Toprak Ana Masalları

4 star 4 star

9 Yaş

Kitaplar

Dünyanın farklı bölgelerinden derlenmiş masallarla, doğayla uyumlu yaşamanın önemine dikkat çekmeye çalışan bir kitap.

Künye

  • Tür : Masal
  • Yazar : Rolande Causse, Nane ve Jean-Luc Vézinet
  • Yayınevi : Paraşüt Kitap
  • Yayın Yılı : 2018
  • Sayfa Sayısı : 48
  • ISBN : 9786056812415

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Farkındalık Oluşturma
Kitapta, dünyanın farklı ülkelerinden, konusu doğayı, canlıları korumak ve onlara karşı saygıyla, sevgiyle yaklaşmak olan masallar yer alıyor.

Kitap Hakkında

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde…  Bir gün dünyanın batısında, bir başka gün güneyinde, daha başka bir gün ise kuzey köşesinde bir masal anlatılmış. Ama bu masalların hepsinde temelde aynı mesaj verilmiş. Anlatılanlar diyar diyar gezip insanların kalbine dokunmuş. Sonra bir gün bu masallar, vermek istedikleri mesajı daha güçlü bir sesle insanlara iletmek için bir kitapta bir araya gelmişler ve ‘Toprak Ana Masalları’ adını almışlar.

Amazon’dan Fransa’ya, Kolombiya’dan Hindistan’a farklı coğrafyalarda anlatılan bu masalların odağında tehlike altında olan güzel dünyamız varmış. Her masal, doğanın farklı bir parçasına işaret ederek onun karşı karşıya olduğu tehlikeleri anlatmış. İnsanları bilinçlendirmek için de eski, köklü bilgiler paylaşmış. Hint Masalı tek dalı kesilen bir ağacın dengesinin nasıl bozulduğunu, Amazon Yerlileri Masalı ise yangından kurtulmak için minicik bir damlanın bile ne kadar önemli olduğunu vurgulamış. Cap-Vert Masalı denizde aşırı avlanmanın hazin sonuna, Guajira Çölü Masalı ise sihirli bir yağmur ağacının nasıl bir yaşam kaynağına dönüştüğüne dikkat çekmiş. Her ne kadar kültürleri farklı olsa da, her bir masal temelde aynı mesajı vermiş; “Doğayı tanı. Ona saygı duy. Onunla uyumlu yaşamayı öğren ve başkalarına da öğret”.

Ebeveyne Notlar

Kitap, doğanın ve canlıların değerini çocuklara masalların büyülü dünyası aracılığıyla anlatmayı hedefliyor. Her ne kadar farklı coğrafyadan gelseler de masalların aynı mesajı taşımaları, doğanın ve canlıların her kültürde insan için aynı öneme sahip olduğunu gösteriyor. Onları tehlikelerden korumanın yolunun ise ‘ortak çaba’ olduğunu vurguluyor.

Toprak Ananın Masalları, içindeki orijinal çizimlerle vermek istediği mesajın etkisini güçlendiriyor.  Ancak masallarda geçen bazı kelime ve betimlemeler, önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için anlaması, dolayısıyla masalları anlamlandırması güç olabilir. Yine bazı masallarda hayvanların avlandıklarının ya da öldüklerinin anlatılması da daha küçük yaş grubundaki çocuklar için üzücü olabilir.          

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun, masallarda verilen mesajları daha iyi kavramasına yardımcı olmak için her masaldan sonra ‘Sence bu masal bize ne anlatıyor’, ‘Karakterlerin başına neden böyle bir şey geldi?’, ‘Hangi konuda yanlış yaptılar?’ gibi sorular sorabilirsiniz.

Tüm masalları okuduktan sonra ‘Sence dünyanın her yerinde doğa neden bu kadar önemseniyor?’, ‘Onu neden korumalıyız?’ gibi sorularla masallarda yer verilen problemlerin dünyanın her yerinde geçerli olduğuna vurgu yapabilirsiniz.

Günlük yaşamda doğaya ve canlılara zarar verebilecek davranışlarınızın olup olmadığı üzerine düşünebilir, onları korumak adına neler yapabileceğiniz üzerine konuşabilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun