Victor'un Balkabakları

5 star 5 star

5 Yaş

Kitaplar

Köyünde yaşayan Victor’un ektiği çekirdeklerin balkabağına dönüşme sürecinde sabretmeyi, yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrendiği masalsı bir öykü.

Künye

  • Tür : Masal
  • Yazar : Leyla Aslan Ünlübay
  • Resimleyen : Mısra Karahan
  • Sayfa Sayısı : 32
  • Yayınevi : Paraşüt Kitap
  • Yayın Yılı : 2020
  • ISBN : 9786058038936

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Sabır
Victor, Esime ninenin kendisine verdiği çekirdekleri toprağa eker. Balkabaklarının büyümesini beklerken, sabretmeyi öğrenir.
Victor her sabah yardım etmek için komşusu Esime ninenin kapısını çalar. Bazen inekleri sağar, bazen çapa yapar, bazen de sebzeleri sular.
Esime nine ile Victor, büyüyen balkabaklarını toplayıp tüm köye dağıtır.
Victor, kimsenin aklına gelmeyen sorular soran ve kimsenin bulamadığı cevaplar arayan bir çocuktur.

Kitap Hakkında

Kitap, toprağa ektiği çekirdeklerden bütün köye yetecek kadar balkabağı yetiştiren Victor’un sabretmeyi öğrenmesinin öyküsünü anlatıyor.

Victor, köyünde doğal bir yaşam süren, hayal kurmayı seven, meraklı bir çocuktur. Her gün komşusu Esime ninenin kapısını çalar ve "Bugün ne yapacağız?" diye sorarak Esime nineye ihtiyacı olan her konuda yardım eder; bazen süt sağar, bazen çapa yapar, bazen de sebzeleri sular.

Esime nine bir gün Victor’a toprağa balkabağı ekeceklerini söyler. Çekirdekleri Victor’a verir ve yetişince bunların iki koca balkabağı olacağını söyler. Çekirdekleri eken Victor sabah, öğlen, akşam ve devam eden günlerde heyecanla balkabaklarını görmeyi bekler. Fakat çekirdekler bir türlü balkabağına dönüşmez. Esime nine, bu duruma çok üzülen Victor'a sabretmesi gerektiğini söyler. Çünkü tohumlar ekildikten sonra toprakta kendilerine yer edinecekler; güneşle, rüzgârla, yağmurla beslenip büyüyecekler ve mevsimi geldiğinde ancak balkabaklarına dönüşeceklerdir. Bunun bir sabır işi olduğunu, balkabaklarının sonbahar mevsiminde olgunlaşacağını ve beklemesi gerektiğini anlatır. Böylece Victor beklemeye başlar ve aylar sonra, nihayet iki balkabağının büyüdüğünü görür.

Esime nine balkabaklarından birini Victor’a hediye eder. Victor, annesinin yardımıyla balkabaklarının içindeki çekirdekleri çıkarır ve Esime ninenin yanına gider. Ona, elindeki tohumları ekerse tüm köye yetecek kadar balkabağı olacağını söyler. Birlikte Esime ninenin tarlasına giderek çekirdekleri ekerler. Esime nine çekirdekleri toprağa atarken Victor'a "Kurda, kuşa, aşa..." diye tekrar etmesini söyler. Victor bunun ne demek olduğunu anlamaz ve "Neden?" diye sorar. Esime nine, "Çünkü Victor, bu tohumlarda kurdun da payı var, kuşun da. Onlar payını alınca kalanı bizim aşımız olacak" der. Victor Esime Nine’nin ona söylediği şekilde tekrarlar. Bunu duyan kurtlar ve kuşlar gelip kendi paylarını alırlar. Ardından tohumlar toprakta kendilerine yer bulur. Güneş açar, rüzgâr eser, yağmur yağar ve aylar sonra tekrar sonbahar geldiğinde Esime ninenin tarlası turuncuya bürünür. Victor ve Esime nine balkabaklarını tek tek toplayıp tüm köye dağıtır.

Ebeveyne Notlar

Kitap, ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak için çalışmalar yapan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu Victor Ananias’in çocukluğunda yaşadıklarından esinlenilerek yazılmış. Yazarı da Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan Ünlübay. Kitap, çocuklara ekolojik yaşam konusunda rehberlik etmesi amacıyla hazırlanmış.  

Kitapta masalsı bir dil ile sabrın, emek vermenin, paylaşmanın ve bir şeyi birlikte çoğaltmanın önemi anlatılmış. Çizimler ve kullanılan pastel renklerle köy hayatı, orada yaşayan insanlar, hayvanlar ve doğa olduğu gibi, başarılı şekilde yansıtılmış. 

Victor ve Esime ninenin öyküsünü okuyan çocuklar, köy yaşamıyla ilgili bilgi edinebilir; doğanın bir dengesinin, tohumun bir döngüsünün ve her şeyin bir zamanının olduğunu, buna uyulup sabırla beklendiğinde toprağın ne büyük bir bereket sunabileceğini öğrenebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Birlikte kitabı okurken çocuğunuza “Balkabakları toprağın altından çıkmayınca Victor ne hissetmiştir?”, “Çekirdeklerin büyüyüp filizlenmesi için nelere ihtiyaç var?”, “Balkabaklarının yetişme mevsimi hangisiymiş?” gibi sorular yönelterek, kitaba olan ilgisini artırabilir ve öğrendiği bilgileri pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Evinizde tükettiğiniz sebze ve meyvelerin çekirdeklerini toplayabilir, çocuğunuzla birlikte bu çekirdeklerin hangi mevsimlerde toprağa ekilmesi gerektiğini araştırabilir ve uygun büyüklükte bir kap içinde toprağa ekebilirsiniz. Çocuğunuza sulama görevini vererek, bitkinin büyümesini gözlemlemesi için fırsat oluşturabilir ve hem doğanın döngüsünü tanımasını hem de sorumluluk bilinci geliştirmesini destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuza, Esime ninenin çekirdeklerde kuşların da payının olduğunu söylediğini hatırlatarak, kuşların çekirdek, mısır, fındık ve fıstık gibi besinleri yiyebildiğini anlatabilir, ardından pencerenizin önüne kuşların yemesi için bu besinleri koyabileceğiniz bir kutu ya da yemlik yerleştirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun