Kutu Oyunu
Kelime Avı

Kelime Avı

5 star 5 star

7 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyun kartlarında iç içe sıralanmış halkalar üzerine, harfleri yerleştirilmiş kelimelerin ne olduğunun tahmin edilmeye çalışıldığı, dikkatli ve hızlı olmayı gerektiren bir kelime oyunu.

Künye

  • Tür : Bulmaca
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-10 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 92 adet oyun kartı, oyun kurallarının anlatıldığı broşür
  • Geliştirici : Bee Games

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Dikkat ve Odaklanma
Kartlar üzerindeki halkalar içine harfleri yerleştirilmiş kelimeleri doğru tahmin etmek için dikkatli olmak ve odaklanmak gerekiyor. Oyun bu sayede, dikkat süresinin gelişimini destekleyebilir.
Kartlarda bulunan kelimeleri hızlı ve doğru şekilde tahmin etmeye çalışmak problem çözme becerisinin gelişimine katkı sağlayabilir.

Oyun Hakkında

Kelime Avı, dikkatli ve hızlı olmayı gerektiren eğlenceli bir kart oyunu. Ortalama 20 dakika sürüyor ve en az 2 kişiyle oynanabiliyor. Hedef, kartlarda halkalar üzerine yerleştirilmiş kelimeleri ilk doğru söyleyen oyuncu olmak.

Oyunda 92 adet oyun kartı bulunuyor. Kartların her birinin üzerinde içten dışa doğru sıralanmış siyah, mavi ve kırmızı renkte halkalar ve halkalar üzerine yerleştirilmiş kelimeler yer alıyor. Oyuncuların, rengi seçilen halkadaki kelimeyi tahmin edip rakiplerinden önce söylemeleri gerekiyor.

Oyuna başlarken kart destesi karıştırılır ve kelimelerin bulunduğu yüzü üste gelecek şekilde ortaya koyulur. Ancak desteyi karıştıran oyuncu, kimsenin görmemesi için en üstteki kartı eliyle kapalı tutar. Tüm oyuncular hazır olduğunda elini kaldırır ve oyun başlar. İlk elde oyuncular en dışta yer alan kırmızı halkadaki kelimeyi sesli olarak tahmin etmeye çalışırlar. Kelimeyi doğru söyleyen ilk oyuncu, kartı kazanır ve kartın arka tarafını çevirip kendi önüne koyar. Çevrilen kartın arka yüzünde halkaların kırmızı, mavi ve siyah renklerinden biri bulunur. Bu renk, sıradaki kartta hangi halkadaki kelimenin söylenmesi gerektiğini belirler. Oyuncuların istedikleri kadar tahminde bulunma hakları var. 10 kartı toplayan kişi oyunu kazanır.

İki veya daha fazla oyuncunun aynı anda doğru kelimeyi söylemesi durumunda, kartı kimse almaz ve bu oyuncular arasında bir ‘tie-break’ turu oynanır. Bunun için ortadaki destenin en altındaki kart, kelimelerin bulunduğu taraf alta, renk kısmı üste bakacak şekilde ortaya koyulur. Tie break turuna giren oyuncular karttaki renge bakar ve harflerin bulunduğu yüz çevrilir çevrilmez o renk halkadaki kelimeyi bulmaya çalışırlar. Kelimeyi ilk olarak doğru söyleyen oyuncu, hem tie-break turunda oynanan kartı hem de tur öncesinde destenin üstünde bulunan kartı almaya hak kazanır. Tie-break turunda da aynı anda iki veya daha fazla oyuncu kelimeyi doğru söylerse, bu oyuncular arasında bir tie-break turu daha oynanır. Sonra oyuna diğer oyuncular da dahil olur ve destenin üstünden alınan kartın arkasındaki renge bakılarak devam edilir.

Destede 1 kart kalmış ise tie-break turu oynanmaz. Doğru kelimenin tüm oyuncular tarafından aynı anda söylenmesi durumunda kart oyun dışına alınır.

Ebeveyne Notlar

Kelime Avı, hızlı ve pratik düşünmeye dayalı bir tahmin oyunu. Dikkat, odaklanma ve problem çözme becerilerinin gelişimini desteklerken, yeni kelimeler öğrenme fırsatı da sunuyor.

Oyun basit gibi görünse de, halkalar üzerinde hangi harfle başladığı belli olmayan kelimeleri doğru tahmin etmek o kadar da kolay değil. Bunun için hem geniş bir kelime haznesine sahip olmak hem de hızlı ve pratik düşünebilmek gerekiyor. Ancak oyundaki rekabetin heyecanı ve adrenalini artırması, oyuncuların hızlı ve pratik düşünmelerini engelleyebiliyor. Oyun bu özelliğiyle, çocukların heyecan duygularını kontrol etme yetilerini geliştirmelerine de katkı sağlayabilir.

Kelime Avı ayrıca, okumayı yeni öğrenmiş çocukların okuma becerilerinin gelişimini destekleyebilir, okumakta ve odaklanmakta zorlanan çocuklar için de iyi bir alternatif olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz okumayı yeni öğreniyorsa veya kelime haznesi çok geniş değilse, başlangıçta desteğe ve motive edilmeye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle başlamadan oyunu birlikte inceleyip, kelimeleri tahmin etme pratikleri yaparak oyuna alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuza küçük bir defter temin edip, oyundan öğrendiği yeni kelimeleri ve anlamlarını yazması için teşvik edebilirsiniz. Oyun sonrasında, sözlükten veya internetten bu kelimelerin anlamlarını araştırıp kelime defterine yazabilir ve bu sayede kelime dağarcığını ve yazma becerisini geliştirebilir.

Çocuğunuz oyun sırasında kurallara uymak istemeyebilir ya da hep kazanmak isteyebilir. Kuralların her oyuncu için geçerli olduğunu, onun da herkes gibi kurallara uyması gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

Heyecanlanınca kelimeleri hızlı tahmin edemeyebilir veya kaybettiğinde üzülebilir. Önemli olanın kazanmak değil eğlenmek olduğunu, bu nedenle sakin kalmayı deneyebileceğini ve kaybetmenin kazanma yolunda insana pek çok şey öğrettiğini anlatabilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun