Kutu Oyunu
Dünya Kaşifleri

Dünya Kaşifleri

4 star 4 star

10 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların birbirlerine gezegenimiz ve ülkelerle ilgili sorular sorarak yarıştığı, eğlenceli ve öğretici bir kart oyunu.

Künye

  • Tür : Eğitim, Genel Kültür
  • Ortalama Oyun Süresi : 30-45 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2-4 Oyuncu
  • Komponentler/Unsurlar : 240 Adet Oyun Kartı, 18 Adet İlerleme Kartı, 4 Adet Piyon, 4 Adet Skor Kartı, Oyun Alanı, Kalem, Sünger Silgi ve Oyunu anlatan broşür.
  • Geliştirici : CA Games

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Çocuklar ülkelerin başkentleri, milletleri, sanat eserleri, denizleri, adaları, bölgeye özgü canlıları, yerel kıyafetleri, yemekleri, yüzölçümleri ya da dünyanın en büyük yanardağı, mimarisi ile ünlü opera binası, sınırları içinde dağ olmayan ülke gibi bilgilerle genel kültürlerini geliştirebilir.

Oyun Hakkında

Dünya Kaşifleri, genel kültür gelişimini destekleyen, eğitsel içerikli bir aile oyunu. Hedef, kartlar üzerindeki sorulara doğru cevaplar vererek 150 puana ulaşan ilk oyuncu olmak.

Oyun ortalama 40 dakika sürüyor ve en az 2, en fazla 4 kişiyle oynanabiliyor. Oyunda toplam 240 adet oyun kartı, 18 tane de ilerleme kartı bulunuyor. İlerleme kartlarının her birinde, 1’den 6’ ya kadar rakamlardan biri yer alıyor. Oyuncular, ilerleme kartlarındaki rakam kadar ilerleyebiliyorlar. Oyun kartları ise kendi içinde; soru, ödül ve ceza kartları olarak üçe ayrılıyor. Soru kartlarının üzerinde, ülkeler ve dünyamız hakkında hazırlanmış genel sorular yer alıyor. Dört şıktan oluşan cevap seçenekleri içinde doğru olan tik işareti ile belirtilmiş. Sırası gelen oyuncu, çektiği karttaki soruyu ve cevap şıklarını diğer oyuncuya göstermeden okuyarak doğru şıkkı soruyor. Ödül ve ceza kartlarında ise soru kartlarındakinden farklı olarak çoktan seçmeli şıklar bulunmuyor ve oyuncunun doğrudan cevabı söylemesi gerekiyor. Bu kartların bir de puanlı olanları mevcut. Bu kartlarda oyuncuların aldıkları puanlar piyonlarının bulunduğu alana bağlı olarak değişiyor. Ceza kartlarında ise ayrıca, geri gitme ve tur bekleme gibi bazı yönergeler de bulunuyor. 

Oyuna başlamadan önce ilerleme kartları ve oyun kartları ayrı ayrı karıştırılır ve oyun alanında bu kartlar için belirlenmiş yerlere yerleştirilirler. Oyuncular piyonlarını seçip, oyun alanındaki başlangıç noktalarına koyduktan sonra ilerleme kartlarından birer adet kart çekerler. En büyük sayıyı çeken oyuncu oyuna başlar. Herkes piyonunu çekilen karttaki rakam kadar saat yönünde ilerletilir ve kart tekrar destenin arasına koyulur.

İlerlenen karelerin içinde -5, 10, 20 gibi artı ve eksi değere sahip puanlar bulunuyor. Oyuncu artı puanlı bir kareye gelir ve oyun kartındaki soruyu doğru cevaplarsa, piyonun bulunduğu karedeki rakam kadar puan kazanır. Yanlış cevaplarsa, puan alamaz. Piyon eksi puanlı bir kareye gelirse ve oyuncu sorunun cevabını bilirse, puanı olduğu gibi kalır. Bilemezse, karedeki kadar puanı silinir. Ancak bu puanlamalar çekilen kartın ‘Puanlı bir ödül kartı’, ‘Puanlı bir ceza kartı’ ya da ‘Bir Dünya Vatandaşını Kurtar Kartı’ olmasına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Sırası gelen oyuncu ilerleme kartını kendisi çekerken, soruların bulunduğu oyun kartını diğer oyuncu çeker. Soruları cevaplama süresi 30 saniyedir. Bir oyuncu süre tutmakla görevlendirilir. Soruyu cevaplayacak oyuncu, sorunun ve şıkların tekrar okunmasını isteyebilir. Her bir oyuncunun oyun boyunca üç kere soruyu değiştirme hakkı var. Ancak bunun için soruyu soran kişiye 10 puan vermesi gerekiyor. Oyuncular aldıkları puanları skor kartına yazarak, puanlarını hesaplarlar. 150 puana ulaşan ilk oyuncu, oyunu kazanır.

Ebeveyne Notlar

Dünya Kaşifleri; farklı kültürler, coğrafyalar ve gezegenimizle ilgili bilimsel bilgiler sunarak çocukların genel kültürlerinin gelişimine imkân sağlayan bir soru-cevap oyunu.

Oyundaki sorular temelde coğrafya bilgisi gerektiriyor. Sorular genel olarak ortaöğretim seviyesindeki çocukların bilebileceği seviyede. Ancak, ‘Mimarisi ile ünlü opera binası hangi şehirdedir?’, ‘Hangi ülkede dağ yoktur?’, ‘Dünyada 850 farklı dil konuşulan ülke hangisidir?’ gibi bazı sorular daha ileri yaş grubu için daha uygun.

Cevapların doğru bilinme olasılığı, oyunu oynayacak çocukların genel kültür bilgilerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle oyunu satın almadan önce hem çocuğunuzun yaşını hem de genel kültür bilgisini göz önünde bulundurmanızı öneririz. Aksi takdirde, çocuğunuz zorlanırsa sıkılabilir veya kendisini yetersiz ya da başarısız hissedebilir. Öte yandan oyun, coğrafyaya ve farklı kültürlere merakı olan, bu konularda bilgilerini test etmek isteyen veya yeni bilgiler edinmek isteyen çocuklar için de son derece faydalı ve eğlenceli olabilir. 

Oyunun kurallarını anlatan broşür oldukça anlaşılır şekilde hazırlanmış. Ancak hem çekilen karta hem de oyuncuların soruları doğru ve yanlış cevaplamasına göre oyunun ilerleyişi ve oyuncuların alacağı puanlar değişkenlik gösterdiği için kuralları hafızada tutmak başlangıçta zor gelebilir ve çocuğunuz kuralları hatırlamak için broşüre sıklıkla bakmaya ihtiyaç duyulabilir.

Oyun alanı mukavvadan, kartlar kalın kâğıttan, piyonlar ise cam görünümlü plastik malzemeden üretilmiş. Oyuncuların puanları, kutudan çıkan silinebilir kalemle skor kartlarının üstüne yazılıyor ve oyunun sonunda kalemin arkasındaki sünger silgi ile silinebiliyor. Bu, her oyunda puanları yazmak için kâğıt israfının önüne geçmek adına güzel düşünülmüş.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla oyunda geçen ülkelerle ilgili belgeseller izleyebilir ve araştırmalar yapabilirsiniz. Hangi ülkeleri ziyaret etmek istediğini sorup, o ülkeler hakkında sohbet edebilirsiniz.

Oyunda bilgi çeşitliği oldukça fazla. Coğrafya kitaplarında yer almayan veya öncesinde hiç duyulmamış konular da soru olarak çıkabilir. Çocuğunuzu, oyunda ilk kez duyduğu bilgileri araştırmaya teşvik edebilir ve ona bu konuda eşlik edebilirsiniz.

Oyunda soruyu cevaplama süresi 30 saniye olarak belirlenmiş. Ancak bunun için bir zaman sayacı ya da kum saati gibi bir materyal sunulmamış. Oyunda kullanmak için birlikte bir kum saati yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun el becerisinin ve hayal gücünün gelişimini de desteklemiş olursunuz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun