Kutu Oyunu
Block Me

Block Me

5 star 5 star

8 + Yaş

Kutu Oyunu

Oyuncuların, piyonu karşı tarafa ilk geçiren olmak için engel taşlarıyla rakibinin önünü kesmeye çalıştığı, stratejik düşünmeyi destekleyen bir zekâ oyunu.

Künye

  • Tür : Strateji
  • Ortalama Oyun Süresi : 20 Dakika
  • Oyuncu Sayısı : 2 - 4
  • Komponentler/Unsurlar : 1 adet ahşap oyun alanı, 4 adet piyon, 4 adet joker engel, 24 adet ahşap engel, malzemeleri koymak için 1 adet kese, oyun kılavuzu.
  • Geliştirici : Redka Akıl Oyunları

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Oyuncunun, sıra kendine geldiğinde, piyonunu mu yoksa engelleri mi kullanacağına karar verirken stratejik düşünmesi gerekiyor.
Elindeki sayılı engel taşıyla rakibinin yolunu olabildiğince uzatabilmek için oyuncunun rakibinin hamlelerini dikkatle takip etmesi gerekiyor.

Oyun Hakkında

‘Block Me’ (Engelle Beni), strateji ve dikkat gerektiren eğlenceli ve zihin geliştirici bir kutu oyunu. Ortalama 20 dakika sürüyor ve en az 2, en fazla 4 kişiyle oynanabiliyor. Hedef, piyon ile oyun alanındaki karelerde ilerleyerek rakibin alanına herkesten önce geçebilmek. Bunun için, rakiplerin karşı tarafa daha önce geçmesine engel olmak, herkese eşit sayıda dağıtılan ahşap engellerle rakibin yolunu kapatarak onun ilerlemesini zorlaştırmak gerekiyor.

Oyunda 2 hareket karesi uzunluğunda ve 4 hareket karesi uzunluğunda olmak üzere iki tür engel taşı bulunuyor. 4 kare uzunluğundaki joker engeller rakibe karşı şansı arttırıyor, ancak her oyuncuda sadece birer adet bulunuyor. Normal engellerin sayısı ise oyuncu sayısına bağlı olarak değişiyor. 2 kişilik oyunda 12’şer adet, 3 kişilik oyunda 8’er adet, 4 kişilik oyunda ise 6’şar adet dağıtılıyor. Oyundaki tüm engeller sadece bir kere kullanılabiliyor, yerleri değiştirilemiyor ve geri alınamıyorlar.

Piyonlar sadece bir kare öne, arkaya, sağa veya sola doğru hareket ettirilebiliyor. Ancak bunun için her piyonun çevresinde en az bir kare boş alan bırakılması gerekiyor. Aksi takdirde oyunda ilerlemek mümkün olmuyor ve tıkanıyor. Önünde engel varsa, piyon engelin çevresinden dolaşarak ilerliyor. Oyuncuların piyonları karşı karşıya gelir ve aralarında engel bulunmazsa, sıra kendisinde olan oyuncu piyonunu rakip oyuncunun piyonunun üstünden atlatarak ilerletebiliyor. Ancak rakip oyuncunun piyonunun arkasında engel varsa, piyonun sağına veya soluna yerleştirebiliyor. İkiden fazla oyunculuyla oynandığı takdirde, birden fazla piyonun üzerinden atlanamıyor. İkinci bir piyonla karşı karşıya gelindiği zaman piyonun etrafından ilerlemek gerekiyor.

Her oyuncu, joker ve normal engelleri kendi tarafındaki engel bölmesine, piyonu da önündeki karelerin ilk sırasının ortasına yerleştiriyor. Oyun, kura yöntemiyle başlatılıyor. Oyuncuların iki hamle seçeneği bulunuyor; piyonu oynatmak ya da engel kullanmak. İki hamle birlikte yapılamıyor. Oyuncuların engelleri bittiğinde, oyuna sadece piyonla devam edilebiliyor.

Ebeveyne Notlar

Block Me, çocukların oyun oynarken stratejik düşünme ve dikkat becerilerini geliştirebilecekleri, engelleri aşmaya dayalı bir zekâ oyunu. Rekabeti ve mücadeleyi seven çocuklar için güzel bir oyun alternatifi.

Oyuncunun, hedefine ulaşmak için engeli kullanmayı mı yoksa piyonu ilerletmeyi mi tercih edeceğine karar vermesi, bunun için de rakibin hamlelerini dikkatli şekilde takip etmesi, sürekli yolunu uzatacak yeni stratejiler ve çözümler üretmesi gerekiyor. Bu adımlar için oyuncunun aynı anda birçok faktörü göz önünde bulundurması, dikkatli olması ve birden fazla çözüm üretmesi önem taşıyor. Bu nedenle önerdiğimiz yaşın altında olan ve strateji oluşturmayı gerektiren oyunlarla yeni tanışan çocuklar, oyunu oynarken başlangıçta biraz zorlanabilirler. Ancak, pes etmeyip devam ederlerse birçok becerilerini geliştirme fırsatı bulabilirler.   

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu çocuğunuzla birlikte inceleyip, nasıl oynanacağını öğrenmesi konusunda ona destek verebilirsiniz. Sizler de çocuğunuza eşlik ederek oyunun eğlencesinden ve kazanımlarından faydalanabilirsiniz. Zorlandığı zamanlarda dolaylı yönlendirmelerle ona yardımcı olabilirsiniz.

‘Hedefimize ulaşmak için önümüze çıkan engellerle nasıl mücadele etmeliyiz?’ diye sorarak çocuğunuzun sorunlarla baş etme becerisi üzerine sohbet edebilir, mücadele etmenin ve planlı olmanın ona katacağı kazanımları anlatabilirsiniz. Bu sohbeti yaparken çocuğunuzun yaş grubunu dikkate almanız önemli.

Çocuğunuz oyuna alışmışsa zorluk derecesini biraz daha arttırmak için hamle sırası hangi oyuncudaysa hamleyi yapana kadar şarkı söyleme kuralı ekleyebilirsiniz. Böylelikle aynı anda hem hamleyi düşünmek hem de şarkı söylemek gerektiği için dikkat ve odaklanma becerisinin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun