiklerini yerine getirme üzerine kurulu olduğu için, şans, oyunda önemli bir etkendir. Güzel bir zar serisi sizi oldukça ileri atabileceği gibi geriye de çekebilir. Bu yönüyle farklı yaş grupları ve kutu oyunları ile aşinalığı az olan kişilerle de oynanabilir. Oyun bütün bu eğlenceli ve şans odaklı yapısının yanında harcamayı, hırsı ve rekabeti özendiren bir tarafa da sahip; oyunu bir kişinin kazanması için belirli bir puana ya da mal varlığına erişmek yerine diğer oyuncuların iflas etmesi gerekiyor.

Oyun farklı yaş ve yeteneklere sahip bireylerin birlikte oynamasına uygundur. Şansın yanı sıra stratejinin de önemli olduğu bir oyundur. Müzakere ve taktiksel öğelerle doğru stratejilerin geliştirilmesi gerekiyor.

Oyun çocukların ticaret, birikim, satın alma, banka işlemleri gibi kavramları anlamalarına yardımcı olabilir. Oyunun İstanbul semtlerini dolaşarak oynanması, bu semtlerin isimlerini öğrenmek ve tanımak için de faydalı olabilir.          

ÇİÇEK Önerileri

Çocuğunuzla, oyundaki hamleleri örnek göstererek bankalar, ticaret, iş dünyası, ekonomi, alım-satım gibi konular hakkında konuşabilirsiniz. Monopoly haritası İstanbul semtlerini içermektedir. Bu semtlerin yerleri, önemleri ve tarihleri hakkında konuşabilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun