Jenga

4 star 4 star

6 Yaş

Kutu Oyunları

Ahşap bloklardan oluşturulan kuleden yıkılmayacak şekilde parçaların çıkarıldığı ve eklendiği bir puzzle oyunu.

Künye

  • Geliştirici : Hasbro
  • Tür : Denge, Strateji
  • Süre : Ortalama 15 dk
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Oyuncular : 2 ve üzeri
  • Komponentler/Unsurlar : 54 Ahşap Blok, Kural Kitapçığı

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Strateji
Oyuncular kuleden blokları ilk önce rastgele alsalar da, oyun ilerledikçe kulenin yıkılmaması için, en doğru bloğun dikkatlice seçilmesi gerekiyor.
Rakibin hamlelerini takip etmek ve kulenin anlık durumunu göz önünde bulundurmak, alınan bloktan kalacak boşluğun dengeyi nasıl etkileyeceğini hesaplayarak bloğu çekme işlemine konsantre olmak gerekiyor.
Blokları çekerken, acele etmemek ve en uygun anı beklemek gerekiyor.
Oyunu kazanabilmek için önemli noktalarda risk almak ve rakibi zor durumda bırakabilecek hamleler yapmak gerekiyor.

Oyun Hakkında

Bir tür denge ve konsantrasyon oyunu olan Jenga’da amaç, kuledeki doğru bloğu almaktır. Oyun, eşit büyüklükte 54 ahşap bloğun 3’erli gruplar halinde yan yana bir sıra yatay ve bir sıra dikey şekilde dizilmesiyle başlar. Ahşap bloklar bitinceye kadar bu sıralama sürdürülür ve bir kule oluşturulur.

Oyuncular sırayla, en üst ve onun altındaki kat hariç kulenin herhangi bir yerinden bir blok çekerek kulenin en üstüne ekler. Blok çekme sırasında ya da blok yerleştirildikten sonra kule çökerse yerleştiren oyuncu oyunu kaybeder. Bir oyuncu kaybedene kadar bloklar çıkarılıp en üste yerleştirilmeye devam edilir. Kuleyi doğru analiz etmek, blokları dikkatli ve sabırlı bir biçimde yerleştirmek oyunu kazanmak için oldukça önemlidir. Risk hesabı yapmak ve gerektiğinde cesur hamlelerle rakibi zor durumda bırakmak da üstünlük sağlamak için gereklidir.

Ebeveyne Notlar

El göz koordinasyonu ve masa hâkimiyeti oyunun önemli unsurlarıdır. Oyun stratejik yaklaşımı, dikkati, konsantrasyonu, cesareti ve sabrı teşvik ediyor. Takımla oynanan oyunlarda birlikte karar almak elzem olduğu için, değerlendirme becerisini de geliştirebilir. Basit ve hızlı bir oynama sisteminin olması, oyuna ilgi açısından bir avantaj, ancak oyundaki görev çeşitliliğinin az olması bir süreden sonra heyecanın düşmesine neden olabilir.   

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla sabırlı olmak, risk almak ve el becerilerini geliştirmek hakkında konuşabilirsiniz. Bu konularda bir yaklaşım geliştirmek ve tecrübe edinmek, karar alma mekanizmalarının gelişmesinde fayda sağlayacaktır.

Oyunu daha keyifli hale getirmek için Jenga taşlarının üzerine  ‘5 kere tur at’, ‘Mutlu olduğun bir anını anlat’,  ‘annene sarıl’ gibi çeşitli görevler yazabilirsiniz. Taşı kuleyi yıkmadan çeken, karşı taraftan üzerinde yazan görevi yerine getirmesini isteyebilir.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun