Kitaplar
Uçan Kız Volante

Uçan Kız Volante

4 star 4 star

8 + Yaş

Kitaplar

Ortanca çocuk olarak iki kardeş arasında sıkıştığını ve yeterli ilgi görmediğini düşünen, ailesi tarafından anlaşıldığını ve sevildiğini hissetmek isteyen küçük kız Volante’nin öyküsü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Karin Karakaşlı
  • Resimleyen : Merve Atılgan
  • Sayfa Sayısı : 88
  • Yayınevi : Günışığı Kitaplığı
  • Yayın Yılı : 2018
  • ISBN : 9786059405744

İçinde Neler Var

Pozitif Kazanımlar
  • Empati
Ailesi, Volatante’nin havaalanında kendilerine kızıp kaçmasından sonra, günlük telaş içinde onu ihmal ettiklerini ve yeteri kadar anlayıp takdir edemediklerini fark eder. Tüm aile üyeleri onunla empati kurup duygularını anlayarak, Volante’yi çok sevdiklerini ve önemsediklerini gösterir ve onun resim yapma becerisini desteklerler.
Volante’nin annesi, iş yoğunluğu ve evin küçük çocuğu Paulo’nun bakımı nedeniyle diğer çocuklarına karşı ilgi ve tahammülünü kaybeder. Sürekli hayallere daldığı için Volante’yi eleştirir. Bu tutumu, Volante’nin kendisini yetersiz, hatalı ve suçlu hissetmesine neden olur. Volante kendisini ablası ile kardeşi arasında sıkışmış ve ebeveynleri tarafından unutulmuş hisseder. Havaalanında yaşadıkları olay sonrasında, konuşarak ve birbirlerini anlamaya çalışarak problemleri çözerler.
Volante hayal kurmayı çok sever. Derste, parkta, uykuya dalmadan önce, ailece yemeğe oturduklarında dahi hayallere dalar. Hayal gücünü kullanarak rengarenk resimler yapar.
Volante yeni insanlarla tanışmayı sever ve onların hayatlarını merak eder. Havaalanında Eşlin ve Massimo amca ile tanışır, onların hayatları hakkında bilgi edinmek ister.
Volante, Eşlin ile tanıştığında ailesinin yanından kaçtığını söylemez. Ablasının kardeşiyle biraz yalnız kalmak istediğini, kendisinin de bir şeyler içmek için bir yer aradığını anlatır. Fakat yalanı ortaya çıkınca gerçekleri paylaşmak zorunda kalır. Eşlin ile gerçekleri paylaştığında yargılanmadığını gören Volante, çekinmeden Massimo amcaya gerçekleri anlatır.
Hassas Temalar
  • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Havaalanında ailesinin kendisiyle ilgilenmediğini düşünen Volante, onların yanından kaçar. Havaalanında tanıştığı Eşlin’e ailesinin yanından kaçtığını söylemez. Eve döndüğünde büyükannesi de küçükken evden kaçtığını anlatır ve bazen bu kaçışların, insana doğruyu görmesi için yardımcı olabileceğini belirtir.

Kitap Hakkında

Öykünün ana karakteri Volante, her an her yerde hayal kurmayı çok seven, hayal gücünü resim yeteneğiyle birleştiren, meraklı bir kız çocuğudur. Ailenin ortanca çocuğu olarak ablası Tessa ile küçük kardeşi Paulo arasında sıkışıp kaldığını ve annesi tarafından ihmal edindiğini düşünür. Paulo’nun yaramazlıklarından dolayı sürekli yorgun olan annesinin gergin ruh hali Volante’ye yansımaktadır. Ablasını mükemmel, kibar, başarılı, ama bir o kadar da gıcık bulur. Ablası sanki Volante’nin yapamadığı şeyleri göstermek için doğmuştur. Volante kendisini hep onunla kıyaslar ve kendisini yetersiz hisseder.

Bir gün, Volante ile ailesi şehir dışındaki büyükannesini ziyaret etmeye karar verirler. Havaalanında uçak beklerken Volante çok sıkılır. İsminin “uçan kişi” anlamına gelmesinden de cesaret alarak uçtuğunu hayal eder. Ama bu güzel hayali, annesinin Volante’den Paulo’nun su termosunu istemesi üzerine bölünür. O da bu hayalini çizmeye ve tabletine bakmaya başlar. Ancak çok odaklandığı için uçağa biniş anonsunu duymaz ve ailesinin kalkıp uçağa gittiğini fark etmez. Durumu anladığında ise unutulduğu için çok üzülür ve öfkelenir. Çantasına tabletini koyduğu gibi ters yöne doğru koşar. Bu arada Eşlin isimli İrlandalı bir yazarla çarpışır ve tanışırlar. Volante Eşlin’e ailesinin yanından kaçtığını söylemez. Ablasının kardeşiyle biraz yalnız kalmak istediğini ve kendisinin de bir şeyler içmek için bir yer aradığını belirtir. Birlikte bir kafeye oturup sohbet ederler. Eşlin Volante’nin havaalanında kendini uçarken resmettiği çizimini çok beğenir. Resimde ailesi de olduğu için Volante gerçekleri açıklamak zorunda kalır ve yalan söylediği için özür diler. Sohbet ederlerken Volante’nin kayıp anonsunu duyarlar. Volante kendisini gördüğünü kimseye haber vermemesi için Eşlin’den söz vermesini ister. Eşlin ise kendisinden zor bir şey istediğini, ailesinin şu an onu çok merak ettiğini söyler. Ama Volante’nin mutsuzluğunu görünce onunla bir anlaşma yapar. Volante’den havaalanının dışına çıkmaması için söz vermesini ister ve uçak saatine daha çok olduğu için onu uzaktan izleyeceğini belirtir. Volante Eşlin’e çizdiği resmi hediye ederek onun yanından ayrılır. Tanınmamak için tuvalete girip üstünü değiştirir.  Biraz da tuvalette gördüğü Nijeryalı temizlik görevlisiyle sohbet eder. Dışarıya çıktığında ise yalnızlıktan sıkıldığı için sohbet edecek birilerini arar. Gözleri gazetesini okuyan Massimo amcaya takılır. Bir yandan da annesinin sözleri gelir aklına: “Farklı insanlarla tanışman güzel, ama seni rahatsız eden bir durum ya da istemediğin bir şey olduğu takdirde buna izin vermemelisin.” Şansını denemek ister ve Massimo amca’nın yanına gider. Massimo amca her ne kadar ilk başta sohbet etmeye gönüllü olmasa da Volante’nin sohbeti onun hoşuna gider ve konuşmaya başlarlar. Volante ailesinin yanından kaçtığını bir sır olarak Massimo amca ile paylaşır. Onun öfkeleneceğini düşünürken, sakince kendisini dinlediğini görünce rahatlar. Son zamanlarda evde yaşadıklarını anlatır. Onunla sohbeti sırasında ailesiyle geçirdiği sıcak anları hatırlar ve ailesini ne kadar çok özlediğini fark eder. Ailesinin çok korkmuş olabileceğini düşünür. Bu arada yine bir anons duyulur. Bu kez anonsu yapan Volante’nin annesi, babası ve kardeşleridir. Aile üyeleri onu çok özlediklerini ve merak ettiklerini söyleyerek özür diler ve ondan dönmesini isterler.

Massimo amca ile ailesinin yanına giden Volante hepsine sarılır ve onları ne kadar çok sevdiğini fark eder. Onu izleyen Eşlin’e de uzaktan öpücük gönderir. Büyükannesine gittikleri zaman, büyükannesi kimsenin bilmediği benzer bir anısını anlatır. Küçükken o da, annesi dondurma almadığı için evden kaçmıştır. Sonra da bu olaydan çıkardığı dersi paylaşır: “Kaçmak, insana aslında bir yeri terk ederek çözebileceği bir şey olmadığını gösterir. O yüzden mutlaka geri dönersin. Ama arkanda bıraktığın yerde de değişiklik olur. Döndüğünde kimseyi ve hiçbir şeyi aynı bulamazsın.”

Annesi ile babası Volante’ye içinde rengarenk farklı boya kalemleri ile resim defterlerinin olduğu büyük bir paket hediye eder ve Volante’nin resim yapmasından çok mutlu olduklarını söylerler. Volante, sevgiye ve anlaşılmaya duyduğu ihtiyacın ailesi tarafından anlaşıldığını hisseder ve çok mutlu olur. Artık kendisini ablasıyla kıyaslamaz ve kendisini yetersiz hissetmez. Volante, düzenli olarak Massimo amca ve Eşlin ile haberleşmeye devam eder. Eşlin onun resmini panosuna astığını ve ondan esinlenerek Uçan Kız Volante isimli bir kitap yazacağını söyler.

Ebeveyne Notlar

Kitap, her insanın sevdikleri tarafından anlaşılmaya ve sevildiğini hissetmeye ihtiyacı olduğu mesajını veriyor. Volante’nin annesi, iş yoğunluğu ve evin küçük çocuğu Paulo’nun bakımı nedeniyle diğer çocuklarına karşı ilgi ve tahammülünü kaybediyor. Takındığı eleştirel tutum, Volante’nin kendisini yetersiz, hatalı ve suçlu hissetmesine neden oluyor. Volante kendisini ablası ile kardeşi arasında sıkışmış ve ebeveynleri tarafından unutulmuş hissediyor. Kitap, Volante’nin yaşadığı bu duygularla, ortanca çocukların yaşadıklarına ışık tutuyor. Bu açıdan çocukların kardeşlik ilişkilerini tekrar gözden geçirmelerini ve birbirlerine empatiyle yaklaşmalarını destekleyebilecek bir öykü. Ebeveynlerde de, her bir çocuğuyla olan ilişkisini dengede tutması gerektiği konusunda farkındalık oluşturabilir.

Volante’nin, havaalanında tanıştığı insanlarla kendi ilgi alanları üzerine yaptığı sohbetler, yetenekleri ve yapmaktan hoşlandığı şeyler konusunda özgüven kazanmasını sağlıyor.  Ailesi de geç de olsa onun hayal gücünü ve resim yeteneğini fark ediyor ve onu destekliyor. Hikâyenin bu bölümleri, çocukların kendi potansiyellerini fark etmeleri ve ailelerin de çocuklarını bu konuda cesaretlendirmeleri için teşvik edici olabilir. Çocukların duygularına eşlik eden bu kitap, ailelerine karşı hissettiklerini tanımlamak konusunda onlara yardımcı olabilir.

Öte yandan, ailesiyle havaalanında tekrar bir araya geldiğinde ailesinin Volante’ye daha çok ilgi göstermesi ve yine büyükannenin de benzer bir hikayesinin olduğunu anlatarak, bazı şeylerin değerini anlayabilmek için bunların yaşanabileceğini söylemesi, çocuklarda her istediğini yerine getirmek için kaçmanın bir çözüm olduğu algısını oluşturabilir. Volante ile büyükannenin kaçtıkları zaman kötü bir durumla karşılaşmamaları, çocuklara bunun zararsız olduğunu düşündürebilir. Bu nedenle çocuğunuza kaçmanın bir çözüm getirmeyeceğini, hatta pek çok olumsuz şey yaşanmasına neden olabileceğini anlatmanız önem taşıyor.

Volante meraklı bir karakter olduğu için havaalanında yeni insanlarla tanışıyor. Tanıştığı insanlar onunla empati kurarak Volante’ye kendini iyi hissettiriyor. Bu konuda da her zaman olumlu örnekler yaşanmayabileceğine dikkat çekerek, çocuğunuzu Volante’nin annesinin “Farklı insanlarla tanışman güzel, ama seni rahatsız eden bir durum ya da istemediğin bir şey olduğu takdirde buna izin vermemelisin” sözleri ile uyarabilirsiniz.

Volante’nin çoğu zaman tablette oyun oynayarak vakit geçiriyor olması ve bunun bir zararının olmadığını söylemesi, ekran kullanımıyla ilgili çocuklara olumsuz örnek olabilir.  Bilgisayarda çok fazla oyun oynamanın zararları ve ekran süresiyle ilgili çocuğunuzla konuşmanız faydalı olacaktır. 

Eşlin ile tanıştıklarında Volante’nin yalan söylemesi çocuklara olumsuz örnek olabilir. Ancak yalanının ortaya çıkmasıyla gerçekleri açıklamak zorunda kalması, çocuklara yalanların mutlaka ortaya çıkacağı, bu nedenle yalan söylememek gerektiği mesajını veriyor. Eşlin ile Massimo amcanın Volante’ye tepki vermeden, onu anlamaya ve dinlemeye çalışmaları da ebeveynler için olumlu örnek sunuyor. Çünkü, çocuklar genellikle kendilerine kızılacağını ya da eleştirileceklerini düşündükleri zaman yalan söyleme ihtiyacı duyarlar.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, Volante gibi sevilmediğini, anlaşılmadığını düşündüğü; suçlu, üzgün hissettiği zamanlar olup olmadığını sorabilir ve duyguları üzerinde konuşabilirsiniz. Çocuğunuza böyle duygular hissettirdiğiniz zamanlar olduğunu düşünüyorsanız, onunla kendi duygularınız hakkında konuşabilirsiniz.

Çocuğunuza ne yapmaktan keyif aldığını sorabilir ve yeteneklerini geliştirebileceği imkanlar sunarak onu destekleyebilirsiniz.

Volante’nin havaalanı gibi kalabalık bir yerde ailesinden kaçmasının onu hangi tehlikelerle yüz yüze getirebileceği ve kaçmanın bir çözüm yolu olmadığı üzerine konuşabilirsiniz. Ailesine kızmış olan Volante’nin duygularını anlatmak için başka ne tür çözümler bulabileceği ile ilgili birlikte fikir üretebilirsiniz.

Büyükanne: “Kaçmak, insana aslında bir yeri terk ederek çözebileceği bir şey olmadığını gösterir. O yüzden mutlaka geri dönersin. Ama arkanda bıraktığın yerde de değişiklik olur. Döndüğünde kimseyi ve hiçbir şeyi aynı bulamazsın” diyor. Çocuğunuzla birlikte büyükannenin bu sözlerinin ne anlama geldiğini çözümlemeye çalışabilir, doğru yorumlaması için açıklamalar yapabilirsiniz.

Volante tanımadığı insanlarla kafeye gidiyor, bir şeyler içiyor, sohbet ediyor. Yine tuvalette tanımadığı temizlik görevlisinin ona sarılmasına izin veriyor. Çocuğunuza Volante’nin bu davranışları hakkında ne düşündüğünü sorabilir ve annesinin ona söylediği öğüdü hatırlatabilirsiniz. Yabancı insanlarla yakınlaşmanın ne gibi olumsuzluklara neden olabileceği ile iligili çocuğunuzu bilgilendirebilirsiniz.

Çocuğunuza Volante’nin tabletteki oyunu çok fazla oynaması hakkında ne düşündüğünü sorabilir ve bunun nasıl sonuçlara sebep olabileceği üzerine konuşabilirsiniz. Ekran kullanım süresiyle ilgili çocuğunuzu bilgilendirebilir, bunun için sosyal medya adreslerimiz ve web sitemizde yer alan önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

https://www.cocukicinicerik.com/makaleler/genel-1/cocugunuzun-ekran-suresi-ne-olmali-

https://www.cocukicinicerik.com/makaleler/genel-1/ekran-suresini-cocuklara-nasil-ogretebiliriz--

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun