Kutu Oyunları
BrainBox Dünya

BrainBox Dünya

5 star 5 star

10 + Yaş

Kutu Oyunları

Dikkat, odaklanma, hafıza ve genel kültür gelişimini destekleyen eğlenceli bir soru-cevap oyunu.

Künye

  • Tür : Genel Kültür, Zekâ, Hafıza/Kart Oyunu
  • Ortalama Oyun Süresi : 5-10 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : Her Sayıda Oyuncuyla Oynanabilir
  • Komponentler/Unsurlar : 71 Adet Bilgi-Soru Kartı, 1 Adet Kural Kartı, 1 Adet Kum Saati, 1 Adet Zar
  • Geliştirici : The Green Board Game

İçinde Neler Var

Pozitif Kazanımlar
  • Hafıza
Oyuncular, seçtikleri kartların üzerindeki görüntüleri ve bilgileri kısa süre inceleyerek renk, sayı, şekil gibi görsel unsurları akıllarında tutmaya ve bunlarla ilgili soruları cevaplamaya çalışıyorlar. Oyun bu özellikleriyle, çocukların hem görsel hem de kısa süreli hafıza becerilerin gelişmesine destek veriyor.
Oyuncuların kartlardaki bilgileri akıllarında tutabilmek ve sorulara doğru yanıtı verebilmek için çok dikkatli olmaları ve odaklanmaları gerekiyor.
Çocuklar, ülkelerin bayrakları, başkentleri, sınır komşuları ya da denizleri, sanat eserleri, sanatçıları, bölgeye özgü canlıları, yemekleri ve yerel kıyafetleri gibi bilgilerle genel kültürlerini geliştirebilirler.

Oyun Hakkında

BrainBox Dünya, her sayıda katılımcıyla oynanabilecek eğlenceli bir genel kültür ve zekâ oyunu.

Oyunda toplam 71 adet bilgi-soru kartı bulunuyor. Kartların ön yüzünde bir ülkeye ait yazılı ve görsel bilgiler bulunuyor. Oyuncuların kum saatindeki süre kadar kartların resimli tarafını inceleyip, ardından arka yüzündeki bu bilgilerle ilgili soruları doğru cevaplamaları gerekiyor.

Kartların, bilgilerin olduğu resimli yüzünde ülkelerin bayrakları, başkentleri, çevresindeki okyanuslar veya denizler, komşu ülkeleri, önemli sanat eserleri, sanatçıları, bölgeye özgü canlıları, yemekleri ve yerel kıyafetleri gibi bilgiler yer alıyor. Örneğin Zambiya’nın yer aldığı kartta bayrağı, komşu ülkeleri, ülkenin ünlü Viktorya Şelalesi ve Afrika Deniz Kartalı’na ait görüntüler yer alıyor. Arka yüzünde ise ‘Zambiya’nın başkenti neresidir?’, ‘Resimde hangi kuş gösteriliyor?’, ‘Bayrağın üzerinde kaç tane şerit var?’ gibi görsellere ait sorular bulunuyor.

Oyun tek oyuncu için ayrı, iki veya daha fazla oyuncu için ayrı kurallarla oynanıyor. Zar sadece iki veya daha fazla oyuncu ile oynanırken kullanılıyor. Zarın, bildiğimiz klasik zarlardan farklı olarak 1’den 8’e kadar rakamların yazılı olduğu sekiz yüzü var.

Tek oyuncuyla oynanırken; önce oyun için bir süre belirlenir. Oyun kılavuzunda bu süre 5-10 dakika olarak öneriliyor. Oyuncu yanına kalem ve kâğıt alır ve kutudaki kartlardan birini seçer. Kum saatini çevirip, süre bitinceye kadar kartı inceler. Daha sonra kartı çevirir ve arkasındaki 8 soruyu kâğıt üzerinde cevaplamaya çalışır. Tüm soruları doğru cevaplaması durumunda kartı kazanmış olur. Aksi takdirde kart tekrar kutuya koyulur. Önceden belirlenen süre sonunda oyuncunun toplamda kaç kart kazandığı sayılır.

İki veya daha fazla kişi ile oynanıyorsa; süre belirlendikten sonra, yaşı en küçük olan oyuncu kutudan bir adet kart seçerek oyuna başlar. Ardından kum saatini çevirip süreyi başlatır ve yaklaşık 10 saniye olan bu süre bitene kadar kartın resimli yüzünü inceler. Süre bitince kartı yanındaki oyuncuya verir ve zarı atar. Kartı alan oyuncu, zardaki sayıya karşılık gelen soruyu, kartın resimli yüzeyini inceleyen oyuncuya sorar.  Oyuncu soruyu doğru yanıtlarsa kartı kazanır, yanlış cevaplanması durumunda ise kart tekrar kutuya koyulur ve sıra bir sonraki oyuncuya geçer. Belirlemiş olan sürenin sonunda en çok kartı toplayan oyuncu kazanır.

Ebeveyne Notlar

BrainBox Dünya; dikkat, odaklanma, hafıza ve genel kültür becerilerinin gelişimini destekleyen, eğitici bir kart oyunu.

Kuralları son derece basit. Görsellerde çocukların ilgisini çekecek canlı renkler kullanılmış. Malzemelerinin büyük bölümü geri dönüştürülebilen materyallerden üretilmiş.

Oyun çocukları farklı ülke ve kültürlerle tanıştırıyor. Bu yönüyle coğrafyaya ve farklı kültürlere merakı olan, dikkat ve görsel hafıza becerileri geliştirmek isteyen veya bu becerileri geliştirmek konusunda desteğe ihtiyaç duyan çocuklar için oldukça yararlı olabilecek bir oyun. İngilizce versiyonu da mevcut. Bu versiyonu, tüm kazanımlara ek olarak İngilizce dil gelişimini de destekleyebilir.

Öte yandan oyunun ‘Hayvanlar’, ‘Matematik’, ‘İcatlar’ ve ‘Resimlerim’ gibi farklı versiyonları da bulunuyor. Hedeflediği yaş grupları farklılık gösteren bu oyunlar da yine benzer mantıkla oynanıyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla, oyunu oynarken yeni tanıdığı ve merak ettiği ülkelerle ilgili belgeseller izleyebilir ve araştırmalar yapabilirsiniz. Hangi ülkeleri görmek istediğini sorup, o ülkelerle ilgili merak ettiği konuları öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Oyun, temel olarak ülkeler hakkında bilgiler veriyor olsa da kartlarda canlı türleri, spor dalları, yiyecek çeşitleri veya sanat eserleri gibi konularda da görseller mevcut. Bu alanlarda Örneğin Küba kartında ‘Bata Bavulları’ adında bir müzik aleti, Yeni Zelanda kartında ise ‘Kivi Kuşu’ adında bir hayvan resmedilmiş. Çocuğunuzla birlikte oyunda ilk kez duyduğunuz veya gördüğünüz bu içerikleri birlikte araştırabilirsiniz.

Çocuğunuzla, oyun malzemelerinin geri dönüştürülebilen materyallerden üretildiği bilgisini paylaşarak, geri dönüşümün doğa ve gezegenimiz için önemine vurgu yapabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun