Öfkemi Kontrol Etmeyi Öğreniyorum

5 star 5 star

6 Yaş

Kitaplar

Öfke konusunda çocuklara farkındalık kazandırmaya ve bu duyguyla baş etme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilecek bir kitap.

Künye

  • Tür : Eğitim
  • Yazar : Marge Eaton Heegaard
  • Çevirmen : Ceren Kınık
  • Yayınevi : İletişim Yayınları
  • Sayfa Sayısı : 40
  • ISBN : 9789750508684

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
  • Eğitici Öğeler
Kitap, öfke duygusu ve kaynağı hakkında bilgilendirerek, çocuklara bu duyguyla sağlıklı şekilde başa çıkma yöntemlerini öğretiyor.

Kitap Hakkında

Sosyal hizmet uzmanı ve sanat terapisti Martha Farrell Erickson tarafından kaleme alınan kitap, yazarın ‘Boşanma’, ‘Öfke’, ‘Ötekine Saygı’, ‘İstismar’, ‘Hastalıkla Yaşama’, ‘Ölüm’ gibi zor ve hassas konu ve durumlarla çocukların baş etme becerilerini güçlendirmek amacıyla hazırladığı ‘Duygularımı Çiziyorum’ dizisinin 7 kitabından biridir.

Kitabın giriş bölümünde, ebeveynler için hazırlanmış bir bilgilendirme metni yer alıyor. Bu metinde çocukların yaşadığı öfkenin kaynağı ve ailelerin bu konuda çocuklarına ne şekilde yardımcı olabileceklerine dair açıklamalar ve öneriler sunuluyor.

İlerleyen bölümlerde, öfke duygusunu ve öfkeyi tetikleyen nedenleri tanımlama, duyguların davranışları nasıl etkilediğini anlama, bastırılmış öfkeyi saptama, öfke kontrol yöntemlerini uygulama, hayal kırıklığının üstesinden gelme, öfkeyi uygun yollarla açığa çıkarma, problem çözme becerilerini geliştirme, daha etkili iletişim kurma ve özsaygıyı geliştirme gibi konularda bilgiler veriliyor. Ayrıca, çocukları duygu ve düşüncelerini resim yoluyla ifade etmeye yönlendiren aktiviteler sunuluyor.

Ebeveyne Notlar

Öfkemi Kontrol Etmeyi Öğreniyorum, sunduğu aktivitelerle 6-12 yaş arası çocukları öfke duygusu üzerine düşünmeye ve öfkeyi ifade etmenin uygun yollarını bulmaya yönlendiriyor. Ayrıca rahatlama teknikleri, etkin iletişim kurabilme yöntemleri ve zorbalıkla mücadele yöntemlerine de değiniyor. Kitap bu özellikleriyle, çocuklarına öfke duygusu ve diğer zorlayıcı durumlarla baş etme konusunda yardımcı olmak isteyen ebeveynler ve öğretmenler için önemli bir kaynak niteliğinde.

Henüz okuma-yazmayı öğrenmemiş çocukların kitaptan faydalanabilmesi için bir yetişkinin eşlik etmesi faydalı olacaktır.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla kitap içindeki çalışmaları yaparken, ona sizin de zaman zaman öfkelendiğinizi söyleyebilir, öfkenizi ne şekilde yaşadığınıza ve nasıl çözüm ürettiğinize dair örnekler verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz sizi örnek alarak üretebileceği çözümleri daha kolay içselleştirebilir.

Çocuğunuza onu öfkelendiren durumların neler olduğunu sorarak önce durum tespiti yapabilir, daha sonra da böyle zamanlarda uygulayabileceği rahatlama egzersizlerini birlikte deneyebilirsiniz.

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun