Magic Maths

4 star 4 star

6 Yaş

Kutu Oyunları

Sihir ile matematiği birleştiren ve toplama, çıkarma, çarpma işlemleri yaptırarak dikkat ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen bir matematik oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitim, Bulmaca
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 - 4
  • Komponentler/Unsurlar : 4 adet sihirbaz tahtası, 30 adet sihir malzemesi kartı, 30 adet sihirli işlem kartı, oyunu anlatan broşür
  • Geliştirici : Orchard Toys

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Problem Çözme
Kartlarda bulunan matematik işlemlerini çözmek, problem çözme becerisinin gelişimini destekliyor. Oyuncu yanlış işlem yaparsa, diğer oyuncular işlemi ilk yapan olmak için yarışıyorlar. Bu da problem çözmede hızlı olmayı da gerektiriyor.
Oyuncuların odaklanarak, işlem kartlarındaki matematik sorularını yazmadan, zihinlerinde hesap yaparak çözmeleri, buldukları sonuçla eşleşen bir malzeme kartı olup olmadığını dikkatli davranarak kontrol etmeleri ve bunu da olabildiğince hızlı yapmaları gerekiyor.

Oyun Hakkında

Magic Maths, matematik ve sihri birleştirerek dikkat ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen eğitici ve eğlenceli bir bulmaca oyunu. Oyunda sihirbazlar kendi iksirlerini hazırlayabilmek için malzeme topluyorlar. Malzemelere sahip olabilmek için matematik işlemi yapmaları gerekiyor. 6 adet sihir malzemesini ilk toplayan oyuncu oyunu kazanıyor.

Oyun en az 2, en fazla 4 kişiyle oynanıyor. Her oyuncu, kazandıkça malzemelerini üzerine yerleştirebileceği bir sihirbaz tahtası seçerek önüne koyuyor. 30 adet işlem kartı da ortaya diziliyor. Bu kartların bir yüzünde matematik soruları, diğer yüzünde ise siyah bir yıldız bulunuyor. Isıya duyarlı şekilde tasarlanan bu yıldızların altında matematik işleminin sonucu yer alıyor. Yıldız parmakla ovalanınca, siyah renk griye dönüşüyor ve matematik işleminin sonucu ortaya çıkıyor. Isı azaldığında ise yıldız tekrar siyaha dönerek sonuç yine görünmez oluyor. Sorular yere, yıldızlar yukarıya bakacak şekilde bu kartlar ortadaki alana sıralanıyor.

İksirlerin yapımında kullanılacak sihir malzemelerin olduğu kartlar ise karıştırılarak 6’şar adet olacak şekilde oyunculara dağıtılıyor. Toplam 30 adet olan bu kartlardan oyunculara dağıtıldıktan sonra elde kalanlar oyun dışına alınıyor.  Bu kartların da bir yüzünde solucan, mantar, beyin, kemik gibi sihir malzemelerinin çizimleri, diğer yüzünde ise matematik sorularının cevaplarıyla eşleşen sayılar yer alıyor. 6’şar adet dağıtılan bu malzeme kartları da sayılar yukarıya bakacak şekilde oyuncuların önüne sıralanıyor.

Yaşı en küçük olan oyuncu oyuna başlıyor. Yerden bir adet işlem kartı seçiyor ve diğer oyunculara göstermeden üzerindeki soruyu sessizce zihninde çözüyor. Daha sonra kendisine dağıtılan malzeme kartlarını kontrol ediyor, bulduğu sonuç ile aynı sayıyı gösteren bir kart varsa ‘Abrakadabra!’ diyerek işlem kartının arkasındaki siyah yıldızı parmağıyla ovalıyor ve işlemin sonucuna bakıyor. İşlemi doğru çözdüyse, o malzeme kartını sihirbaz tahtasına yerleştiriyor ve sıra bir sonraki oyuncuya geçiyor. Ancak işlemi yanlış çözdüyse ya da elinde sonuçla eşleşen bir malzeme kartı yoksa, kartın üstündeki soruyu diğer oyunculara gösteriyor. Diğer oyunculardan doğru çözümü ilk bulan ve sonuçla eşleşen bir malzeme kartına sahip olan oyuncu ‘Abrakadabra!’ diyerek, sihirli malzeme kartını tahtasına yerleştiriyor. Oyuncuların hiçbirinde işlem sonucuyla eşleşen bir malzeme kartı yoksa, soru kartı oyunun dışına alınıyor. Sihirbaz tahtasına 6 adet sihir malzemesini ilk yerleştiren oyuncu oyunu kazanıyor.

Ebeveyne Notlar

Magic Maths, çocuklara oyun aracılığıyla toplama, çıkarma ve çarpma gibi temel matematik işlemleri yaptıran, eğlenceli ve öğretici bir oyun.

İçeriği öğretmenler ve eğitim uzmanları tarafından hazırlanan oyun, 2017 yılında İngiltere’de, çocuk gelişimi ve çocuklar için üretilen ürünler konusunda ebeveynlere rehberlik yapan internet sitesi “Made For Mums” tarafından ‘En İyi Oyuncak Ödülü’nü kazanmış, “Good Play Guide” isimli internet sitesi tarafından da ‘tavsiye edilen’ kutu oyunu olarak belirlenmiş.

Oyun, temel olarak kartlar üzerindeki matematik sorularının doğru çözülmesi esasına dayanıyor. Toplama, çıkarma ve çarpma işlemlerini yapmak, dikkat ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekliyor. Öte yandan, oyuncuların soruları çözdükten sonra buldukları sonuçları malzeme kartlarıyla karşılaştırmaları, benzer ve farklı olanı ayırt etme ve gruplama becerisini de geliştiriyor.

Bazı sorularda yalnız bir işlem yapmak yeterliyken, bazılarında birden fazla işlem yapmak gerekebiliyor. Örneğin; ‘9-3=?’ ve ‘2+4+6=?’. Böyle çok işlemli sorularda, ‘gruplama yöntemini’ kullanmak gerekiyor; 2 ve 4’ü toplamak, ardından üzerine 6 sayısını eklemek gibi. Ancak bu tarz sorular, temel matematik işlemlerini yapmayı yeni öğrenen çocuklar için başlangıçta zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, oyuna başlamadan önce birden fazla işlem gerektiren sorularda nasıl bir yöntem izleyeceği konusunda çocuğunuzla birlikte pratik yapmak, onun oyundan daha çok keyif almasını sağlayacaktır.

Magic Maths, matematiğe ilgisi olan çocukların işlem becerilerini geliştirebileceği gibi, temel matematik işlemlerini yapmakta zorlanan ve matematiğe ilgi duymayan çocuklar için de iyi bir alternatif olabilir. Eğlenceyi ve heyecanı artırtmak için oyuna hız ve rekabet unsurları da eklenmiş. Oyuncu işlemi doğru çözemezse ya da elinde sonuçla eşleşen kartı yoksa, soruyu diğer oyunculara gösteriyor ve oyuncuların işlemi hızlıca çözüp, sonuç kartının kendisinde olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Tüm bu aşamalar rekabeti ve heyecanı arttırırken, bir yandan da hızlı düşünme ve işlem yapabilme becerisinin gelişimini destekliyor.

Oyun ortalama 20 dakika sürüyor. Ancak bu süre, oyuncuların işlemleri yapma hızlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Oyunun malzemeleri kaliteli, oyunun kurallarını anlatan oyun kılavuzu ise anlaşılır. Oyun kartlarının üzerindeki görsellerde çocukların ilgisini çekecek çizimler ve canlı renkler tercih edilmiş.

Oyun üreticisinin ‘www.orchardtoys.com’ uzantılı web sitesinde oyundaki gibi temel matematik işlemlerinin yer aldığı ekstra çalışma ve etkinlik sayfaları ücretsiz olarak indirilebiliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz temel matematik işlemlerini yapmayı yeni öğreniyorsa, oyunun ilk aşamalarında desteğe ve motive edilmeye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle oyunu oynamadan önce, çocuğunuzla benzer işlemlerden oluşan alıştırmalar yapabilirsiniz.

Çocuğunuz oyuna alışmış ve işlemi çözme hızı da artmışsa oyunu süre tutarak oynayabilirsiniz. Bu süre içinde yapamaz ya da doğru sonucu elde edemezse, soruyu diğer oyunculara göstersin. Böylelikle zaman yönetimi becerisini de geliştirebilecektir.

Sihirli malzeme kartlarında yer alan görseller çocuğunuzun hoşuna gitmediyse, kendi zevkini yansıtabileceği çizimler yaparak, renkli çıktılarını alıp kartların üstüne yapıştırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun