Arkerobox Eğitici Kazı Setleri

4 star 4 star

7 Yaş

Kutu Oyunları

Kültürel miraslarımıza yönelik farkındalık oluşturmayı ve sorumluluk bilinci geliştirmeyi hedefleyen eğitici kazı setleri.

Künye

  • Tür : Eğitici
  • Geliştirici : Arkerobox

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Türkiye’nin arkeolojik sahaları, tarihi özellikleri, kültürel mirasları ve arkeoloji bilimi hakkında bilgiler veriyor.
Kültürel miraslarımızı korumaya ve sahip çıkmaya yönelik farkındalık oluşturacak ve sorumluluk bilinci geliştirecek öğeler barındırıyor.
Çocukların tarihi kalıntıları bulmak için kazı bloğunda yapmaları gereken kazı çalışması, ince motor becerilerinin gelişimini destekliyor.

Eğitim Seti Hakkında

Çocukların keşfederek ve deneyimleyerek öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanan Arkerobox, kültürel miraslarımıza yönelik farkındalık oluşturmayı ve bu alanda sorumluluk bilinci geliştirmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra arkeoloji bilimine ilgiyi artırmayı, motor becerilerini geliştirmeyi ve çocukları sanal dünyadan bir süre ayırarak keyifli vakit geçirmelerini sağlamayı hedefliyor.

İstanbul, Göbeklitepe, Kral Şuppiluliuma, Efes, Orhun Yazıtları gibi farklı temaların işlendiği kazı setlerinde, çocukların birer arkeolog gibi kazı yapmasına yardımcı olacak bir adet kazı bloğu, kazma işlemi için gerekli olan malzemeler, bilgilendirici el kitabı ve eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak bir harita oyunu bulunuyor.

Ebeveyne Notlar

Türkiye’nin arkeolojik sahaları, tarihi özellikleri ve kültürel mirasları hakkında verilen bilgiler, çocukların genel kültürünü zenginleştirecek ve arkeolojinin önemi hakkında farkındalık kazanmasını destekleyecek nitelikte. 

Çocukların tarihi kalıntıları bulmak için kazı bloğunda yapmaları gereken kazı çalışması, onların hem merak duygusunun beslenmesine hem de sabır, kararlılık ve problem çözme gibi becerilerinin gelişimine katkıda bulunabilir. Verilen yönergeler, çocukları düşünme, yorumlama, dikkat ve hafıza gibi becerilerini kullanmaya yönlendiriyor ve ince motor becerilerinin gelişimini destekliyor.  Harita oyunu, çocukların el kitabından edindikleri bilgileri pekiştirmelerine yardımcı olacak nitelikte. Set içinde bulunan boyama sayfası, çocukların verilen sayfadaki eseri renklendirmesine imkân tanıyor.  

Çocukların eğlenerek bilgi edinebilecekleri bu setler, 5 yaş ve üstüne hitap ederken, keşfedilen eserin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmaya yönlendiren “Deneyim Kartları” ise daha büyük yaş grubu için uygun. 7 yaşından itibaren okuma-yazma becerileri gelişmeye başlayan çocuklar, internette daha fazla vakit geçirirler. Ancak, bu yaş grubu çocukların güvenli internet ve teknoloji kullanımına dair bilgileri pek yeterli değildir. Çocukların keşfettikleri eserleri sosyal medya üzerinden paylaşımları ebeveynlerinin kontrolünde olmalıdır.

Çocukların öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri ve günlük yaşamlarında kullanabilmeleri için, kendilerine verilen bilgileri anlayabilecek ve hatırlayabilecek bilişsel beceriye sahip olmaları gerekir. 5 yaşında, geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki farkı tam olarak ayırt edemeyebilirler ve tarihsel konuları anlama ve bunları bir bağlama oturtma konusunda yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu durum, çocukların eğitim setlerinde yer alan yeni ve detaylı bilgileri öğrenme ve öğrendiklerini pekiştirme hedefini gerçekçi kılmıyor. Çocuklar geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki ayrımı 7 yaş itibariyle net olarak anlayabilirler.

Çocukların bilgilerini pekiştirmek amacıyla tasarlanan “Harita Oyunu” içinde yer alan bazı sorular, belirtilen yaş grubunun bilgi seviyesinin üzerindedir. Örneğin: ‘Yerli insansız hava aracımızın adı nedir? Dünyanın ilk haritasını çizen ünlü Türk denizcisi kimdir?’ Arkeoloji ile ilgili olmayan sorular da yer alıyor. Örneğin:Nüfus cüzdanına bakarak hangi bilgileri öğrenebiliriz; 3 tane söyle’ ya da Cumhuriyet Bayramı hangi tarihte kutlanır?’

Bu haliyle eğitim setinde eğitici amaç ön plana çıkmış, eğlence ise geri planda kalmış. Bu durum, harita oyunun eğlenceli yönünü biraz baskılamış ve çocuk açısından takip edebilirliğini güçleştirmiş. 

ÇİÇEK Öneriyor

Eğitim setlerini bir aile aktivitesine çevirebilir, kazı işlemlerini birlikte yapabilirsiniz.

“Harita Oyunu”ndaki soruları birbirinize sorarak aile içinde bir yarışma düzenleyebilir, edindiğiniz bilgilerin pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Kültürel miraslarımıza yönelik araştırmalar yapabilir, tarihi yerlere geziler düzenleyebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun