Keşif: Gezegen Dokuz Görevi

5 star 5 star

8 Yaş

Kutu Oyunları

Oyuncuların rekabet etmek yerine bir takım halinde oynayarak güneş sisteminde yeni bir gezegeni keşfetmeye çalıştığı bir kutu oyunu.

Künye

  • Geliştirici : Thomas Sing
  • Tür : Kooperatif, Kart, Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 30 Dakika
  • Karmaşıklık : Orta
  • Oyuncu Sayısı : 2-5
  • Komponentler/Unsurlar : 36 Renkli Kart, 4 Roket Kartı, 5 Hatırlatıcı Kart 36 Hedef Kartı, 10 Hedef Pulu, 5 Telsiz İletişim Pulu, 1 Tehlike Sinyali Pulu, 1 Komutan Pulu, 1 Kural Kitabı

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Diğer oyuncuların hamlelerini, hedef kartlarını ve oyun düzenini yakından takip etmek dikkatli olmayı gerektiriyor.
Diğer oyuncularla işbirliği yapmak ve grubun ortak başarısını gözetmek en önemli koşul.

Oyun Hakkında

Güneş Sistemi’nde  9. bir gezegenin olduğuna dair veriler elde edilir, ancak varlığı kesin olarak kanıtlanamaz. Keşif oyununda amaç, bu gezegenin varlığını kesinleştirmektir. Oyuncular, gezegeni keşfetmeye gönderilen astronotların yerini alırlar. Güneş sisteminde ilerlerken 50 farklı görevin tamamlanması gerekmektedir. Bu görevler tamamlandığında, Gezegen 9 keşfedilmiş olacaktır.

Bir kooperatif kart oyunu olan Keşif’te oyuncular birbiriyle rekabet ederek değil, takım halinde birbirlerine destek vererek başarıya ulaşabiliyorlar. 2-5 kişi ile oynanabilen Keşif’in ortalama oyun süresi 30 dakika.  Ancak 50 farklı görev olduğu için uzun süreli ve çeşitliliği olan bir oyun deneyimi sunuyor. Astronotlar her seferde, zorluk derecesine göre sıralanmış görevlerden birine atanıyor. Oyun birkaç elden sonra oturuyor. Zorluk seviyesi arttıkça kurallar değişiyor ve ortaya yeni engeller çıkıyor.  İlk 2-3 görevden sonra oyun rahat oynanabilir hale geliyor. Fakat uzaya çıkmaya hazırlık aşaması olarak tanımlanan ilk 10 görevden sonra zorlaşmaya başlıyor.

Oyunculara dört farklı renkten oluşan 36 renkli kart ve 4 roket kartı dağıtılıyor. En yüksek numaralı roket kartı elinde olan kumandan oluyor.  Oynanan senaryoya göre ortaya belirli sayıda hedef kartı konuluyor. Oyuncular, kumandandan başlayarak saat yönünde hedefleri seçiyor. İlk kartı masaya kumandan yerleştiriyor. Her oyuncu masaya sırayla kart atıyor. En yüksek değere sahip kartı atan eli kazanıyor. Roket kartları koz sayılıyor ve atıldıkları eli kazanıyorlar.

Oyunu zorlaştıran ve heyecanlandıran asıl unsur ise oyun sırasında iletişim kurmanın iletişim pulları haricinde yasak olması. Oyuncular ellerindeki kartlar ya da yapacakları hamle hakkında konuşamıyorlar. İletişim pulu varsa, her el bir defaya mahsus, seçtikleri bir kartın üzerine bunu yerleştirip kartı diğer oyunculara gösterebiliyorlar.          

Ebeveyne Notlar

Yenilikçi tasarımı ve briç oyununu anımsatan kart mekanikleriyle 2020 yılının en iyi oyunu seçilen Keşif, yardımlaşma ve takım çalışması becerilenin gelişimini destekliyor. Çoğunlukla rekabete dayalı oyunlar oynayan çocuklarımız için farklı bir başarı deneyimi sunuyor. Gerektiğinde takım için fedakârlık yapmak durumunda kalınması, özveri anlayışının gelişmesi açısından faydalı olabilir. Oyunda limitli iletişim kanalları ile anlaşmak zorunda kalmak ise, az ve öz olanaklarla kendini daha iyi ifade etme becerisine katkı sağlayabilir.

Oyundaki bilim ve uzay atmosferi, bu konulara ilgi çekmek ve üzerinde konuşmak için güzel bir fırsat sunuyor.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla kartlar üzerindeki resimleri inceleyerek uzay, gezegenler, fizik, mühendislik, robotlar ve astronotlar üzerine konuşabilirsiniz. Nasa’nın uzay görevleri, insanlığın uzaya ilk çıkışı ve Ay’a atılan ilk adımı anlatabilir, çocuğunuzla insanlığın uzaydaki varlığını konuşabilirsiniz.

Oyundan örnekler vererek, takım oyunun önemi ve getirileri üzerine sohbet edebilirsiniz. Rekabet ile işbirliğinin avantajları ve dezavantajları üzerine karşılıklı fikir alış verişi yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun