Sen ve Ben - Dünyanın En Güzel Hikayesi

4 star 4 star

3 Yaş

Kitaplar

Bir çocuğun dilinden, yeni doğacak kardeşine, onun gelişiyle birlikte nelerin değiştiğini en yalın duygularıyla anlattığı bir hikaye

Künye

  • Tür : Öykü
  • Yazar : Elisenda Roca
  • Yayınevi : Tekir Kitap
  • Yayın Tarihi : 2019
  • Sayfa Sayısı : 44
  • ISBN : 9786058118980

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Kardeş Sevgisi
Çocuklarda yeni doğacak kardeşleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan kitap, bir çocuğun dilinden kardeşinin gelişini anlatmaktadır. Hikâyede yeni bir kardeşin gelişi merak, mutluluk, heyecan ve sevgi gibi pozitif çağrışımlarla işlenmektedir.
Kahramanımız kardeşinin sürekli uyumasını, ağlamasını, konuşmamasını ve hep anneye ihtiyaç duymasını anlamaya ve bu nedenle ilginin küçük kardeşte yoğunlaşmasını hoşgörüyle karşılamaya çalışıyor.

Kitap Hakkında

“Sen ve Ben-Dünyanın En Güzel Hikayesi”, çocukları yeni bir kardeşin doğumuna hazırlamak için oldukça yararlı bir kitap. Bir çocuğun dilinden yeni kardeşin gelişinin anlatıldığı kitapta, bu durumun doğurabileceği tüm duygulara yer verilmektedir. Merak, heyecan ve mutluluğun yanı sıra  kıskançlık, kaygı gibi duyguların da oluşabileceğine dikkat çekilmekte ve  duygusal farkındalık oluşturarak çocukları bu yeni duruma hazırlamak gerektiğine vurgu yapılmaktadır.

Ebeveyne Notlar

Küçük yaştaki çocuklar yeni bir kardeşin gelişini anlamlandırmakta güçlük çekebilir, kıskançlık veya kaygıya kapılabilirler. Kitap, yeni bir kardeşin neler getirebileceğini yalın ve dürüst bir şekilde çocuğunuzla nasıl paylaşabileceğiniz konusunda yönlendirici bir başucu kitabı niteliğindedir. Kitapta bebeğin sürekli uyumasını, hiç konuşmamasını, hep ağlamasını, sürekli anneye ihtiyaç duymasını ve bu nedenle ilginin küçük kardeşte yoğunlaşmasını hoşgörüyle karşılamak gerektiğine dikkat çekiliyor. Yanı sıra ona nasıl destek olunabileceği ve birlikte nasıl oyunlar oynanabileceği de paylaşılıyor. Bunun gibi pek çok detayın işlenmesi çocukların bu durumu anlayabilmesi ve pozitif duygularla bütünleştirmesi için yardımcı olacaktır.

ÇİÇEK Öneriyor

Kitaptaki çocuk karakter kardeşini çok merak etmekte ve onun için hazırlıklar yapmaktadır. Siz de bir bebek bekliyorsanız, bir kardeşin gelecek olmasının çocuğunuzda nasıl duygular uyandırdığını konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzla, yeni doğacak kardeşi ile ilgili neleri merak ettiği üzerine konuşabilir, neler yaşanabileceğini birlikte hayal ederek bu fikre alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kitaptan yola çıkarak, doğacak bebeğin odasının renginin belirlenmesi ya da kıyafetlerinin seçimi gibi hazırlıklar konusunda onun fikrini alabilir, bazı seçimleri de tamamen ona bırakabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun yeni bebekle bağ kurması ve isteklerinin, kararlarının, duygularının sizin için önemli olduğunu hatırlaması açısından faydalı olacaktır.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun