Citadels

4 star 4 star

8 Yaş

Kutu Oyunları

Orta Çağ’da fantastik bir krallığın ileri gelenlerinin en görkemli şehri imar etmeye çalıştığı bir diplomasi ve strateji oyunu

Künye

  • Yapımcı : Bruno Faidutti
  • Tür : Strateji
  • Karmaşıklık : Orta
  • Oyuncu Sayısı : 2-8
  • Komponentler/Unsurlar : 18 Rol Kartı, 80 Yapı Kartı, 8 Referans Kartı, 30 Altın, 1 Ahşap Kral Tacı Figürü, 1 Kural Kitapçığı
  • Ortalama Oyun Süresi : 1 saat

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Dikkat
Diğer oyuncuların hamleleri, kartları ve oyun düzenini yakından izlemek ve oyuncuların hangi binalardan bonus aldıklarını takip etmek dikkatli olmayı gerektiriyor.
Oyuncuların hangi binaları yapmak istediğini, hangi rolleri seçtiğini ve sıradaki hedeflerinin ne olduğunu takip etmek, diğer oyuncuların hareket ve davranışlarını yorumlamayı gerektiriyor.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Suikastçı ve Savaş Lordu gibi rollerin özel güçleri, öldürmek ve yıkmak üzerine kuruludur.
Bazı rollerin yapabildiği hırsızlık ve lanetleme gibi eylemler kötü örnek oluşturabilir.

Oyun Hakkında

Citadels kutu oyunu, Bruno Faidutti tarafından tasarlanan, blöfle ve mantık yürüterek en görkemli şehri inşa etmeyi gerektiren bir strateji oyunudur. Kalabalıklaştıkça keyfi artan oyunlar arasında yer alıyor. 2-8 oyuncu ile oynanabilse de 4 ve üzeri kişiden oluşan gruplara daha keyifli ve sürükleyici bir tecrübe sunmaktadır.

Amaç krallıktaki en büyük, en görkemli şehri inşa edebilmek. Oyuncular gizlice, farklı özelliklere sahip olan Kral, Büyücü, Mimar, Assassin, Hırsız, Komutan, Tüccar ve Papaz rollerinden birisini seçerler. Ardından şehrin ihtiyaçlarını gözeterek, o rolün aksiyonunu gerçekleştirir ve şehrine yatırımlar yaparak puan toplarlar. Ancak dikkatli olmak gerekmektedir. Hiç beklenmedik bir anda Assassin'e sahip oyuncu diğerini öldürebilir veya Komutan rolüne bürünmüş olan yapıları yıkmaya çalışabilir. Oyuna asıl renk katan kısım, rollerin her tur yeniden dağıtılması ve özel güçlerin el değiştirmesidir. Dolayısıyla sıralamadaki konum, oyunu okuma yeteneği ve diğer oyuncuların hangi role sahip olduğunu tahmin etmek oldukça önemlidir.

Oyunun dinamiği, oyuncunun inisiyatif kullanabilmesine ve oyuncular arası ilişkilere dayanmaktadır. Öğrenmesi oldukça kolay, ancak ustalaşması zor olduğu için piyasaya sürüldüğü 2000 yılından bu yana popülerliğini sürdürmüştür. Kurulumunun ve oynama süresinin kısa olması, kısıtlı zamanda kalabalık bir grupla oynamak için güzel bir seçenek olmasını sağlıyor.         

Ebeveyne Notlar

Oyun, stratejik düşünmenin ve sosyal yeteneklerin gelişmesine fayda sağlayabilir. Bir yandan altın ve bina kartlarını en verimli şekilde kullanmaya çalışırken bir yandan da diğer oyuncuların rollerini ve yapacaklarını tahmin etmek gerekiyor. Oyuncularla konuşmak, anlaşmak ve planlar yapmak oyunun önemli bir parçası olduğu için, yeni tanışan kişilerin kaynaşmasını kolaylaştırıcı bir oyun olarak da tercih edilebilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuklarınızla kartlar üzerindeki resimleri inceleyerek Orta Çağ, tarih, mimari ve meslekler üzerine konuşabilirsiniz. Oyunda karakterlerin neden belirli hamleleri yapabildikleri ve bu hamlelerle meslekler arasındaki ilişkiler üzerine de sohbet edebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun