Jungle Speed

5 star 5 star

6 Yaş

Kutu Oyunları

Dikkat ve hız gerektiren, ailece oynanabilecek bir parti oyunu.

Künye

  • Tür : Parti, Aile
  • Ortalama Oyun Süresi : 15 Dakika
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 2-10
  • Komponentler/Unsurlar : 80 Kart, 1 Totem, 1 Kural Kitapçığı
  • Geliştirici : Thomas Vuarchex ve Pierric Yakovenko

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Oyun boyunca kartları takip etmek ve eşleşen kartları fark ederek doğru hamleyi yapmak gerekiyor.

Oyun Hakkında

Jungle Speed, simgesel Spidopotamya adasında bulunan Abouloubou kabilesinin liderliğini elde etmek amacıyla oyuncuları mücadele etmeye davet eden bir parti oyunu. Oyunda amaç; eldeki kartları bitiren ilk oyuncu olmak ve kabile şefliğini elde etmek.

Oyunu oynamak oldukça basit, ancak kazanmak hızlı, dikkatli ve atılgan olmayı gerektiriyor. 2-10 kişi ile oynanabilen, yaklaşık olarak 15 dakika kadar süren, kurulumu ve öğrenmesi oldukça kolay bir oyun. Oyunda toplam 80 adet kart var. Önce kartlar karıştırılarak tüm oyunculara eşit sayıda dağıtılır. Daha sonra kabile totemi tüm oyunculara eşit mesafede olacak şekilde masanın merkezine yerleştirilir. Kartları dağıtan kişi oyuna başlar. Sırası gelen oyuncu, önündeki kartlardan birini seçer ve kartı kendine doğru değil, tüm oyuncuların aynı anda görmesini sağlamak amacıyla, masanın merkezine doğru çevirerek açar. Oyuncuların, açtıkları karta diğerlerinden önce bakmaları yasak. Oyunculardan biri masadaki kart ile aynı desende bir kart açana kadar bu böyle devam eder. Aynı desende kart açıldığında ise düello başlar. Totemi ilk kapan düelloyu kazanır.

Totemi yere düşürmek ya da çekiştirmek faul sayılıyor. İki ya da daha fazla oyuncu totemi aynı anda kaparsa, daha fazla parmağı totemin üzerinde olan oyuncu düelloyu kazanır. Totemin üzerindeki parmak sayısı eşitse, totemi aşağıdan tutan kişi galip kabul edilir. Düelloyu kaybeden oyuncu, masada açılmış olan kendi kartları ile birlikte rakibinin kartlarını da alarak kendi destesine ekler. Düello yokken yanlışlıkla toteme dokunan oyuncu ise masadaki tüm açık kartları alarak destesine eklemek zorundadır. Oyun bu kurallar çerçevesinde oyunculardan biri elindeki tüm kartları bitirene kadar devam eder.

Oyundaki bazı kartların diğerlerinden farklı özellikleri var.  İçe bakan oklar kartı tüm oyuncular için totemi kapma yarışını başlatır, totemi kapan oyuncu kartlarını totemin altına yerleştirir. Bir sonraki düelloda kaybeden oyuncu totemin altındaki kartları da almak zorundadır. Dışa bakan oklar kartı gelirse tüm oyuncular sıradaki kartlarını aynı anda açar ve aynı desende kartı olanlar arasında düello gerçekleşir, oyun bir el ilerlemiş olur. Renkli oklu kart ise oyunun kuralını değiştirir ve bir sonraki düelloyu kartların desenleri değil, renkleri belirler. Düello gerçekleştikten sonra tekrar desenler esas alınır.

Ebeveyne Notlar

Jungle Speed oyununda, kartların renklerine ve desenlerine dikkat etmek oldukça önemli. Arka arkaya açılan kartları iyi takip etmek ve desenlerin eşleşmesi durumunda hızlı hareket ederek totemi diğer oyuncudan önce kapmak gerekiyor. Hızlı ve dikkatli olmak oyunun temel unsurları. Tabi bunu yaparken faul yapmamaya dikkat etmek de önemli.

Oyun, belirli bir hız ve dikkat becerisi gerektirdiği için, yaş sınırı 6+ olarak belirlenmiş. Ancak, okuma yazma gerektirmediği ve basit, öğrenilebilir bir yapısı olduğu için daha küçük yaşlardan itibaren de oynanmaya başlanabilir. Farklı yaşlardan oluşan gruplar için oldukça ideal.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunun aile ya da daha geniş gruplar halinde oynanması, oyuncu sayısını artıracağı için çocukları daha dikkatli olmaya ve hızlı hareket etmeye yönlendirecektir. Aynı desene sahip olan kartları takip etmeye çalışmak ise, görsel hafızalarını güçlendirecektir.

Çocuğunuz oyun sırasında hırs yaparak kurallara uymak istemeyebilir. Oyun başlarken kuralları detaylıca açıklayabilir ve kuralların her oyuncu için geçerli olduğunu, onun da herkes gibi kurallara uyması gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Ya da oyunu kaybettiğinde üzülebilir. Önemli olanın kazanmak değil, eğlenmek olduğunu, kaybetmenin kazanma yolunda insana pek çok şey öğrettiğini anlatabilirsiniz.

 

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun