Codenames (Gizli Eylem)

4 star 4 star

10 Yaş

Kutu Oyunları

İki takımın ipuçları üzerinden kendi takımlarına ait kelimeleri bulmaya çalıştığı rekabetçi bir parti oyunu.

Künye

  • Yapımcı : Vlaada Cvatil
  • Tür : Aile, Parti
  • Süre : 15 dakika
  • Karmaşıklık : Öğrenmesi Kolay
  • Oyuncu Sayısı : 2-8
  • Komponentler/Unsurlar : 16 Ajan Kartı, 1 Çift Yüzlü Ajan Kartı, 7 Görgü Tanığı Kartı, 1 Suikastçı Kartı, 40 Anahtar Kartı, 250 Kelime Kartı, 16 Boş Kelime Kartı, 1 Kart Tutucu, 1 Kural Kitapçığı

Oyun Hakkında

Codenames, akıl yürütme ve tahmin üzerine kurulu 2-8 kişilik bir parti oyunudur. Öğrenmesi kolay ve tekrara düşmeyen tasarımıyla her yaş grubu ile oynanabilecek bir yapıdadır.

Casusluk teması etrafında şekillenen oyunda, oyuncular mavi ve kırmızı olmak üzere iki takıma ayrılır. Her takımdan bir oyuncu yönlendirici (spymaster) görevini üstlenir. Yönlendiriciler masanın bir tarafında, kalan oyuncular diğer tarafında oturur. Oyunda iki takımın da amacı, kod adları üzerinden diğer takımdan önce kendi ajanlarına ulaşabilmektir. Kod adlar, 5’e 5, bir kare oluşturacak şekilde rastgele seçilerek masaya yerleştirilir. Bu kod adları üç farklı role ait olabilir. Oyuncuların bulması gerekenler kendi ajanları, masum görgü tanıkları ve seçildiğinde oyunu sonlandıran suikastçılardır. Hangi kelimenin hangi role ait olduğu yönlendiricilerin rastgele seçtiği ve sadece onların gördüğü anahtar kartında yazar. Bu kart ayrıca kenarındaki renk ile oyuna başlayacak olan takımı da belirler. Oyuna başlayan takımın yönlendiricisi kendi takımının ajanlarını işaret eden bir kelime ve bu kelimenin kaç ajanı işaret edebileceğini belirten bir rakam söyler. İpucu alındıktan sonra takımındaki oyuncular bu ajanları tahmin etmeye çalışır. Bu aşamada dikkatli olmaları gerekmektedir, doğru kelimeleri seçmek ve aralarındaki bağlantıları değerlendirmek çok önemlidir. Çünkü görgü tanıklarına denk gelirlerse sıra karşı takıma geçer. Eğer karşı takımın ajanlarını bulurlarsa hem sıra karşı takıma geçer hem de karşı takım hanesine bir puan yazılır. Suikastçı seçilirse o anda oyun son bulur ve oyunu kaybederler. 

Her ne kadar kutu üzerinde 2-8 kişi arasında oynanabilen bir oyun olarak görünse de 5’ten fazla kişinin katıldığı oyunlar daha eğlenceli olacaktır. Komponent, kalite açısından genel olarak iyi olduğu izlenimini verse de kod ad kartlarının olması gerekenin bir tık altında dayanıklılıkta olduğunu ve zaman içerisinde yıpranabileceğini belirtmekte fayda var.          

Ebeveyne Notlar

Akıl yürütme ve masa hâkimiyeti oyunun önemli unsurlarını oluşturmaktadır. Oyun bu yönüyle kelimeler arasında yeni bağlantılar kurmayı, yaratıcı düşünmeyi ve dikkatli olmayı ön plana çıkarıyor. Takım olabilmek ve kararların birlikte alınması önemlidir. Oyunun içerdiği geniş kelime dağarcığı, oyuncuları yeni kelimeler öğrenmeye teşvik etmektedir. Bu özelliğinden dolayı modüler bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Masaya girecek olan kod adlarını seçerek veya gelen boş kartlara yeni kelimeler yazarak oyunu, oynayacak yaş grubuna ve çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz kelimelere göre uyarlayabilirsiniz. Basit olması ve hızlı oynanabilmesi de kısıtlı zamanı olanlar için büyük bir avantaj sunmaktadır.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla oyunda ilk defa gördüğü kavram ve kelimeler hakkında konuşabilirsiniz. Kelimeleri bilemedikleri ya da kelimeler arasındaki bağlantıyı kuramadıkları durumlarda, oyun sonrasında bunlarla ilgili konuşmak çocukların kelime dağarcığını geliştirmeleri konusunda da faydalı olacaktır. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun