Sıcacık Bir Kucak

4 star 4 star

4 Yaş

Kitaplar

Küçük bir Eskimo kız ile yavru bir ayı arasında gelişen duygusal bir arkadaşlık öyküsü.

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Susanna Isern
  • Çevirmen : Çiğdem Kaplangı
  • Resimleyen : Betania Zacarias
  • Yayınevi : Marsık Kitap
  • Yayın Tarihi : 2020
  • Sayfa Sayısı : 32
  • ISBN : 9786059586252

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Arkadaşlık
Küçük kız Natuk ve Beyaz Ayı arasındaki ilişki, arkadaşlık sevgisinin önemini vurguluyor.
Köydeki balık deposu yağmalandığında herkes Beyaz Ayı’dan şüphelenir. Ancak Natuk dostuna güvenir ve ona kavuşmak için yollara düşer.
Natuk, annesini kaybetmiş olan yavru ayıyı soğuktan korumak için evine götürüyor ve karnını doyurmak için yemek veriyor.
Kitabın ana karakteri küçük bir Eskimo kızıdır. Hem öyküde hem de çizimlerde Eskimolar’ın giyim ve yaşama biçimlerine dair bilgiler bulunmaktadır.
Öykü içinde kuzey kutbunda havanın çok soğuk, gündüzlerin kısa, gecelerinse uzun olduğuna dair bilgilere yer veriliyor.

Kitap Hakkında

Kitap, küçük bir Eskimo kız ile annesini kaybetmiş yavru bir ayı arasında oluşan dostluğu anlatıyor.

Natuk, buz tutmuş denizin üstünde yürürken annesini kaybetmiş yavru bir ayıya rastlar. Eve götürüp ısınmasına yardım eder. O günden sonra Natuk ve yavru ayı arkadaş olur ve birbirlerinden ayrılmazlar.

Bir gün köydeki balık deposu yağmalanır ve köylüler Beyaz Ayı’dan şüphelenir. Beyaz Ayı suçsuzdur, ancak bu yanlış anlaşılma yüzünden köyden ayrılmak zorunda kalır. Natuk bu duruma engel olamaz, dostunun gidişinin ardından çok üzülür. Ancak onu düşünmeden edemez ve çok özlediği Beyaz Ayı’yı aramak üzere yollara düşer.

Ebeveyne Notlar

Mutlu sonla biten bu öykü sevgi, güven, dostluk, yardımlaşma ve sadakat kavramlarının önemini vurguluyor. Öte yandan ayrılık ve hüzün gibi birçok duyguyu da barındırıyor.

Kitabın çizimleri bu duygu ve mesajları yansıtmak açısından dikkat çekici. Ancak öykü kurgusunda bazı hatalar var. Örneğin; küçük ayının zamanla büyüyüp kocaman bir ayı olduğundan söz ediliyor ancak ne çizimlerde ne de öyküde onun büyüdüğüne dair herhangi bir atıfta bulunulmuyor. Ayrıca, öykü kuzey kutbunda geçtiği halde hikayede güney kutbunda yaşayan penguenler de yer alıyor.

Çiçek Öneriyor

Sıcak bir dostluk öyküsü anlatan kitap, çocuklarla duygular üzerine konuşmak için iyi bir fırsat sunuyor. Çocuklarla, kitaptaki karakterlerin duygularındaki değişimler üzerine konuşarak empati kurma becerilerini geliştirmelerine destek verebilirsiniz. Beyaz Ayı ve Natuk’un vedalaşma ve kavuşma anlarında neler hissetmiş olabileceklerini sorarak, benzer duyguları hissettiğiniz durumlardan örnekler verebilir ve duygularını ifade etmek konusunda çocuğunuza model olabilirsiniz.

Beyaz Ayı’nın suçsuz yere köyden ayrılmasından yola çıkarak, çocuğunuza yanlış anlaşılmaların doğuracağı sonuçlar hakkında bilgi verebilirsiniz. Herhangi bir konuda karar vermeden önce detaylı araştırma yapmanın önemi ve faydasını örnekler vererek açıklayabilirsiniz.

Kendi arkadaşlık ilişkilerinizden örnekler vererek çocuğunuza sevdiği arkadaşlarının isimlerini ve onlarla birlikte neler yapmaktan hoşlandığını sorabilir ve arkadaşlığa bakış açısını anlamaya çalışabilirsiniz.

Renkli ve detaylı çizimler sayesinde, kuzey kutbu ve Eskimolar’a dair bilgiler edinebilir, daha fazlasını öğrenmek için birlikte araştırmalar yapabilirisiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun