Kutu Oyunu
Kare Kare (Square by Square)

Kare Kare (Square by Square)

5 star 5 star

8 + Yaş

Kutu Oyunu

Geometrik parçalarla desenlerin oluşturulduğu, görsel algı ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen yapboz temelli bir bulmaca oyunu.

Künye

  • Tür : Bulmaca
  • Oyuncu Sayısı : 1
  • Komponentler/Unsurlar : Parçaların yerleştirildiği 1 adet desen alanı, 6 adet yeşil, 8 adet mavi olmak üzere toplam 14 adet farklı şekillerde geometrik parça, 60 adet görev kartı, oyun içeriğini anlatan bilgilendirici broşür.
  • Geliştirici : Thinkfun

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Görsel ve Uzamsal Düşünme
Görev kartlarındaki desenlerin oluşturulması için, hangi parçanın nereye, ne şekilde yerleştirilebileceğinin önce zihinde görsel olarak canlandırılması önemli. Desen doğru şekilde oluşmuyorsa, zihindeki görüntü üzerinde parçaların yerlerinin veya sırasının değiştirilmesi, bazen de belirli açılarda çevrilmesi gerekiyor.
Beceriler
  • Problem Çözme
Oyuncu, görev kartındaki deseni oluşturabilmek için farklı renk ve şekillerdeki parçaları uygun şekilde bir araya getirirken problem çözme becerilerini kullanıyor. Birkaç denemede doğru deseni oluşturamadığı takdirde, nerede hata yaptığını bulması ve parçaları doğru yere, doğru açıyla tekrar yerleştirmesi gerekiyor.
Görev kartındaki desenin aynısını oluşturabilmek için odaklanılması ve şekillerin dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

Oyun Hakkında

Kare Kare (Square by Square), görsel algı ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen bir zekâ oyunu.

Oyun tek kişiyle oynanıyor. Oyuncunun, farklı şekillerden oluşan yeşil ve mavi parçaları kullanarak görev kitapçığındaki desenlerin aynısını boş olan desen alanında oluşturması gerekiyor. Oyunda herhangi bir süre kısıtlaması yok. Oyuncu, her bir deseni yapabilmek için istediği kadar zaman kullanabiliyor. 

Oyuna başlamak için öncellikle 60 adet görev kartından rastgele bir tanesi seçiliyor.  Daha sonra mavi ve yeşil renkteki geometrik oyun parçacıkları, görev kartındaki desenle eşleşecek şekilde bir araya getiriliyor.

Her bir görev kartının arkasında iki adet ipucu bulunuyor. Birincisinde yeşil desenin, ikincisinde ise mavi desenin nasıl oluşturulabileceğine dair ipuçları yer alıyor. Ancak görev kartları üzerindeki desenler, verilen bu ip uçlarından farklı yollar denenerek de oluşturulabiliyor. Örneğin, desen için yeşil bir dikdörtgen parçacık gereksin. Bu deseni elde etmek için kare şeklindeki iki yeşil parçacık yan yana getirebilir veya doğrudan dikdörtgen şeklindeki bir yeşil parçacık kullanılabilir.

Ebeveyne Notlar

Kare Kare, zihin egzersizi yapmaya yönlendiren, düşünmeye ve akıl yürütmeye dayalı bir zekâ oyunu.

Temelde geometrik desenlerden oluşan bir bulmaca oyunu, ancak çözüme ulaşmak hiç de kolay değil. Bulmacalar 8 yaş ve üzeri çocukların çözebileceği zorluk düzeyinde, fakat biraz destekle 6-7 yaş grubu çocuklar da oynayabilirler. Oyun tek kişilik, ancak dilerseniz ailece de oynayabilirsiniz.

Oyundaki geometrik parçacıklar küçük boyutta tasarlanmış. Yutma veya boğaza kaçma gibi olumsuz durumların önüne geçmek için 3 yaşın altındaki çocukların oynamasına izin verilmemeli.

Geometrik şekiller plastikten, ancak dayanıklı bir yapıda üretilmiş. Görev kartları da kalın dayanıklı kâğıttan üretilmekle birlikte, çocuğunuzu katlamaması için uyarabilirsiniz. Üzerinde desenin oluşturulduğu alanın yüzeyi kaygan olduğu için yatay tutulmadığı takdirde parçalar yerlerinden hareket edebiliyorlar.

ÇİÇEK Öneriyor

Aktif bir eğlence deneyimi yaşamak için oyunu ailece oynayabilirsiniz. Bir gözlemci ve oyunu oynayacak kişileri belirleyin. Gözlemci rastgele görev kartlarından birini seçsin. İlk oyuncu 5 saniye kartı inceledikten sonra deseni oluşturmak üzere süreyi başlatılsın. Desen tamamlanınca süre kaydedilsin. Sonra diğer oyuncu aynı desen kartını 5 saniye inceleyerek deseni yapmaya başlasın. Ancak unutmayın, oyuncuların birbirlerini izlememesi gerekiyor. Hangi oyuncu deseni daha kısa sürede tamamlarsa, oyunu o kazanır.

Çocuğunuz bazı desenleri oluşturmakta zorlanabilir. Çözüme ulaşmak için farklı yollar denemek yerine görev kartının arkasındaki ip uçlarından faydalanmak isteyebilir. Bu durumun önüne geçmek için, birlikte, ancak birkaç denemeden sonra ip uçlarından faydalanmak yönünde bir karar alabilirsiniz. Zorlandığını fark ederseniz çözümü beraber bulmayı deneyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun