Yazıyı Bulan Çocuk

4 star 4 star

9 Yaş

Kitaplar

Yazı gibi, Sümerlerin tarihe damga vuran icatlarını ve yazının kültürleri ölümsüzleştirdiği fikrini işleyen sürükleyici bir tarihsel kurgu roman.

Künye

  • Tür : Roman
  • Yazar : Sinan Yaşar
  • Yayınevi : Fom Kitap
  • Sayfa Sayısı : 120
  • Yayın Tarihi : 2020
  • ISBN : 9786059166775

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Başka Kültürler ve Gelenekler
Kitapta, günümüzden binlerce yıl öncesine gidilerek, Fırat kıyılarında kurulmuş olan bir yandan kabilelerdeki, diğer yandan gelişmiş Sümer kent devletlerindeki yaşamın nasıl olduğu aktarılıyor.
Sümerlerin buluşları ve tarihi öğeler, dönemin yaşam tarzı içine harmanlanarak akıcı bir kurgu içinde sunulmuş.
Kitabın ana karakteri Beyaz Bulut, Sümerli Balulu’nun yardımıyla ilk yazıyı geliştirir.

Kitap Hakkında

Kitapta, hikâyenin anlatıcısı olan Beyaz Bulut tarafından aktarılan kabilesindeki yaşama tanıklık ediyor ve olağanüstü macerasına ortak oluyoruz. 

9 yaşındaki Beyaz Bulut’un köyü bir yangında yok olur. Köy halkı yangından kurtulmaya çalışırken, küçük kız ailesinden ayrı düşer ve ormanda kaybolur. Acıkınca, karşısına çıkan daha önce hiç görmediği bir ağaçtaki hiç bilmediği bir meyveyle karnını doyurur. Ertesi gün, ailesine neler olduğunu anlayabilmek için çıktığı ağacın tepesinden düşer. Uyandığında, kendisini yaralı bir halde, yaşlı bir kadının kulübesinde bulur. Yaşlı kadın bilge biridir, kızı iyileştirir. Beyaz Bulut kendine geldiğinde yaşlı kadın, ona yediği gizemli meyvenin sırrını açıklar; Beyaz Bulut artık ölümsüzdür. 

Beyaz Bulut, ailesini yeniden bulmak için Fırat Nehri kıyısındaki Uruk kentine gider ve Sümerler ile tanışır. Küçük kız, ilk defa gördüğü şehir ortamında tekerlek, sulama kanalları, takvim gibi Sümerlerin buluşlarıyla tanışır. Kendisi de yazı fikri üzerine düşünür. Ailesini bulmak için kralın gözüne girmek isteyen Beyaz Bulut, krala yazıdan bahseder ve onun sayesinde nasıl ölümsüz olabileceğini anlatır. Kralın büyük takdirini kazanarak sonunda ailesine kavuşur ve ölümsüz yaşamının tadını günümüze dek çıkarır. 

Ebeveyne Notlar

İnsanlık tarihine damgasını vuran Sümer icatlarını ve yazının kültürlere kazandırdığı ölümsüzlük fikrini işleyen roman, okurlarına o dönemdeki yaşantıya tanıklık etme şansı veriyor. Yazar, bizleri Sümerlerin yaşadığı döneme, ilk şehir devletlerine, gündelik hayatın henüz doğadan kopmadığı, büyük keşiflerin yapıldığı çağlara götürüyor. Yazının, insana ve kültürlere ölümsüzlük getiren çok önemli bir keşif olduğunun altını çiziyor. 

Fantastik öykünün içinde Sümerlere ve dönemin yaşantısına dair tarihi bilgilere de yer veren kitap, çocukların Sümerlerin buluşlarını öğrenmesini sağlayacak ve ayrıca tarihe, başka kültürlere ve dünyayı gezerek öğrenmeye merak duymasını teşvik edebilecek ilgi çekici bir kurgu roman. 

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla Sümerlerin yaşadığı dönemi araştırarak, kitaptaki hangi öğenin kurgu, hangilerinin gerçek olduğunu konuşabilirsiniz. Kitaptan yola çıkarak, insanlık tarihine damgasını vuran başka hangi önemli buluşlar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kitapta yer verilen fiziksel ölümsüzlük ile yazının getirdiği kültürel/fikri ölümsüzlük kavramları üzerine konuşabilir, yazılı tarihin bizlere neler kattığı üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun