Colour Code

5 star 5 star

5 Yaş

Kutu Oyunları

Görsel hafıza ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen ödüllü bir oyun.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Oyuncu Sayısı : 1
  • Komponentler/Unsurlar : 18 Kart, 1 Oyun Konsolu, 1 Kullanım Kılavuzu
  • Geliştirici : Smart Games

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Düşünme ve Mantık Yürütme
Görev kitapçığında sunulan desenlerin aynısının yapılabilmesi için şeffaf kartların renk, şekil ve sıra bakımından doğru bir formda üst üste dizilmesi gerekiyor. Bunun için oyuncunun oyun konsoluna yerleştireceği kartları hangi sırayla yerleştireceğini düşünmesi ve karar vermesi gerekiyor.
Görev kitapçığındaki desenlerin birebir aynısının yapılabilmesi için desenlerin renginin ve şeklinin akılda tutulması gerekiyor.
Desenlerin oluşturulabilmesi için dikkatlice incelenmesi ve odaklanılması gerekiyor.
Kartları doğru sırayla üst üste dizmeye çalışmak ve belirli açılarda döndürmek, problem çözme becerisinin gelişimini destekliyor.

Oyun Hakkında

Colour Code, görsel algı ve problem çözme becerilerinin gelişimini destekleyen bir zekâ oyunu.

Oyunda 18 adet şeffaf kart, 1 adet oyun konsolu ve 100 desenden oluşan bir görev kitapçığı bulunuyor. Oyun tek kişiyle oynanıyor. Oyuncunun, üzerinde çeşitli geometrik şekiller bulunan şeffaf kartları belirli bir mantıkta üst üste dizerek, görev kitapçığındaki desenlerin aynısını oluşturması gerekiyor. Görev kitapçığındaki bölümler ve oluşturulması gereken desenler, basitten zora doğru giderek karmaşıklaşıyor. Oyunda herhangi bir süre kısıtlaması yok. Oyuncu, her bir deseni yapabilmek için istediği kadar zaman kullanabiliyor. 

Oyun her ne kadar basit gibi görünse de, pek çok unsura aynı anda dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, görev kitapçığındaki desenleri oluşturabilmek için şeffaf kartları oyun konsoluna hem doğru sırayla hem de doğru açı ve yönde yerleştirmek çok önemli. Bütün bunları yapabilmek için görev kitapçığındaki desenleri görsel olarak hafızada tutmak ve aynı deseni oluşturmak için kartları belirli açılarda çevirmek gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Colour Code, çocukların görsel hafıza, problem çözme, dikkat ve mantık yürütme becerilerinin gelişimini destekleyen eğitici bir oyun. Çocukların bu alanlardaki becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilecek eğlenceli bir egzersiz olarak kullanılabilir. 

Oyunun başlangıç seviyeleri 4 yaş itibariyle oynanabilir. Oyunun temel mantığı basit, ancak kartlardaki desenleri oluşturmak özellikle ilerleyen seviyelerde hiç de kolay değil. 

Geometrik şekillerin bulunduğu şeffaf kartlar ve oyun konsolu dayanıklı sert plastikten yapılmış. Hafif oldukları için kolayca hareket ettirilebiliyorlar. Ancak, oyun konsoluna fazla kartı aynı anda yerleştirmeye çalışmak bazen biraz zor olabiliyor.

Oyunu oynarken oluşturulması gereken desenlerin bulunduğu kılavuza dikkatli bakmak oldukça önemli. Mor ve lacivert gibi bazı renkleri net olarak ayırt etmekte güçlükler yaşanabiliyor. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun zorlandığı anlarda küçük yönlendirmeler yaparak onu motive edebilir, sonuca ulaşması için destekleyebilirsiniz. Zaman zaman siz de zor seviyelerden desenler yapmayı deneyerek ondan destek isteyebilir, sonuca ulaşmak için sarf ettiğiniz çaba ile ona model olabilirsiniz. 

Çocuğunuzla birlikte evinizdeki eşyaların ve sokağınızdaki binaların şekillerini birbirinize sorarak, şekil bilgisini pekiştirebilirsiniz. Eşyaların ve binaların aslında bazı geometrik hesaplamalar ve tasarımların birleşimi olduklarını anlatarak, şekillerin ve geometrinin günlük hayattaki kullanımı üzerine konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun