Kutu Oyunu
Dünya Gezegeni

Dünya Gezegeni

4 star 4 star

7 + Yaş

Kutu Oyunu

Astronomi ve coğrafya konularına dair ilgi çekici bilgiler veren ve Güneş sistemindeki hareketleri gözlemle fırsatı sunan üç boyutlu bir göksel mekanikler modeli.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Komponentler/Unsurlar : İklim Gözcüsünün Not Defteri, Bilgi ve Set Kullanım Kitapçığı, Göksel Mekanik Model Tabanı, Mevsim Diskleri, Hava Durumu Etiketleri, Döner Kol, Ay Diskleri, Çift Taraflı Yapışkan, Disk Seti, Dünya Modeli, Güneş Modeli, Ay Modeli.
  • Geliştirici : Clementoni

İçinde Neler Var?

Temalar
  • Eğitici Öğeler
Çocuklar Güneş sistemi, mevsimler, gezegenler, gökyüzü olayları, gündönümleri ve ekinokslar gibi astronomi ve coğrafya konularına dair pek çok bilgi edinebilir ve kuzey ışıklarının oluşumu, küresel ısınma, toprak ve iklim değişiklikleri gibi olayların nedenlerini öğrenebilirler.
Geri dönüştürülmüş malzemelerden tasarlanması ve toprak ile iklim değişikliklerine dikkat çekilerek küresel ısınmanın temel sebepleriyle ilgili bilgiler verilmesi, çocuklarda çevre bilincinin geliştirilmesine destek verebilir.
Çocuklar, verilen bilgileri üç boyutlu planetaryum üzerinde gözlemleyerek, gökyüzünde gerçekleşen olaylar arasındaki sebep ve sonuç ilişkisini kavrayabilirler.

Bilim-Oyun Seti Hakkında

‘Dünya Gezegeni’, çocuklara Güneş-Dünya-Ay sistemine dair bilgileri üç boyutlu bir model aracılığıyla somutlaştırarak öğretmeyi amaçlayan bilimsel bir oyuncak.

Kutunun içinde Güneş-Dünya-Ay sistemini üç boyutlu bir makete dönüştürecek parçalar, bu sistemle ilgili Astronomi ve Coğrafya konularına dair bilgiler içeren bir kitapçık ve çocukların bu alanlarda yapabilecekleri gözlemler ile deneyler konusunda öneriler sunan ve bu gözlemlerin sonuçlarını kaydedebilecekleri bir ‘İklim Gözcüsünün Not Defteri’ bulunuyor.

Üç boyutlu maket üzerinde temel olarak Güneş, Dünya ve Ay’ın yörünge üzerindeki hareketleri canlandırılabiliyor. Dünya hareket ettirildiğinde Güneş’in etrafında dönüyor ve bu sayede mevsimler ve gün dönümleri gözlemlenebiliyor. Bu esnada Dünya üzerindeki kol da Ay’ın, Dünya etrafında dönmesini sağladığı için Ay’ın yıl içindeki konumları ve aldığı şekiller de izlenebiliyor.

Ebeveyne Notlar

‘Dünya Gezegeni’ bilim oyun seti, içinde yaşadığımız Dünya gezegeni ve onun uydusu olan Ay ile yaşam enerjisini aldığı Güneş’in birbirleriyle nasıl etkileştiklerini modelleyerek çocukların kafasında bu bilgileri somutlaştırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda iklimsel olaylar ve bu olaylara etki eden diğer faktörler konusunda farkındalık oluşturarak gezegenimizi korumak için neler yapılabileceği konusunda çocukları bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Bunların yanı sıra, çocukların edindikleri bilgiler pekiştirebilmeleri için rahatlıkla uygulanabilecek aktivite ve deney önerileri de paylaşılıyor. Bu etkinlikler ebeveynler ya da öğretmenler tarafından evde ya da okulda rahatlıkla uygulanabilecek nitelikteler.

Kutu içinden çıkan üç boyutlu modelin yapımı oldukça kolay. Geri dönüşümlü malzeme kullanıldığı için modelin materyal kalitesi orta seviyede. Kırılmaması için biraz dikkatli kullanılması gerekebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla ‘İklim Gözcüsünün Not Defteri’nde yer alan etkinlikleri birlikte yapabilir, yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen kuyruklu yıldız geçişleri, meteor yağmuru, Ay’ın farklı evreleri, Ay ve Güneş tutulmaları gibi olayları gözlemleyerek sonuçları deftere not edebilirsiniz.

Mevsimlerin değişimi ve küresel ısınma gibi konularla ilgili bilgilerin üzerinden birlikte geçebilir, iklim değişikliğine yol açan sebepler, bunlara ilişkin çözümler ve bunların nasıl uygulamaya geçirilebileceği üzerine sohbet edebilirsiniz.

Kuzey ışıkları gibi ilgi çekici gök olaylarıyla ilgili videolar izleyip, çeşitli ışıklarla aynı ambiyansı evde oluşturmaya çalışarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun