Dixit

5 star 5 star

7 Yaş

Kutu Oyunları

Resimler üzerinde yapılan tasvir ve tahminlerle hayal gücünü geliştiren bir oyun.

Künye

  • Yapımcı : Ludmilla
  • Süre : 30-45 dakika
  • Karmaşıklık : Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 2-6
  • Tür : Grup Kart Oyunu
  • Komponentler/Unsurlar : Kutu içeriği 84 resimli kart, 30 puan pulu, 6 piyon, oyuncu rehberi ve kutu içinde kurulu bir oyun tahtasından oluşmaktadır.

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Yaratıcılık
Resimlerden özgün ve yeni anahtar kelimeler üretmek yaratıcılığı güçlendiriyor.
Resimler, kelimeler ve kavramları birbirleriyle ilişkilendirmek ve yorumlayarak anlatmak oyunun temelini oluşturuyor.
Resimleri tanımlayarak doğru anahtar kelimeleri bulmak ve diğer oyuncuların söylediği kelimeleri takip etmek oyunda avantaj kazanmanın en önemli yolu.
Negatif Temalar
  • Korku
Bazı kartların üzerinde küçük yaştaki çocuklar için korkutucu olabilecek canavar tasvirleri bulunmaktadır. Bazı kartlar ise umutsuzluk, kayıp, belirsizlik ve kötü niyet gibi imgeleri çağrıştırabileceği için korkutucu gelebilir.

Oyun Hakkında

Dixit, 2008 yılında Jean-Lois Roubira ve ressam Marie Cardouat tarafından tasarlanan hayal gücüne dayalı 3-6 kişilik bir kart oyunudur. Öğrenmesi kolay bir oyun olmasına rağmen temellerine hâkim olmak ve tam olarak keyif almak için birkaç defa baştan sona oynamak gerekebilir. 

Latince de “o söyledi” anlamına gelen Dixit’te oyuncular sırayla hikâye anlatıcısı kimliğine bürünerek ellerindeki kartları tasvir etmeye çalışırlar. Her oyuncu rastgele dağıtılan altı kart ile oyuna başlar. Sırası gelen oyuncu hikâye anlatıcısı olur ve elindeki kartlardan biri ile eşleşen bir kelime ya da cümle söyledikten sonra seçtiği kartı kapalı bir şekilde masaya koyar. Diğer oyuncular da ellerindeki kartlardan anahtar kelime ile eşleştiğini düşündükleri bir tanesini seçer ve kapalı bir şekilde ortaya koyarlar. Kartlar karıştırılır ve yan yana açılır. Kartlar açılınca hikâye anlatıcısı dışındaki oyuncular, anlatıcının seçtiği kartı tahmin etmeye çalışırlar. Oyunun can alıcı noktası buradadır, çünkü gizli kartı belirleyen anlatıcının puan alabilmesi için en az bir oyuncunun doğru bilmesi, fakat tüm oyuncuların doğru bilmemesi gerekmektedir. Oyuncuların puan vermesinin ardından doğru bilen kişi sayısına göre skorlar hesaplanır ve ortadaki kartlar oyundan çıkarılır.  Oyuncuların birer kart çekmesiyle, yeni el saat yönünde devam eder. 

Ebeveyne Notlar

Oyunun puan kazanma sistemi, oyuncuları, kartla ilgili tanımlama yaparken hayal güçlerini zorlamaya ve stratejik düşünmeye yönlendiriyor. Çağrışımlar temelinde ilerleyen oyun, çocukların zihinlerini aktif kullanmasına, farklı bir zihnin düşünme sistemiyle tanışmasına ve onu anlama kabiliyetinin gelişmesine yardımcı olur. 

Kurulumu basit bir oyun. Ahşap piyonlar dışında yutulabilecek bir parçaiçermiyor. Çocuklar arasında olduğu kadar yetişkinler arasında da popüler olan Dixit, farklı yaş gruplarının tanışıp kaynaşmalarına ve keyifli vakit geçirmelerine aracı olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunda söylenen anahtar kelimeler ve ipuçları üzerinden çocuğunuzla yeni kavramlar ve kelimeler üzerine konuşabilirsiniz.

Tahminlerdeki başarı ve başarısızlıklardan yola çıkarak çağrışımların ve görsel algıların kişilere göre farklılıklar gösterebileceği üzerine konuşabilirsiniz. 

Pek çok sanat akımından ve sanatçıdan izler taşıyan Dixit hikâye kartları üzerindeki tasvirleri inceleyip üzerinde yorumlar yaparak çocuğunuzun resme olan ilgisinin gelişmesine destek verebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun