Tılsım – 8. Kitap: Süpernova

4 star 4 star

9 Yaş

Kitaplar

Emily ve Navin kardeşlerin sevdiklerini korumaya çalışırken yaşadıkları fantastik maceraları anlatan bir çizgi roman.

Künye

  • Tür : Fantastik Öykü, Çizgi Roman
  • Yazar : Kazu Kibuishi
  • Yayınevi : Desen
  • Yayın Tarihi : 2018
  • Sayfa Sayısı : 201
  • ISBN : 978-605-5678-73-9

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Cesaret
Kitabın baş kahramanı olan kardeşler ve arkadaşları, yaşadıkları şehri ve orada yaşayan masum insanları korumak için büyük bir cesaretle savaşırlar.
Typhon Gezegeni’nde yaşanan maceralar, olağanüstü varlıklar, Elflerle savaş, tılsımlı kolyenin yaşattıkları gibi pek çok öğe, hayal gücünü destekleyecek niteliktedir.
Negatif Temalar
  • Şiddet
Emily, Ses’in etkisindeyken bir ejderha şekline girip yangın çıkarır ve bir baba-oğula zarar verir. Taş muhafızları güçlerinin kontrolünü kaybeder ve tüm şehri yakıp yıkar. Gölgelerle ve Elf ordusuyla savaşılır.

Kitap Hakkında

Tılsım - Süpernova, Japon asıllı Amerikalı çizgi roman sanatçısı Kazu Kibuishi’nin hem yazıp hem de çizdiği dokuz kitaplık manga serinin 8.sidir. Çocukların tercihlerini yansıtan kitap listelerinin pek çoğunda en üst sıralarda yer alarak pek çok ödülün sahibi olan Tılsım serisi, 16 farklı dile çevrildi.

Serinin 1.kitabında başkahramanlar Emily ve Navin kardeşler bir trafik kazasında babalarını kaybederler. Yeni bir hayata başlamak için anneleriyle birlikte büyük büyükbabalarından kalma eski eve yerleşirler. Büyük büyükbaba yıllar önce kaybolmuş, tuhaf icatlar yapan ‘biraz sıra dışı’ bir tiptir. Eve geldikleri ilk gün Emily büyük büyükbabanın odasında bir kolye bulur ve boynuna takar. Bu sıradan bir kolye  değildir ve maceralar  başlar.

Tılsım’ın 8. kitabı olan Süpernova’da Emily, kardeşi Navin ve Prens Trellis, Alledia şehrini kötülüklerden korumaya çalışırlar. Yaşanan maceralar sırasında Navin lider olmanın sorumluluğunu öğrenir. Ablası Emily, gizemli Ses’in etkisinden kurtulmak için çabalarken kendisi ile ilgili farkındalıklar yaşar. Prens Trellis ise kendi halkına söz geçirmeye çalışırken güç, iktidar gibi konularda deneyim kazanır.

Ebeveyne Notlar

Çizgi film tadındaki kitapta ana karakterler başarıyla işlenmiş. Çizimler, hikâyenin fantastik öğelerini etkili şekilde görselleştirmiş.  Çizgi romanın doğasına uyumlu şekilde samimi ve anlaşılır bir dil kullanılmış.

Kitapta arkadaşlar veya anne-çocuk arasındaki diyaloglar saygılı. Ana karakterler sevdiklerini korumaya çalışıyorlar. Çocuklar bu kitabı okuyarak cesaretin, affetmenin ve azimli olup pes etmemenin önemini kavrayabilirler.

Macera seven çocuklar için ilgi çekici olsa da, içinde şiddet içerikli bölümlerin bulunması, bunların görsellere yansıtılması, nadiren de olsa basit argo kelimelerin kullanılması, patlamalar, yalanlar ve korkutucu canavarlar barındırması dikkat edilmesi gereken noktalar.          

ÇİÇEK Diyor ki;

Kitaptaki savaş bölümlerinden yola çıkarak çocuğunuzla problemlerin şiddetle değil, iletişim yoluyla çözülmesi gerektiği üzerine sohbet edebilirsiniz.

Logi, Prens Trellis’i kandırdığında Prens’in ne hissettiğini konuşabilir, yalan söylemenin sonuçları hakkında sohbet edebilirsiniz.

‘Biz de bir taş muhafızı olsaydık, ne olurdu?’ gibi sorularla, kitabın farklı bölümlerinden örnekler seçip maceranın devamını hayal etmesini teşvik ederek çocuğunuzu yaratıcı düşünmeye yönlendirebilir, onunla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun