Roko ile Konuşmalar

5 star 5 star

9 Yaş

Kitaplar

Kuzey Yarımküre’nin en soylu ve en zeki kara kargası Roko ile 8 yaşındaki Nisa’nın hayata dair yaptıkları felsefi ve eğlenceli sohbetleri konu alan, sorgulayıcı ve sorgulatan bir kitap.

Künye

  • Tür : Roman
  • Yazar : Meltem Gürle
  • Resimleyen : Zeynep Özatalay
  • Sayfa Sayısı : 86
  • Yayınevi : İletişim Yayınları
  • Yayın Yılı : 2018
  • ISBN : 9789750524141

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eleştirel Düşünme
Roko, yaptığı sohbetlerle, Nisa’yı sorgulayan, farklı açılardan bakabilen ve itiraz eden bir birey olmaya yönlendirmeyi amaçlar. Nisa, zaman içinde tüm bunları yapmayı öğrenir, hatta sorularıyla Roko’yu zorlamaya başlar.
Nisa’nın hayata, insana ve evrene dair merak ettiği pek çok şey vardır. Roko ile yaptığı sohbetlerde, bazen merak ettiği şeylerin cevabını bulur bazen de onun sayesinde daha çok düşünür, merak eder ve sorgular.
Kitapta Nisa ile karga Roko’nun arasında güzel bir arkadaşlık gelişir.

Kitap Hakkında

Kitap, 8 yaşındaki Nisa ile görmüş, geçirmiş, deneyimli bir karga olan Roko’nun hayata dair sohbetlerini içeriyor.

Nisa, günümüzdeki pek çok çocuk gibi bir apartmanın on ikinci katında yaşayan, anne ve babası hep meşgul olduğu için dışarı çıkıp pek oynayamayan, okul dışındaki vaktini genelde odasında geçiren, meraklı, sevecen ama yalnız bir kız çocuğudur.

Bir gün bir karga, Nisa’nın odasının camından içeri girer. Nisa’ya kendisini “Sibirya’dan Ekvator’a,Kuzey Yarımküre’nin gelmiş geçmiş en zeki, en soylu, en kara kargası!” olarak tanıtır. Adı Rokoolan karga ile Nisa arkadaş olurlar. O günden sonra Roko Nisa’yı sık sık ziyaret eder. İki arkadaş hayata, insana, evrene ve daha pek çok konuya dair felsefi sohbetler yapmaya başlarlar.

Nisa’nın hayatına yeni bir renk gelir. Hem sohbet edebileceği bir arkadaşı olur hem de bu sohbetlerden pek çok yeni şey öğrenir.

Örneğin, bir gün Roko tüyleri biraz dağılmış halde Nisa’yı ziyarete gelir ve diğer kuşlarla kavga ettiğini anlatır. Nisa’nın da daha önce başına böyle bir olay gelmiş, okulda zorbalığa maruz kalmıştır. Nisa sorar; “Bize benzemeyenleri neden sevmiyoruz?”. Roko cevaplar; “Çünkü o kişininyüzüne baktığımızda, bizde olmayan bir şey görürüz. Sandığımız gibi mükemmel değil de eksik olduğumuzu anlayınca, kendimizi zayıf ve çaresiz hissederiz. Zorbalar da böyle ortaya çıkar.Kendilerine benzemeyeni yok etmek isterler.” Nisa ve Roko, zorbalık üzerine yaptıkları bu sohbetle, hayatta herkesin kendimiz gibi olmayabileceğini, zorbalarla her yerde karşılaşabileceğimizi ve belki de onları çok da ciddiye almamamız gerektiğine dikkat çekerler.

Yine bir gün Roko Nisa’yı masada bir simide gözlerini dikmiş şekilde bulur. Nisa simidi yemeye başlamak için başının neresi olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Ama fark eder ki simit daireşeklindedir ve dairenin çizgi gibi bir başı ya da sonu yoktur. Daire sonsuz şekilde dönmekte vetekrar aynı noktaya gelmektedir. Roko sorar; “Peki simidi yemeye neresinden başlayacaksın?” Nisa cevap verir; “Herhangi bir yerinden. Çünkü herhangi bir yeri simidin başladığı yer olabilir.”

Başka bir gün de Nisa, çocukluk fotoğrafıyla ayna karşısındaki halini karşılaştırarak aslında aynı kişi olup olmadığını sorgular. Sonra deneyimler ve anılarla birlikte zaman içinde değiştiğini fark eder.

Roko ile Nisa arasında bu örnekler gibi 13 farklı diyalog geçer. İki arkadaş bazen yer çekiminden bahseder, bazen de rüyalar, kurallar, mutluluk ve sonsuzluk üzerine felsefi sohbetler yaparlar.

Ebeveyne Notlar

‘Roko ile Konuşmalar’da günlük yaşamda karşımıza çıkan ve aslında üzerine pek düşünmediğimiz konular, Nisa ve arkadaşı Roko’nun sohbetleriyle sorgulanmış. Çocukların yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurgulanmış; düşünmeye, sorgulamaya ve soru sormaya yönlendiren içten, sade anlatıma sahip, eğlenceli bir kitap.

Roko, Nisa’nın odasının camından beklenmedik bir misafir olarak geliyor ve onunla arkadaşlık yaparak hem yalnızlığını gideriyor hem de onu düşünmeye, farklı açılardan bakmaya ve sorgulamaya yönlendiriyor. Nisa da zaman içinde güzel gelişim gösteriyor ve sorularıyla Roko’yuzorlamaya başlıyor. Böylece iki arkadaş felsefi sohbetler yapıyor ve okuyucuyu da bu konuda teşvik ediyorlar.

Kitap, vaktinin çoğunu evde geçiren ve arkadaşı olmayan bir çocuk olarak tanımladığı Nisa ile, günümüz çocuklarının içinde bulunduğu yalnızlığa da dikkat çekiyor ve modern yaşam döngüsü içindeki aile yaşamını eleştiriyor.

Kitabı oluşturan 13 farklı konudaki sohbetin her biri, çocukları soru sormaya ve yaratıcı düşünmeye yönlendirecek nitelikte ve sade, anlaşılır bir dille anlatılmış. Diyaloglarda didaktik mesajlara yer verilmemiş. Kitaptaki renkli ve eğlenceli çizimler de hitap ettiği yaş grubu için ideal. ‘Roko ile Konuşmalar’ bu özellikleriyle çocuklara yeni bilgiler öğretmeyi değil, onlaraolayları ve durumları farklı bakış açılarıyla yeniden düşündürmeyi ve sorgulatmayı amaçlıyor.

Bilgiye ulaşımın hızlı, bilgi kirliliğininse son derece yoğun yaşandığı günümüzde, pek çok çocuk kendisine verilen bilgiyi sorgulamadan, doğruluğunu merak etmeden içselleştirip günlük yaşamında kullanıyor. Bu nedenle çocukları meraklı olmaya ve hayal gücünü geliştirmeye yönlendirmek son derece önemli. Roko ile Konuşmalar, çocukların bu becerilerinin gelişimini destekleyecek keyifli bir başlangıç kitabı olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, özellikle internette okuduğu bilgileri mutlak doğru kabul etmemesi, doğruluğunu araştırması gerektiğini anlatın. Bilgilerin uzmanları tarafından paylaşıp paylaşılmadığının ve bu bilginin teyit edilip edilmediğinin kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekin ve her bilginin sorgulanmasının çok önemli olduğunu vurgulayın.

Günlük sohbetlerinizde edindiği bilgileri sorgulamaya yönlendirmek için çocuğunuza bu bilgileri teyit etmesine yardımcı olacak “Bu bilgiyi nereden edindin?”, “Başka kaynaklar ne söylüyor?”, “Bu konuda sen ne düşünüyorsun?” gibi sorular sorarak veya “Ben daha farklı düşünüyorum”, “Bu konuda bir araştırma yapalım” gibi görüşlerinizi dile getirerek ona bu konuda örnek olabilirsiniz.

Kitaptaki sohbetlerden yola çıkarak Nisa ve Roko’nun üzerine sohbet ettikleri “Bize benzemeyeni neden sevmiyoruz? Düşüncelerini görebilir misin? Gülümsediğinde aynada gördüğün şey mutluluk mudur? Hangi parçasını sökersek bir gemi, gemi olmaktan çıkar? Sence bir simidin başı ve sonu var mıdır?” gibi başlıklarla ilgili siz de çocuğunuzla kendi sohbetinizi oluşturabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun